moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gmach Nowej Giełdy idzie pod młotek

Był siedzibą giełdy. Odbywały się w tu także targi i wykłady oraz zawody sportowe, a z koncertem gościł Ignacy Jan Paderewski. Pochodzący z XIX wieku budynek Nowej Giełdy we Wrocławiu wystawia na sprzedaż Agencja Mienia Wojskowego. Cena wywoławcza to 16 mln zł, ale nabywca, ze względu na zabytkowy charakter obiektu, może liczyć na bonifikatę.

Gmach Nowej Giełdy powstał w latach 1864–1867 według projektu niemieckiego architekta Karla Lüdecke. Budynek ma bogatą historię. Początkowo był siedzibą giełdy, ale organizowano tu także wykłady czy targi. W lutym 1891 roku w jednej z sal koncertował Ignacy Jan Paderewski. Do 1945 roku właścicielem gmachu była Izba Przemysłowo-Handlowa. Po II wojnie światowej trafił w ręce Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W latach 50. powstała w nim hala sportowa – był użytkowany przez Klub Sportowy „Gwardia” Wrocław do początku 2019 roku. Następnie został przekazany Agencji Mienia Wojskowego. – To był czas, gdy służby mundurowe podlegające MSWiA rezygnowały z utrzymywania nieruchomości, które nie były bezpośrednio związane z wykonywanymi przez nie zadaniami. Ponieważ resort spraw wewnętrznych i administracji nie może sam zbywać takich obiektów, trafił do nas jako reprezentanta Skarbu Państwa – wyjaśnia Małgorzata Weber, rzeczniczka prasowa AMW. Dodaje, że Agencja rozważała różne możliwości zagospodarowania zabytkowego budynku, łącznie z planami wynajmu. – Niestety, czego zresztą nie ukrywamy, obiekt wymaga sporych nakładów na remont. Dlatego po przeprowadzeniu analiz uznaliśmy, że choć to jedna z najciekawszych i najbardziej wartościowych nieruchomości w zasobie Agencji oraz wyjątkowa budowla w skali kraju, to najlepszym sposobem jej zagospodarowania będzie sprzedaż – dodaje Małgorzata Weber.

 

Perełka za miliony

Przetarg na sprzedaż budynku zlokalizowanego przy ulicy Krupniczej odbędzie się 1 lipca. Cena wywoławcza za gmach o powierzchni użytkowej 5000 m² oraz działkę o powierzchni ponad 2200 m² to 16 mln zł. Ze względu jednak na to, że budynek od 1972 roku znajduje się w rejestrze zabytków, nabywca może liczyć na 5% bonifikaty. Dotyczy ona 55% ceny zakupu, bo tylko część nieruchomości objęta jest ochroną konserwatorską.

– Gmach trafi pod młotek po raz pierwszy. Liczymy, że dobra koniunktura na rynku pomoże nam w znalezieniu inwestora, który przywróci mu dawny blask, a Agencji pozwoli na uzyskanie za niego jak najwyższej kwoty – tłumaczy Agnieszka Bolesta, prezes AMW. Wskazuje, że poza wartością historyczną nieruchomości jej atutem jest także doskonała lokalizacja, w samym bowiem centrum miasta. To miejsce ma także świetną komunikację – od wrocławskiego rynku budynek dzieli zaledwie 400 m, a ulica Kazimierza Wielkiego, jedna z głównych wrocławskich arterii komunikacyjnych, znajduje się w odległości 100 m. Naprzeciwko gmachu stoi kompleks Narodowego Forum Muzyki, w pobliżu zaś znajdują się liczne kawiarnie i restauracje.

Zgodnie z obowiązującymi planami nieruchomość będzie można przeznaczyć na „komercyjne usługi centrotwórcze wraz z zielenią urządzoną”. – Obiekt będzie więc można zagospodarować na cele związane z kulturą i rozrywką, otworzyć w nim centrum kongresowe czy placówki zajmujące się obsługą ruchu turystycznego. Możliwe jest także otwarcie restauracji, zaadaptowanie części budynku na apartamenty, a od drugiej kondygnacji również wykorzystanie powierzchni na świadczenie usług wypoczynkowo-sportowych – tłumaczy Radosław Rozpędowski, dyrektor Oddziału Regionalnego AMW we Wrocławiu.

Niezależnie od planów nowego właściciela budynek będzie musiał przejść gruntowny remont. To jeden z warunków przetargu. Z racji historycznego charakteru gmachu w projektach nowego zagospodarowania będą musiały zostać uwzględnione wytyczne powiatowego inspektora nadzoru budowlanego we Wrocławiu, w tym zalecenia związane z ochroną zabytków i opieką nad nimi, dotyczące m.in. kształtowania zabudowy, prowadzenia prac konserwatorskich czy robót budowlanych.

Przetarg odbędzie się w siedzibie Oddziału Regionalnego AMW we Wrocławiu przy ulicy Zwycięskiej 39. Warunkiem udziału jest wpłata wadium w wysokości 1,6 mln zł do 28 czerwca. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości Agencja przekaże na Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego, który wspiera finansowo m.in. inwestycje służb mundurowych.

Dobra passa AMW

Tylko w tym roku AWM uzyskała ze sprzedaży nieruchomości 56,7 mln zł (niemal 63% rocznego planu sprzedaży). Pieniądze pochodzą między innymi z finalizacji zeszłorocznych transakcji, przykładowo ze sprzedaży terenów w Helu (ponad 15 mln zł), terenu po nieukończonym sanatorium w Nałęczowie (ponad 8 mln zł) oraz działek w nadmorskim Rogowie (około 3 mln zł).

W marcu tego roku Agencji udało się znaleźć nabywcę 80-arowej nieruchomości przy ulicy Czerwonych Maków w Krakowie (3,7 mln zł) oraz terenów inwestycyjnych w Toruniu przy ulicy Wapiennej. Za działkę, na której będą mogły powstać obiekty handlowe, Agencja zainkasowała około 2 mln 400 tys. zł. Sprzedażą zakończyła się też licytacja działki w Dziwnowie przy ulicy Marynarki Wojennej, usytuowanej niespełna kilometr od morza. Ostatecznie za półhektarową nieruchomość zaoferowano 1 mln 270 tys. zł.

W wyniku zakończonych przetargów zostanie zawartych 45 umów na łączną kwotę 13,8 mln zł (dotyczą sprzedaży 16 działek, lokalu użytkowego i 28 lokali mieszkalnych). – Cieszy nas ciągłe zainteresowanie organizowanymi przez Agencję przetargami. Nabywców znajdują nie tylko te najatrakcyjniejsze grunty inwestycyjne w większych miastach, na które zwykle jest duży popyt, lecz także zbędne armii mniejsze działki czy lokale mieszkalne w mniejszych miejscowościach, takich jak Kutno, Leźnica Wielka czy Łask – mówi Zbigniew Prokopczyk, dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami AMW.

Zyski ze sprzedaży zbędnych wojsku działek i lokali mieszkalnych Agencja przeznaczy na sfinansowanie budowy nowych mieszkań dla żołnierzy zawodowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze


By Polska była bezpieczna
 
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
„Grand Quadriga ‘24”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
They Will Check The Training Results in Combat
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Krwawa noc pośród puszczy
Cień atomowej zagłady
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po śladach polskich bohaterów
„Ryś” z laserem
Bohater odtrącony
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Śladami ojca
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO