moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szczepimy się

429. doba walki wojska ze skutkami pandemii koronawirusa. Mimo że sytuacja w kraju się poprawia, żołnierze cały czas są w gotowości, aby wspierać potrzebujących. Część sił, która dotychczas była zaangażowana do działania m.in. w placówkach ochrony zdrowia, została skierowana do pomocy przy realizacji Narodowego Programu Szczepień.

Tylko wczoraj żołnierze wspierali personel 597 szpitali (w tym 11 tymczasowych), 104 stacji sanitarno-epidemiologicznych, 133 stacji krwiodawstwa, 52 placówek opiekuńczych, a także 17 organizacji pożytku publicznego. Oprócz tego wojskowi pobrali prawie 6 tys. wymazów od potencjalnych nosicieli koronawirusa. Wspólnie z policjantami skontrolowali 14 tys. adresów, pod którymi przebywają osoby odbywające kwarantannę lub izolację.

– Sytuacja w kraju się poprawia, dlatego część żołnierzy zaangażowanych dotychczas w operację „Trwała odporność” otrzymała nowe zadania – zostali skierowani do pomocy w realizacji Narodowego Programu Szczepień – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej. W długi weekend majowy, żołnierze wspierali m.in. punkty, w których mogli zaszczepić się wszyscy ochotnicy posiadający skierowanie. W Białymstoku takie działania prowadzili terytorialsi z 11 Batalionu Lekkiej Piechoty 1 Brygady OT. Do ich obowiązków należało kierowanie ruchem pacjentów i monitorowanie ich stanu tuż po szczepieniu. Teraz takie zadania terytorialsi wykonują w innych punktach szczepień. – Każdego dnia, w powiatach białostockim, sokólskim, monieckim do wsparcia Narodowego Programu Szczepień jest wyznaczanych ponad 100 żołnierzy, zarówno z 1 Brygady, jak i z 18 Pułku Rozpoznawczego – mówi ppłk Krzysztof Marcinkowski, dowódca batalionu.

Takie działania wojsko prowadzi na terenie całej Polski. – Prawie 500 żołnierzy, zarówno z WOT-u, jak i wojsk operacyjnych, wspiera obecnie 152 tego typu placówki. Najwięcej, bo aż 65 punktów, w których jesteśmy obecni, znajduje się na terenie województwa lubelskiego. Liczymy się jednak z tym, że każdego dnia te liczby będą większe – zaznacza płk Pietrzak.

Cały czas działa zorganizowana przez WOT infolinia. Dzięki temu, osoby starsze, które chcą cię zaszczepić i zgłoszą się pod bezpłatny nr 800 100 115, mogą uzyskać pomoc wojskowych. – Seniorzy, którzy do nas dzwonią, najczęściej proszą o pomoc w zapisaniu się na szczepienia, zorganizowaniu transportu do punktu szczepień lub zmiany miejsca czy terminu szczepienia – wyjaśnia oficer. Zdarza się, że żołnierze pomagają też osobom z niepełnosprawnościami, które same nie są w stanie opuścić mieszkania. Jeśli jest taka konieczność, do pomocy są kierowane mobilne zespoły, które szczepią pacjentów w ich domach.

Żołnierze pamiętają także, że tylko zdrowi mogą pomagać innym, dlatego sami również przyjmują szczepionki. – Proces szczepień rozpoczęliśmy pod koniec marca. W tej chwili nie ma innej alternatywy w skutecznym zwalczaniu koronawirusa, więc robimy co w naszej mocy, aby zachęcać do szczepień – przyznaje kpt. Błażej Łukaszewski z 12 BZ. Szczepienia trwają także w jednostkach podległych 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Do tej pory szczepionkę przyjęło 60% żołnierzy, którzy służą w szeregach naszego związku taktycznego – zaznacza mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy.

Tylko wczoraj, w działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19 było zaangażowanych 5,5 tys. żołnierzy. 2750 z WOT-u, 2430 z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, 200 z Dowództwa Garnizonu Warszawa, 20 z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz 40 podchorążych z Wojskowej Akademii Technicznej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, 18 DZ, DGW

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Po śladach polskich bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
Cień atomowej zagłady
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nie szpital, a instytut
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mobilne dowodzenie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Abramsy w pętli
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
By Polska była bezpieczna
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Grand Quadriga ‘24”
„Ryś” z laserem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Zawsze gotowi do pomocy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Układ nerwowy Mieczników
Śladami ojca
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Broń Hitlera w rękach AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO