moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejny dzień walki z pandemią

Wspierali personel ponad 600 szpitali, 111 ośrodków sanepidu i 34 placówek opiekuńczych, pobrali także 18 tys. próbek do badań od potencjalnych nosicieli wirusa. To bilans zaangażowania Wojska Polskiego w walkę z pandemią COVID-19 w ostatnich dniach. W czasie świąt żołnierze zadbali też o to, aby osoby starsze lub pozostające w izolacji mogły skontaktować się z bliskimi.

Tylko wczoraj w działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniającego się koronawirusa zaangażowanych było 5,5 tys. żołnierzy, zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Największe siły zostały skierowane do placówek medycznych. Żołnierze wspierali personel 630 szpitali, w tym 22 tymczasowych, w których m.in. kierowali ruchem pacjentów, mierzyli im temperaturę oraz wykonywali prace administracyjne. W 265 placówkach zajęli się obsługą elektronicznego systemu ewidencji tzw. łóżek covidowych.

Na pomoc wojska mogli liczyć także pracownicy 111 stacji sanitarno-epidemiologicznych, 29 stacji krwiodawstwa, a także 34 placówek opiekuńczych. W tych ostatnich wojsko pomaga zarówno przy opiece nad pacjentami, jak i wspiera ich personel np. w pracach logistycznych. Żołnierze na terenie całego kraju pobierają również próbki do badań od potencjalnych nosicieli koronawirusa. Tylko we wtorek 290 zespołów pobrało 18 tys. wymazów w 238 przyszpitalnych i 11 punktach typu drive thru.

Cały czas w gotowości są wojskowe zespoły ewakuacji medycznej, grupy dezynfekcyjne oraz śmigłowce. Niedawno 14 takich maszyn zostało oddelegowanych do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W razie konieczności to na ich pokładach mają być transportowane osoby chore na COVID-19. Do tej pory wojskowi lotnicy wykonali 26 takich misji. Jedną z nich prowadzili dziś – dzięki nim osoba zakażona koronawirusem trafiła ze Śląska do szpitala w Łodzi.

Ale to nie wszystko. Żołnierze wykonują również transporty drogą lądową, m.in. na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych. Ponadto wojsko oddelegowało żołnierzy mających uprawnienia do kierowania cysternami do wsparcia firm, które zajmują się produkcją tlenu dla placówek medycznych. Takie zadanie powierzono m.in. terytorialsom z Wielkopolski, Śląska i Podkarpacia.

Żołnierze byli na służbie także podczas Świąt Wielkanocnych. Wówczas szczególną opieką otoczyli osoby samotne. I tak, 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej pomagała m.in. Fundacji Rodziny Czarneckich oraz Caritas Archidiecezji Białostockiej w dystrybucji żywności, a w ramach akcji „Łączymy na święta” umożliwiła osobom starszym skontaktowanie się z bliskimi. – Żołnierze wykorzystując nowoczesne technologie, zapewnili namiastkę świątecznej atmosfery ponad 30 seniorom, którzy z powodu choroby lub reżimu sanitarnego są z dala od swoich rodzin. Wsparciem zostali objęci pacjenci i podopieczni siedmiu placówek z województwa podlaskiego, w tym dwóch szpitali, trzech DPS-ów i dwóch domów opieki – informuje kpt. Łukasz Wilczewski, rzecznik prasowy 1 BOT. W sumie dzięki akcji „Łączymy na święta” z rodzinami mogło skontaktować się za pomocą połączenia wideo prawie 500 seniorów. Wkrótce z takiej możliwości będą mogli skorzystać osoby wyznania prawosławnego.

Żołnierze angażują się w realizację Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 m.in. pomagając seniorom w zapisaniu się na szczepienie, a także, jeśli była taka konieczność, organizując im transport do placówek medycznych. Także sami wojskowi przyjmują szczepionki. Do tej pory otrzymało je kilkanaście tysięcy żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Jak informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy OT, pierwszą dawkę otrzymało już 3400 terytorialsów, a drugą – 800.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, DGW, 2 GPR, szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ogień w podziemiu
Szpej na miarę potrzeb
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Optyka dla żołnierzy
Weterani i bokser „Master”
Przygotowania czas zacząć
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część druga
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Będzie można zostać snajperem lądowym
Mundury w linii... produkcyjnej
Psiakrew, harmata!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rakiety dla Jastrzębi
Hiszpański palimpsest
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Cena wolności
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kurs z dzwonem
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Odstraszanie i obrona
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy ratują i leczą
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jak wyszkolić pilota F-16?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO