moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi z Mazur na szkoleniu medycznym

Ratowanie ofiar wypadków i pomoc przedmedyczna to główny temat szkolenia, jakie odbyło się w Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku. W liceum, w którym na co dzień uczą się klasy mundurowe, przeszkolonych zostało 300 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Z inicjatywą wyszła dyrektor placówki, weteran misji i pielęgniarka.

– Zapotrzebowanie na pomoc wojska podczas pandemii jest duże, a my mieliśmy wolne moce przerobowe: nasi uczniowie uczyli się online, szkoła stała pusta, a sprzęt był niewykorzystany. Stąd pomysł na zorganizowanie dla żołnierzy 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady OT kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy – mówi ppor. Agnieszka Pasko, dyrektor Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku, weteran z misji w Afganistanie i st. pielęgniarka dyplomowana. Szkolnych instruktorów wsparli wykwalifikowani ratownicy medyczni z 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka.

Podczas dziewięciu kursów przeszkolonych zostało około 300 żołnierzy 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady OT. – Byli wśród nich także nasi kadeci, którzy są równocześnie żołnierzami terytorialnej służby wojskowej – dodaje dyrektor Agnieszka Pasko. Grupy zostały podzielone na 6-osobowe zespoły, a zajęcia odbywały się we wszystkich 32 szkolnych salach. Na szkoleniu praktycznym instruktorzy (z zachowaniem reżimu sanitarnego) starali się stworzyć kursantom warunki podobne do tych, z jakimi mogą mieć do czynienia na co dzień, np. do ćwiczeń z ewakuacji rannych po wypadku drogowym posłużył wrak samochodu.

Jedną z absolwentek kursu jest st. szer. Justyna Radaszewska, która służy w kompanii saperów w Ełku. Po roku służby w WOT dostała przydział na stanowisko kancelista- ratownik, ale dotychczas odbyła tylko podstawowe szkolenie medyczne. – Teraz, po tym kursie, mam dużo większe umiejętności medyczne – podkreśla. Wie, jak przeprowadzić resuscytację. Nauczyła się, jak zabezpieczać złamane kości oraz zaopatrywać kłute i cięte rany. Zapewnia, że podczas szkolenia, zarówno rany, jak i złamania kości były sztuczne, ale bardzo realistyczne. Podobnie jak zajęcia w terenie. Podczas zainscenizowanego wypadku drogowego, w dymie odpalonych rac, kursanci musieli udzielić pierwszej pomocy ofiarom. – Teraz, gdy mamy zajęcia na poligonie, czuję się pewniej, bo wiem, jak mam się zachować i w razie potrzeby pomóc rannym – zapewnia st. szer. Radaszewska.

Instruktorem, który szkolił żołnierzy 4 Brygady OT, był m.in. plut. Ernest Doliwa, dowódca zespołu ewakuacji medycznej w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku podoficer prowadzi zajęcia z medycyny pola walki oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy. Żołnierzy OT uczył, jak należy udrażniać drogi oddechowe ofiarom wypadków oraz w jaki sposób przeprowadzić ewakuację. Kursanci dowiedzieli się także, jak ważne jest rozpoznanie nagłego zatrzymania krążenia. – Na zbadanie tętna i oddechu ratownik ma zaledwie 10 sekund. Szanse na uratowanie takiej osoby zwiększa szybkie rozpoczęcie przez ratownika masażu serca – tłumaczy plut. Doliwa. Uważa on, że większość żołnierzy powinna odbyć kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, ponieważ te umiejętności mogą się przydać także na co dzień, np. gdy ktoś zasłabnie na ulicy.

– Żołnierze 4 Brygady OT już wykorzystują podczas służby umiejętności, które zdobyli na kursie – zapewnia ppłk Artur Lichończak, zastępca dowódcy 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady OT. Dzięki współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Olsztynie po dodatkowym szkoleniu zostali oni dopuszczeni do pobierania wymazów umożliwiających badanie pod kątem COVID-19. Dotychczas na terenie województwa wykonali ponad 90 tys. takich testów. Mobilne zespoły jeździły do osób, które nie mogły dotrzeć do punktu wymazowego, a cała procedura odbywała się z zachowaniem wymogów sanitarnych.

Obecnie w 4 Brygadzie OT jest około 500 żołnierzy przeszkolonych z kwalifikowanej pierwszej pomocy, pod tym względem daje to jednostce drugie miejsce w kraju wśród brygad OT. Płk Lichończak dodaje, że nie chodzi tylko o ratowanie poszkodowanych w nagłych sytuacjach, ponieważ jego podwładni pomagają także na SOR-ach, gdzie segregują pacjentów ze względu na obrażenia. Uczestniczą również w patrolach, kontrolując przestrzeganie kwarantanny, a w przyszłości mogą być również oddelegowani do zabezpieczenia imprez sportowych.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: DWOT, Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku

dodaj komentarz

komentarze


Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
 
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
Święto wojskowego sportu
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Odstraszanie i obrona
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ogień w podziemiu
Kurs z dzwonem
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Na straży wschodniej flanki NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ocalały z transportu do Katynia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Optyka dla żołnierzy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Zbrodnia made in ZSRS
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szarża „Dragona”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
Barwy walki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO