moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Solidarna Belona”, czyli operacja Polski i NATO na Bałtyku

Tak dużego przedsięwzięcia na polskich wodach nie mieliśmy od dłuższego czasu. W „Solidarnej Belonie” weźmie udział m.in. prawie 20 okrętów z kilku państw NATO – mówi kmdr Aleksander Urbanowicz z Centrum Operacji Morskich-Dowództwa Komponentu Morskiego, który podczas operacji będzie dowodził siłami zadaniowymi na Bałtyku.

Wszystko dopięte na ostatni guzik?

kmdr Aleksander Urbanowicz: Niemalże. Jesteśmy na etapie uzgadniania ostatnich szczegółów operacji. W piątek definitywnie zamykamy temat przygotowań. Tego dnia również do Świnoujścia wchodzą okręty należące do pierwszej grupy Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (z ang. SNMCMG1), które od poniedziałku wspólnie z naszymi okrętami, lotnictwem i brzegowymi jednostkami marynarki wojennej będą punkt po punkcie realizowały rozpisany scenariusz.

Tak dużych ćwiczeń na polskich wodach Bałtyku nie mieliśmy od dłuższego czasu...

To prawda. Łącznie w „Solidarnej Belonie” weźmie udział prawie 20 okrętów z Belgii, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Estonii, no i oczywiście Polski. Wśród nich znajdą się niszczyciele min, ale też okręt podwodny, fregata, okręty rakietowe oraz transportowo-minowe. Do tego dojdą statki powietrzne: zarówno samolot patrolowy Bryza i śmigłowiec ratownictwa morskiego W-3WARM Anakonda – obydwa należące do lotnictwa marynarki wojennej, jak i samoloty bojowe sił powietrznych – Su-22 i MiG-29. W poszczególne epizody zaangażowane zostaną jednostki lądowe MW RP, choćby 8 Batalion Saperów, Morska Jednostka Rakietowa czy Ośrodek Radioelektroniczny, który zajmuje się rozpoznaniem.

Jaki scenariusz będziecie realizować?

Przede wszystkich zamierzamy sprawdzić pewne unikatowe zdolności naszej marynarki we współdziałaniu z siłami NATO. Zespół SNMCMG1 oparty jest na niszczycielach min. Polska również dysponuje takimi okrętami. ORP „Kormoran” śmiało można zaliczyć do najnowocześniejszych na świecie jednostek tej klasy. Ale oprócz niszczycieli min mamy także trałowce, które pracują z zastosowaniem zupełnie innej technologii i procedur. Chcemy, by okręty te sprawdziły wspólnie wyznaczone akweny w okolicach Kołobrzegu. Z naszych map wynika, że w czasie wojny były tam stawiane zagrody minowe. Oczywiście potem rejon został rozminowany i dziś jest bezpieczny dla żeglugi. Z drugiej strony jednak nie można wykluczyć, że jakieś niebezpieczne materiały tam pozostały. Dawniej okręty nie dysponowały przecież tak dokładnymi sonarami jak obecnie. Jeśli załogi znajdą jakieś stare miny czy niewybuchy, przeprowadzą ich neutralizację. A ponieważ w scenariuszu znalazł się taki właśnie epizod, „Solidarną Belonę” śmiało można nazywać nie tyle ćwiczeniami, co operacją.

Ważnym elementem naszego przedsięwzięcia będzie również zaopatrywanie okrętów w paliwo i zasoby niezbędne do funkcjonowania tych jednostek w morzu. Zapasy nie zostaną jednak pobrane z pokładu zaopatrzeniowca ani tym bardziej z portu, lecz wprost z nieuzbrojonego brzegu. Pomogą w tym pływające pomosty przygotowane przez specjalistów z 8 Batalionu Saperów.

Inne epizody związane będą z osłoną konwoju, odpieraniem ataków z powietrza i spod wody czy prowadzeniem akcji ratowniczych.

Na jakich akwenach będą operowały okręty?

Działania rozpoczną się na Zatoce Pomorskiej, a zakończą w rejonie Zatoki Gdańskiej. W praktyce więc obejmą cały pas wód terytorialnych Polski.

„Solidarna Belona” zbiega się w czasie z szeregiem ćwiczeń składających się na zakrojone na wielką skalę manewry „Defender Europe ’21”. Mają jakiś związek?

Nie. SNMCMG1 pewien czas temu wszedł na Bałtyk, by prowadzić swoją rutynową działalność. Okręty działające w zespole intensywnie przygotowują się do ćwiczeń „Baltops”. Przechodzą przez wody terytorialne sojuszniczych państw i wspólnie z miejscowymi siłami realizują tzw. passexy. Innymi słowy, trenują procedury związane z łącznością czy manewrowaniem. My postanowiliśmy wykorzystać ich obecność do organizacji większego przedsięwzięcia. Przygotowaniem scenariusza zajęło się przede wszystkim COM-DKM, które odpowiada za operacyjne wykorzystanie okrętów, ale spory udział miały w tym również poszczególne jednostki marynarki wojennej. Operacją pokieruje dowódca komponentu morskiego, natomiast ja będę odpowiedzialny za dowodzenie siłami zadaniowymi na morzu. Moja rola sprowadzi się do koordynowania działań sił nawodnych, podwodnych i lotnictwa. Zależy nam na tym, by w jak największym stopniu wykorzystać obecność okrętów NATO na naszych wodach. „Solidarna Belona” to także dobra okazja do zgrywania sojuszniczych sił. Od tego między innymi zależy bezpieczeństwo państwa, a w szerszym zakresie – wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Rozmawiał Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr por. rez. Czesław Cichy Czesław Cichy / COM - DKM

dodaj komentarz

komentarze


Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
 
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jak wyszkolić pilota F-16?
Przygotowania czas zacząć
Ogień w podziemiu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Ocalały z transportu do Katynia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Na straży wschodniej flanki NATO
Odstraszanie i obrona
Rakiety dla Jastrzębi
Kurs z dzwonem
Mundury w linii... produkcyjnej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Optyka dla żołnierzy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Głos z katyńskich mogił
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO