moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kursy oficerskie dla specjalistów

Dwa tygodnie na rejestrację pozostało tym, którzy chcą wziąć udział w trzymiesięcznym studium oficerskim w Akademii Wojsk Lądowych. To oferta dla cywili i podoficerów, którzy ukończyli specjalistyczne studia, np. medyczne czy prawnicze. W kursach mogą uczestniczyć łącznie 24 osoby. Będą się szkolić m.in. na wojskowych farmaceutów, ratowników medycznych i prokuratorów.


Limit przyjęć w 2021 roku na kursy oficerskie organizowane w czterech wojskowych akademiach minister obrony Mariusz Błaszczak określił w sierpniu 2020 roku. Przykładem tegorocznej oferty są trzymiesięczne kursy specjalistyczne w Akademii Wojsk Lądowych, przeznaczone dla osób chcących zostać oficerami w konkretnych specjalnościach. Uczelnia przygotowała w sumie 24 miejsca dla przyszłych: prokuratorów (10), farmaceutów (4), lekarzy (1), dentystów (1), weterynarzy (2), pielęgniarek (1), ratowników medycznych (3) i kapelanów wojskowych (2). Czas na elektroniczną rejestrację mija 22 stycznia.

O miejsce na kursie mogą się ubiegać osoby cywilne oraz podoficerowie z tytułem magistra. Wymogiem jest m.in. niekaralność oraz – w przypadku cywili – zdolność fizyczna i psychiczna do zawodowej służby wojskowej. Ale to nie wszystko. – Kursy trzymiesięczne są organizowane z myślą o kształceniu specjalistów. Wymagamy więc, aby kandydat był absolwentem określonego kierunku studiów. Na przykład osoby chcące zostać lekarzami wojskowymi, muszą mieć ukończone studia na wydziale lekarskim. Wszyscy kandydaci do służby w korpusie osobowym medycznym muszą legitymować się także prawem wykonywania zawodu – wyjaśnia por. Roksana Trawka, rzeczniczka prasowa AWL.

Egzaminy wstępne rozpoczną się 11 marca. Kandydaci najpierw przystąpią do pisemnego testu z języka angielskiego. W ramach sprawdzianu należy odpowiedzieć na 100 pytań, zarówno otwartych, jak i wielokrotnego wyboru. Za prawidłowe rozwiązanie testu można zdobyć maksymalnie 100 punktów, a warunkiem jego pozytywnego zaliczenia będzie uzyskanie co najmniej 60.

W drugim etapie rekrutacji odbędzie się sprawdzian sprawności fizycznej. Dla osób ze środowiska cywilnego w jego skład wejdą cztery testy kontrolne, zależne od płci. Mężczyźni będą musieli wykonać: podciąganie na drążku wysokim, bieg wahadłowy 10x10 m, bieg na dystansie 1000 m oraz pływanie na 50 m sposobem dowolnym. Kobiety poza pływaniem czeka też: bieg zygzakiem po „kopercie”, zwis o ugiętych ramionach oraz bieg na dystansie 800 m.

Ci, którzy pozytywnie zaliczą dwa pierwsze etapy rekrutacji, zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. – Jej celem jest ocena predyspozycji danego kandydata do kształcenia w uczelni wojskowej, a w przypadku osób cywilnych także motywacji do pełnienia służby. Liczyć się będą posiadane uprawnienia, ukończone kursy i szkolenia specjalistyczne, osiągnięcia sportowe, działalność na rzecz organizacji proobronnych współpracujących MON, odbyte przeszkolenia wojskowe – wymienia por. Trawka.

Wyniki rekrutacji mają być ogłoszone do 18 marca. Cywile przyjęci na kurs rozpoczną szkolenie 19 kwietnia, a podoficerowie – 10 maja 2021 roku.

Nabór na 3-miesięczne studium nie jest jedyną ofertą Akademii skierowaną do mających wyższe wykształcenie cywili i żołnierzy, którzy chcą zostać oficerami. W tym roku AWL będzie też prowadziła kursy półroczne dla podoficerów. W przypadku tych szkoleń przygotowano w sumie 174 miejsca w grupach, m.in. pancerno-zmechanizowanej, rakietowej i artylerii, rozpoznania ogólnego. Zostaną również zorganizowane 12-miesięczne kursy dla szeregowych zawodowych aspirujących do korpusu oficerskiego. Szansę na udział w tych ostatnich dostanie 91 żołnierzy. Będą się oni szkolić w zakresie m.in. eksploatacji systemów łączności, rozpoznania ogólnego oraz rozpoznania i likwidacji skażeń.

Uczelnia przygotowała również 49 miejsc na kursie 12-miesięcznym dla cywili. Kandydaci mają się szkolić w pięciu grupach osobowych: pancerno-zmechanizowanej, rozpoznania ogólnego, ogólnologistycznej, obsługi prawnej oraz ekonomiczno-finansowej.

Kursy oficerskie w tym roku poprowadzą także trzy pozostałe uczelnie wojskowe. Taką ofertę ma Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, która przyjmie 60 podoficerów na półroczne kursy z zakresu łączności i informatyki oraz logistyki. Z kolei w półrocznych kursach w Akademii Marynarki Wojennej będzie mogło wziąć udział 15 podoficerów, a w kursach rocznych – 25 cywili.

Natomiast w dęblińskiej Lotniczej Akademii Wojskowej kursy sześciomiesięczne rozpocznie 61 podoficerów. Możliwość udziału w szkoleniu otrzyma też siedmiu cywilów, którzy w ciągu 24 miesięcy zdobędą wiedzę w zakresie ruchu lotniczego.

W sumie w kursach oficerskich organizowanych w tym roku będzie mogło wziąć udział 506 osób z tytułem magistra.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
 
By Polska była bezpieczna
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Abramsy w pętli
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Po śladach polskich bohaterów
Układ nerwowy Mieczników
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Ryś” z laserem
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Więcej hełmów dla żołnierzy
Zawsze gotowi do pomocy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Cień atomowej zagłady
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Krwawa noc pośród puszczy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Pływacy i maratończycy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Śladami ojca
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wszystkie misje AWACS-a

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO