moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Survival dla nauczycieli

Budowa schronień, krzesanie ognia, pozyskiwanie i uzdatnianie wody do picia, podstawy topografii – to tylko kilka z elementów szkolenia adresowanego do nauczycieli klas wojskowych. Bezpłatny, organizowany przez MON kurs odbędzie się w czerwcu w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Zapisy trwają do 1 czerwca.

Organizatorami szkolenia są Biuro do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” oraz Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. – Oferując kursy dla nauczycieli klas mundurowych, chcemy w jeszcze lepszym stopniu przygotować ich do organizowania i prowadzenia zajęć programowych z młodzieżą. Na szkoleniu się pod okiem wykwalifikowanych żołnierzy pedagodzy mają szansę zdobyć unikatową wiedzę i umiejętności, które potem będą mogli przekazać swoim uczniom – tłumaczy ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

 

Najpierw wykład

Szkolenie będzie dotyczyło survivalu, czyli zdolności przetrwania w warunkach środowiska naturalnego (to jeden z elementów szkoleń SERE dla żołnierzy: Survival – przetrwanie, Evasion – unikanie, Resistance – opór w niewoli, Escape – ucieczka). W kursie będzie mogło wziąć udział 20 nauczycieli. Pierwszeństwo mają pedagodzy ze szkół, które biorą udział w projektach MON-u, czyli z oddziałów przygotowania wojskowego oraz certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. Jeszcze do 1 czerwca można wysłać swoje zgłoszenie.

Czterodniowy kurs rozpocznie się 21 czerwca. Poprowadzą go instruktorzy z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. – Zaczniemy od teorii szeroko rozumianego survivalu. Omówimy podstawowe elementy sztuki przetrwania związane z wodą, ogniem, schronieniem i pożywieniem, a także zasady przygotowania się do działania w terenie i wyposażenia się w odpowiedni sprzęt – wyjaśnia kpt. mar. Wojciech Kordus, oficer Sekcji Szkolenia Specjalistycznego i SERE z centrum.

Potem przyjdzie czas na praktykę. Nauczyciele ruszą w plener i tam będą musieli wykazać się zdobytą wiedzą, przećwiczą też metody przetrwania. – Pokażemy, jak zbudować schronienie, rozpalić ogień, jak poszukiwać, pozyskiwać i uzdatniać wodę. Jednym z ważnych elementów będą też zajęcia z topografii. Uczestnicy kursu będą pracować z mapami i za pomocą kompasu oraz busoli określać swoje położenie. Czeka ich też marsz na azymut – zapowiada kpt. mar. Kordus.

Noc w lesie

Podczas szkolenia nauczyciele poznają również podstawy medycyny i higieny survivalowej. Nie zabraknie także zagadnień dotyczących zdobywania i przyrządzania pożywienia. Weryfikacją wiedzy będzie nocleg w lesie. Kursanci będą musieli udowodnić, że nowe umiejętności potrafią wykorzystać w terenie. Ich zadaniem będzie przygotowanie sobie noclegu i zorganizowanie obozowiska, a potem spędzenie w nim określonego czasu. Niewykluczone, że organizatorzy tę cześć szkolenia rozłożą na dwa dni, a to oznaczałoby dwa noclegi pod chmurką. – To dałoby nam możliwość lepszego sprawdzenia wiedzy – mówi oficer z Ustki.

Do udziału w kursie zachęca Konrad Popławski, nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego CN-B Feniks im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku. Sam ukończył kurs poziom SERE na poziomie B. –  Jeśli ktoś uczy w klasie mundurowej, jeździ z młodzieżą na obozy czy bierze udział w poligonach, to jak najbardziej warto skorzystać z takiej oferty. Można zdobyć mnóstwo cennej, praktycznej wiedzy prosto od fachowców. Same zajęcia z bytowania są ciekawe i uczniowie je bardzo lubią. Tym bardziej więc nauczyciel, który ukończy takie szkolenie, może zyskać w oczach młodzieży. Będzie uczył tego, czego sam doświadczył – mówi pedagog z Płocka.

Podczas szkolenia uczestnicy będą mieli zagwarantowane bezpłatne zakwaterowanie w bazie noclegowej „Kadet” – Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce oraz wyżywienie. Zgłoszenia należy przysyłać na email arek@mon.gov.pl do 1 czerwca za pomocą formularza przygotowanego przez Biuro ds. Programu. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr. tel. 261-877-725 lub 727-401-270.

Szkolenia dla nauczycieli klas wojskowych MON organizuje cyklicznie. Kursy instruktorsko-metodyczne (podstawowe) obejmują m.in. zajęcia teoretyczne z zakresu kształcenia obywatelskiego, ochrony środowiska, obrony przed bronią masowego rażenia czy przygotowania do zajęć strzeleckich oraz zajęcia praktyczne: szkolenie strzeleckie, inżynieryjno-saperskie, terenoznawstwo czy musztrę. Dotychczas prowadziły je m.in. wojskowe centrach szkolenia w Zegrzu, Toruniu, Koszalinie, Wrocławiu. W Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce poza kursem survivalowym odbywają się szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: CSMW Ustka

dodaj komentarz

komentarze


Wioślarze i triatlonistka na podium
 
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pierwsi na oceanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pytania o europejską tarczę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapraszamy na Festiwal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po przeprawie ruszyli do walki
I zdobyliśmy!
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Bohater odtrącony
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wojskowe Oscary przyznane!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
W obronie wschodniej flanki NATO
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
„Ta ziemia do Polski należy…”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
Uwaga, transformacja!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
NATO on Northern Track
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Abramsy w pętli
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Krwawa noc pośród puszczy
Układ nerwowy Mieczników
Zmiany w dodatkach stażowych
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO