moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szpital w Legionowie ma już dyrektora

Płk dr n. med. Robert Ryczek został wyznaczony na dyrektora powstającego w Legionowie szpitala wojskowego. Dziś poinformował o tym minister obrony Mariusz Błaszczak. Podwarszawska placówka lecznicza jako filia Wojskowego Instytutu Medycznego ma zostać otwarta na początku przyszłego roku. Będzie służyć żołnierzom i mieszkańcom regionu.

Decyzję o budowie szpitala minister Mariusz Błaszczak ogłosił w 2018 roku. Plany zakładały, że placówka będzie otwarta w drugim kwartale 2022 roku. – Dziś już wiadomo, o czym zapewnili mnie i wykonawcy, i sama dyrekcja Wojskowego Instytutu Medycznego, że pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już w styczniu 2022 roku. To bardzo dobra wiadomość dla żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej i mieszczącego się w Zegrzu Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, ale także dla mieszkańców Legionowa i powiatu – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas dzisiejszego spotkania w siedzibie szpitala.

Kardiolog na czele

Szef MON-u poinformował, że działalnością nowej placówki pokieruje płk dr n. med. Robert Ryczek z WIM-u, obecnie kierownik Oddziału Kardiologii Interwencyjnej i Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego WIM-u. – To doświadczony oficer i lekarz. Uczestnik misji wojskowo-medycznych w rejonie Lombardii we Włoszech czy USA, związanych z pandemią SARS-CoV-2 – podkreślał minister obrony. Płk Ryczek wcześniej był też zaangażowany w charytatywne wsparcie mieszkańców Afryki. W ramach akcji „Kardiolog w Afryce 2017” uczestniczył np. w misji humanitarnej w Tanzanii. Razem z innymi medykami wolontariuszami przez miesiąc pracował w ośrodku zdrowia, przyjmując pacjentów i szkoląc tamtejszych medyków. Po powrocie współtworzył system konsultacji telemedycznych w Tanzanii. W grudniu 2020 roku za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego prezydent Andrzej Duda odznaczył oficera Krzyżem Zasługi za Dzielność.

Płk dr n. med. Robert Ryczek został wyznaczony na dyrektora powstającego w Legionowie szpitala wojskowego.

– Od początku swojej zawodowej ścieżki byłem związany z wojskową służbą zdrowia i WIM-em. Cieszę, że szpital będzie filią warszawskiej placówki z ulicy Szaserów. To gwarancja wysokiego standardu opieki nad pacjentem, który, jak liczę, stanie się także udziałem szpitala w Legionowie. Dziękuję za zaufanie i obiecuję, że dołożę wszelkich starań, aby spełnić oczekiwania i wywiązać się z powierzonej mi misji – mówił płk Ryczek.

Lepsza opieka

Nowa placówka medyczna zlokalizowana jest na legionowskich Piaskach, przy ul. Zegrzyńskiej 8. W szpitalu będą działać: blok operacyjny z dwiema salami oraz sześć oddziałów, w tym chirurgii, kardiologii, chorób wewnętrznych oraz ginekologiczno-położniczy. Lecznica będzie dysponowała w sumie 90 łóżkami, a 30% z nich znajdzie się na oddziale intensywnej opieki medycznej.


Film: MON

Płk Ryczek będzie kierował prawie 250-osobowym zespołem nowego szpitala. Medyczną kadrę kierowniczą będą stanowić w części specjaliści z Wojskowego Instytutu Medycznego. Pozostali pracownicy wyższego i średniego szczebla, a także administracyjni oraz personel pomocniczy są obecnie rekrutowani. – Jesteśmy też na etapie zamawiania nowoczesnego sprzętu. Już od stycznia przejmiemy opiekę i pełną odpowiedzialność za pacjentów – podkreślał gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Generał dodał, że już od stycznia szpital przejmie też działającą obecnie na tym terenie Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską. Pacjenci nie mają jednak powodów do obaw, bo zakres świadczeń medycznych będzie jeszcze szerszy. – Pojawią się nowe usługi, będą też bardziej dostępne, ponieważ przychodnia będzie mogła korzystać z zaplecza nowo powstałego szpitala – podkreślał generał. Dodał, że warunki pracy dla medyków i personelu szpitala, jak również warunki udzielanej opieki medycznej będą na miarę XXI wieku. – Cieszę i bardzo czekam na ten moment – dodał gen. Gielerak.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
 
They Will Check The Training Results in Combat
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Gry wojenne w szkoleniu
Na straży nieba
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
NATO on Northern Track
By Polska była bezpieczna
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wszystkie misje AWACS-a
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Flota Bayraktarów w komplecie
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Zawsze gotowi do pomocy
Ameryka daje wsparcie
Po przeprawie ruszyli do walki
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nowe zadania szefa SKW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Grand Quadriga ‘24”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Abramsy w pętli
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
W obronie wschodniej flanki NATO
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO