moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister rozwiewa wątpliwości

Pojawiające się w środowisku wojskowych pogłoski o zmianach w systemie emerytalnym i zasadach wypłat odpraw mieszkaniowych są nieprawdziwe. Zapewnił o tym w liście do żołnierzy szef MON. – Nie są prowadzone żadne działania, które mogłyby doprowadzić do pozbawienia żołnierzy tych należności. Zawsze będę się troszczył o dobro „wojskowej rodziny” – napisał Mariusz Błaszczak.

Pogłoski o planowanych zmianach w systemie emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz zasadach wypłat odpraw mieszkaniowych dla żołnierzy odchodzących z armii pojawiają się w środowisku wojskowym co jakiś czas. – Faktycznie ostatnio otrzymaliśmy sporo pytań w tej sprawie – przyznaje płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Prezydium Organów Przedstawicielskich Żołnierzy Zawodowych. Dodaje, że informacja o pogłoskach, które niepokoiły żołnierzy, została przekazana szefowi MON.

Minister obrony Mariusz Błaszczak zareagował szybko i skierował do wojskowych list wyjaśniający ich wątpliwości. Podkreślił w nim, że wojsko polskie „jest fundamentem systemu bezpieczeństwa naszej Ojczyzny, a dzięki żołnierzom Polacy mogą czuć się bezpiecznie”. – To rezultat Waszego profesjonalizmu, zaangażowania i wysokich umiejętności, prezentowanych zarówno podczas działań w kraju, jak i na misjach zagranicznych – napisał szef MON. Zapewnił, że za priorytet przyjął nowoczesne i efektywne wojsko, a jedną z kluczowych kwestii jest zapewnienie żołnierzom odpowiednich warunków pełnienia służby. – Z uwagą wsłuchuję się w głosy płynące zarówno z korpusu oficerów, podoficerów, jak i szeregowych. Dzięki temu wiem, że wiele niepokoju wzbudzają kwestie związane z przepisami emerytalnymi, w tym dotyczące odpraw mieszkaniowych – napisał.

Szef MON zaznaczył, że nie są prowadzone żadne działania, które mogłyby doprowadzić do pozbawienia żołnierzy tych należności. – Nie planujemy również ograniczeń ani cięć wydatków, które skutkowałyby ich obniżeniem. Wojskowy system emerytalno-socjalny nie zmieni się na niekorzyść żołnierzy Wojska Polskiego tak długo, jak długo będę ministrem obrony narodowej. Zawsze będę się troszczył o dobro „wojskowej rodziny” – czytamy w liście.

Zdaniem pułkownika Jewgiejuka list ministra obrony zapewne uspokoi emocje i ukróci plotki.

Zgodnie z ustawą o zakwaterowaniu odprawa mieszkaniowa przysługuje żołnierzom zawodowym odchodzącym z armii, którzy wcześniej nie wykupili służbowego mieszkania lub nie otrzymali ekwiwalentu w zamian za rezygnację z kwatery. Przy obliczaniu jej wysokości bierze się pod uwagę m.in. wskaźnik ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku określony w komunikacie prezesa GUS, a także liczbę członków rodziny żołnierza. To tzw. normy mieszkaniowe. Od 2015 roku żołnierze sami mogą wybrać dzień (także wstecznie), według którego zostanie naliczona im ta należność. Wcześniej pieniądze były wypłacane według stanu rodziny na dzień odejścia żołnierza z wojska.

Obecnie w wojsku obowiązuje „stary” i „nowy” system emerytalny. Pierwszy z nich dotyczy żołnierzy, którzy do armii wstąpili przed 1 stycznia 2013 roku. Mogą oni przejść na emeryturę już po 15 latach służby wojskowej. Nowe zasady obowiązują tych wojskowych, którzy wstąpili do armii po 31 grudnia 2012 roku. Zgodnie ze znowelizowanymi w 2019 roku przepisami emerytalnymi mogą oni przejść na emeryturę po 25 latach służby. Wcześniej, oprócz wymogu stażu, kryterium uprawniającym ich do świadczenia emerytalnego było ukończenie 55 lat życia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~soldier
1621830420
Chciałbym odnieść się do nieprawdziwych informacji zawartych w artykule dot. zasad wypłacania odpraw mieszkaniowych dla żołnierzy zawodowych. Zasady są krzywdzące dla żołnierzy zawodowych i dlatego część myśli o odejściu ze służby aby nie zmieniły się jeszcze na gorsze.
30-A7-35-32

Odstraszanie i obrona
 
Kurs z dzwonem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Prawda o zbrodni katyńskiej
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
V Korpus z nowym dowódcą
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jak wyszkolić pilota F-16?
Weterani i bokser „Master”
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Animus Fortis, czyli mężny duch
Zbrodnia made in ZSRS
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojsko inwestuje w Limanowej
Cena wolności
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Mundury w linii... produkcyjnej
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
Przygotowania czas zacząć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Psiakrew, harmata!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Optyka dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO