moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze wspierają walkę z COVID-19

W dni powszednie i świąteczne – cały czas na posterunku! Żołnierze wojsk operacyjnych i terytorialnych wspierają pracowników służby zdrowia w walce ze skutkami pandemii koronawirusa. Tylko wczoraj wojskowi pobrali niemal 2000 wymazów w kierunku COVID-19. Żołnierze pomagają w stacjach sanepidu i domach pomocy społecznej. Pod ich opieką są także kombatanci.

– Nowy rok z reguły oznacza nowe wyzwania, ale to jedno i najważniejsze wyzwanie dla 12 Brygady Zmechanizowanej pozostaje bez zmian: żołnierze nadal będą wspierać medyków w walce z koronawirusem – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej. Każdego dnia około 200 żołnierzy Błękitnej Brygady bierze udział w działaniach antycovidowych. Wojskowi pomagają w szpitalach w Szczecinie, Stargardzie, Choszcznie, Policach, Połczynie-Zdroju, Pyrzycach, Gryfinie, Goleniowie, Dębnie i Barlinku. Odpowiadają tam m.in. za triaż, czyli wstępną segregację chorych, mierzą temperaturę pacjentom oraz pomagają w pobieraniu wymazów.

 

Cały czas na froncie walki z COVID-19 pozostaje 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. – Nasi żołnierze wspierają pracowników szpitali na terenie województwa lubuskiego, np. w Skwierzynie, Gorzowie, Międzyrzeczu, Kostrzynie i Krośnie Odrzańskim. Razem z policją kontrolujemy osoby przebywające na kwarantannie – wylicza ppor. Anna Dominiak z 17 WBZ.

Podobne zadania wykonują także spadochroniarze. Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej m.in. wspierają medyków z województw małopolskiego i śląskiego. Wojskowi pobierają wymazy i pomagają pracownikom stacji sanepidu. – Ponadto cały czas utrzymujemy żołnierzy w gotowości do ewakuacji domów pomocy społecznej i dekontaminacji – podaje mjr Marta Markieta, oficer prasowy 6 BPD.

Nie słabnie zaangażowanie wojsk obrony terytorialnej. Przykładem może być 12 Wielkopolska Brygada OT, która do operacji „Trwała odporność” skierowała dziś kilkuset swoich żołnierzy. Terytorialsi współdziałają z żołnierzami wojsk operacyjnych, zajmują się m.in. triażem w szpitalach oraz aktualizują elektroniczny system ewidencji medycznej. Prowadzą przyszpitalne i mobilne punkty wymazowe, wspierają domy pomocy społecznej i izolatoria. Do walki z COVID-19 każdego dnia około 300 terytorialsów deleguje 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. Do ich zadań należy m.in. opieka nad kombatantami, którym dostarczają ciepłe posiłki, ale też działają w placówkach medycznych. Podkarpaccy terytorialsi transportują także próbki do badań w kierunku SARS-CoV-2 między szpitalami powiatowymi na Podkarpaciu a stacją sanepidu w Rzeszowie.

Zgodnie z danymi Dowództwa Generalnego RSZ od 30 grudnia 2020 roku do 3 stycznia 2021 roku z jednostek podległych DGRSZ wyznaczono do działań przeciwkryzysowych ponad 2500 żołnierzy i 263 jednostki sprzętu wojskowego. Drugie tyle do działania skierowały wojska OT. – Żołnierze cały czas wspierają publiczną służbę zdrowia i prowadzą dezynfekcje. 1 stycznia wykonali także lot z pomocą humanitarną do Chorwacji, która została poszkodowana w wyniku trzęsienia ziemi. Zawieźli do Zagrzebia m.in. namioty, łóżka polowe, materace i śpiwory – podaje ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy DGRSZ.

Tylko wczoraj, 3 stycznia, żołnierze z wojsk operacyjnych i terytorialnych wykonali niemal 2000 wymazów. Badania pobierali w punktach przyszpitalnych oraz Test & Go (np. w Toruniu, Inowrocławiu, Poznaniu i Bydgoszczy). Wojsko jest obecne również w 500 szpitalach i placówkach medycznych oraz 53 stacjach sanepidu. Żołnierze pomagali w budowie 10 szpitali tymczasowych. To nie wszystko. Wsparcie ze strony żołnierzy otrzymują też pracownicy i pensjonariusze DPS-ów oraz 481 kombatantów i weteranów. Niemal 600 wojskowych było zaangażowanych w kontrolę osób przebywających na kwarantannie. Żołnierze sprawdzili niemal 11 tysięcy adresów na terenie 10 województw.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, st. szer. Piotr Pytel, MON, 11 pa

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga
W Italii, za wolność waszą i naszą
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gunner, nie runner
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Front przy biurku
Wojna na detale
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Charge of Dragon
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rekordziści z WAT
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO on Northern Track
Przygotowania czas zacząć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kadisz za bohaterów
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zachować właściwą kolejność działań
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Pod skrzydłami Kormoranów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Strażacy ruszają do akcji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wytropić zagrożenie
SOR w Legionowie
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejne FlyEye dla wojska
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Święto stołecznego garnizonu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO