moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Znamy półfinalistów ekstraklasy wojskowej

12 uczniów z czterech szkół średnich przeszło do półfinałów w Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim. W rywalizacji pokonali niemal 300 kolegów. Teraz cztery najlepsze drużyny czekają półfinały, a potem wielki finał i walka o tytuł Mistrza EkstraKLASY Wojskowej 2021. Końcowe rozgrywki odbędą się w lutym w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie.

Pierwszy w historii Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim, adresowany do uczniów oddziałów przygotowania wojskowego i certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, rozpoczął się w grudniu. Do rywalizacji przystąpiły trzyosobowe reprezentacje z 99 szkół z całej Polski. Uczniowie dostali czas na przygotowanie się do turnieju – ułatwieniem była platforma e-learningowa MON. Potem odbyły się zdalne eliminacje, podczas których uczestnicy indywidualnie odpowiadali na 50 pytań z zakresu wojskowości, bezpieczeństwa, a nawet ekologii. Szkoły z najwyższą liczbą punktów awansowały do rozgrywek w systemie pucharowym. – Uczniowie losowali swoich przeciwników, a po rozegranym pojedynku ci, którzy okazali się lepsi, przechodzili do kolejnego etapu. Takie zasady obowiązywały aż do walk ćwierćfinałowych, w których wyłoniliśmy najlepsze cztery ekipy. Poziom był bardzo wyrównany, a różnice w punktach minimalne – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, które jest organizatorem turnieju.

Najlepsza czwórka

Ostatecznie do półfinałów zakwalifikowali się uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno- Usługowych im Jana Pawła II w Tarnowskich Górach, ZDZ-Zespołu Szkół w Rybniku, II Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Stargardzie oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

– Sukces naszych uczniów to przede wszystkim efekt chęci do rozwoju i ciężkiej pracy. Jestem bardzo zadowolony że ich aktywność i zaangażowanie nie osłabły mimo niełatwych warunków do nauki podczas pandemii. Fakt, że znaleźli się w półfinałowej czwórce, świadczy o tym, że bardzo rzetelnie przygotowali się do konkursu – mówi Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, nauczyciel wychowania fizycznego, edukacji dla bezpieczeństwa i przysposobienia obronnego.
Estera Bielecka, uczennica II klasy Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach, uczestniczka turnieju, przyznaje, że na każdym etapie pytania były trudne, ale w ćwierćfinałach poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko. – Musieliśmy wykazać się znajomością nie tylko podstaw wojskowości, lecz także zagadnień specjalistycznych. Nie ukrywam, że bardzo przydała mi się wiedza, którą zdobyłam jako członkini organizacji proobronnej – ocenia Estera Bielecka.

Wysoka poprzeczka

O wysokim poziomie turnieju mówi też dyrektor nowosądeckiej szkoły. Przyznaje, że niektóre pytania, nawet dla niego, oficera rezerwy, wcale nie były łatwe. – Wiele dotyczyło specjalistycznej wiedzy wojskowej, np. z zakresu logistyki, w tym tankowania pojazdów czy przemieszczania wojsk. W wielu przypadkach ja także musiałem się zastanawiać nad odpowiedziami. Naszym uczniom jednak nie zabrakło motywacji, by wypaść jak najlepiej – zaznacza dyrektor nowosądeckiej placówki.

Teraz dwunastu najlepszych uczniów czekają rozgrywki półfinałowe. W odróżnieniu od wcześniejszych etapów, zdalnych, odbędą się one na żywo w Centralnej Bibliotece Wojskowej. Zmagania uczniów będą transmitowane na profilu Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” na Facebooku. Tego samego dnia odbędzie się również finał ekstraklasy, w którym zmierzą się zwycięzcy obu półfinałów. – Jestem pewna, że emocji nie zabraknie – mówi Estera Bielecka.

Wiktoria Weber z II klasy nowosądeckiej szkoły przyznaje, że czas, który pozostał do półfinału, drużyna wykorzysta na dalsze przygotowania. – Zaszliśmy bardzo daleko, ale nie możemy spocząć na laurach. Tym bardziej że taki turniej to nie tylko doskonała okazja do zabawy i integracji, lecz także do zdobycia nowej wiedzy. Na pewno mi się przyda, bo planuję studia w Wojskowej Akademii Technicznej – mówi uczennica.

Zwycięzca turnieju zostanie mistrzem ekstraklasy wojskowej i otrzyma puchar przechodni. Oprócz tego przewidziane są dyplomy, medale i nagrody dla zdobywców trzech pierwszych miejsc. Portal „Polska Zbrojna” jest patronem medialnym wydarzenia

Oddziały przygotowania wojskowego i certyfikowane wojskowe klasy mundurowe są to dwa programy edukacyjne MON mające na celu m.in. wzmocnienie edukacji obronnej w społeczeństwie, przygotowanie młodzieży do służby wojskowej i zwiększenie rezerw osobowych polskiej armii. W sumie w 184 szkołach, w OPW i CWKM uczy się 10 921 uczniów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Biuro Programu Zostań Żołnierzem RP

dodaj komentarz

komentarze


Pływacy i maratończycy na medal
 
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojna w świętym mieście, epilog
Orzeł dla bohaterów
Gry wojenne w szkoleniu
Abramsy w pętli
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Śladami ojca
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Broń Hitlera w rękach AK
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
„Pierwsza Drużyna” na start
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Wszystkie misje AWACS-a
Ameryka daje wsparcie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pytania o europejską tarczę
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Układ nerwowy Mieczników
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Flota Bayraktarów w komplecie
„Grand Quadriga ‘24”
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
By Polska była bezpieczna
Więcej hełmów dla żołnierzy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
NATO on Northern Track
Na straży nieba
Czego można się nauczyć od żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO