moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tym żyło wojsko – podsumowanie IV kwartału 2020 roku

Końcówka roku to zwykle w wojsku czas dostaw. Nowy sprzęt pojawił się w jednostkach także i tym razem. Pilice, Mustangi i Kraby to sprzęt oczekiwany przez żołnierzy, który z całą pewnością ułatwi im wykonywanie codziennych zadań. Dzisiaj prezentujemy ostatnią już odsłonę redakcyjnego podsumowania 2020 roku.

 

PAŹDZIERNIK

Wybuchowy sukces saperów

Dwa dni trwała operacja niszczenia bomby lotniczej Tallboy, która spoczywała na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. Żołnierze z Grupy Nurków Minerów 12 Dywizjonu Trałowców przeprowadzili likwidację niewybuchu metodą deflagracji. Tallboy był brytyjską bombą lotniczą, która w 1945 roku została zrzucona na cumujący w Świnoujściu pancernik „Lützow”. Do detonacji jednak nie doszło i przez ponad 70 lat niewybuch spoczywał zagrzebany w mule na głębokości 12 m. Został odkryty w ubiegłym roku podczas pogłębiania Kanału Piastowskiego. Ważący 5,4 t i zawierający ładunek wybuchowy o sile odpowiadającej 3 t trotylu Tallboy to największy niewybuch znaleziony w Polsce po II wojnie światowej.

Szkoła logistyki

W Grupie koło Grudziądza na terenie Centrum Szkolenia Logistyki powstała Szkoła Podoficerska Logistyki. Jej głównym zadaniem jest kształcenie przyszłych kaprali oraz szkolenie podoficerów w 45 specjalnościach logistycznych. Pierwsze kursy rozpoczęło blisko 100 osób – to szeregowi zawodowi oraz podoficerowie logistyki. Rocznie szkoła ma przyjmować około 800 słuchaczy.

Nowi dowódcy dywizji

Gen. bryg. Piotr Trytek został nowym dowódcą 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Zastąpił na tym stanowisku gen. dyw. Dariusza Parylaka, który zgodnie z decyzją ministra obrony stanął na czele 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. – Dowodzenie 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej to doświadczenie, które na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Siłą tej dywizji są tradycje. Te z dziś, wczoraj i poprzednich wieków – mówił ustępujący ze stanowiska gen. Parylak. Z kolei dotychczasowy dowódca „Dwunastki” gen. dyw. Maciej Jabłoński, został skierowany do służby w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Nowy szef Komitetu Wojskowego NATO

Szef Obrony Królestwa Niderlandów adm. Rob Bauer został wybrany na nowego szefa Komitetu Wojskowego NATO. W korespondencyjnym głosowaniu szefów obrony państw NATO adm. Bauer zdobył większość z 30 głosów. Kontrkandydatem Holendra był gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP. Służbę w strukturach NATO adm. Bauer rozpocznie latem 2021 roku. Zastąpi na tym stanowisku Brytyjczyka sir Stuarta Peacha.

Gotowi na XIII zmianę

Po niemal roku przygotowań do udziału w misji „Resolute Support” żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej przeszli certyfikację. Był to ostatni etap przygotowań żołnierzy przed wylotem na XIII zmianę PKW do Afganistanu. Zgodnie z planem ma się ona rozpocząć w styczniu 2021 roku. Ze względu na pandemię COVID-19 żołnierze przed wylotem przejdą 14-dniową kwarantannę. Dowódcą zmiany jest płk Paweł Pytko.

Komandosi odebrali odznaczenia z rąk prezydenta

W ramach oficjalnej podróży pary prezydenckiej na Ukrainę prezydent Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski podpisali deklarację, w której podkreślili wagę polsko-ukraińskich stosunków. W Kijowie prezydent Duda spotkał się także z polskimi specjalsami, którzy od kilku lat w ramach sojuszniczej współpracy realizują działania szkoleniowe na Ukrainie. Odznaczenia z rąk prezydenta odebrało kilku żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

LISTOPAD

Poznań z dowództwem korpusu USA

W Poznaniu zainaugurowało działalność wysunięte dowództwo V Korpusu US Army. W praktyce poczynaniami amerykańskich wojsk lądowych w Europie dowodzą teraz żołnierze stacjonujący w Polsce. Najbliższy rok upłynie im pod znakiem rozbudowy i zgrywania dowództwa. Docelowo ma w nim służyć 200 żołnierzy. To jeden z efektów umowy dotyczącej wzmocnienia współpracy militarnej USA i Polski, którą 15 sierpnia podpisali szef MON-u Mariusz Błaszczak oraz sekretarz stanu Mike Pompeo. Plany zakładają też m.in. powstanie w Drawsku Pomorskim Centrum Szkolenia Bojowego, a we Wrocławiu – lotniczej bazy sił powietrznych USA.

Żołnierze w walce z COVID-19

Wraz z nadejściem drugiej fali pandemii, wzrosła liczba żołnierzy zaangażowanych w walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Operacja „Trwała odporność”, dotąd prowadzona przez WOT, stała się operacją połączoną, prowadzoną wspólnie z wojskami operacyjnymi. Rozszerzona została także skala zadań, jakie realizują wojskowi. Pobierają oni wymazy, działają w szpitalach, odpowiadają za triaż cywilnych pacjentów, wspierają działania policji podczas kontrolowania osób objętych kwarantanną, cały czas pomagają też kombatantom, osobom starszym i przebywającym na kwarantannie. Ponadto na terenie kraju działa niemal 170 wojskowych zespołów dezynfekcyjnych. Zgodnie z decyzją szefa MON-u, wojskowi zostali też zaangażowani w budowę szpitali tymczasowych.

Płk Korpowski na czele RCB

Premier Mateusz Morawiecki powołał płk. Konrada Korpowskiego na stanowisko dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Oficer przez ostatnie lata był związany z wojskami obrony terytorialnej. Uczestniczył w budowaniu tej formacji jeszcze przed formalnym powołaniem piątego rodzaju sił zbrojnych, a ostatnio był szefem szkolenia w Dowództwie WOT. Wcześniej, jako żołnierz jednostki wojskowej GROM, walczył w Zatoce Perskiej, trzykrotnie służył na misji w Iraku oraz dwukrotnie w Afganistanie.

JTAC z certyfikatem NATO

Dębliński Ośrodek Szkolenia Personelu Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego Lotniczej Akademii Wojskowej uzyskał akredytację NATO i Stanów Zjednoczonych w zakresie szkolenia wysuniętych nawigatorów naprowadzania lotnictwa, tzw. JTAC (od ang. Joint Terminal Attack Controller). Oznacza to, że wyszkoleni w LAW specjaliści (Polacy, Łotysze, Litwini i Estończycy) mogą podczas ćwiczeń i misji naprowadzać lotnictwo bojowe całego Sojuszu. Certyfikat jest ważny przez 36 miesięcy.

Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”

Marynarze patrolowca ORP „Ślązak” po raz pierwszy wzięli udział w międzynarodowych manewrach. Na Bałtyku ćwiczyli z jednostkami marynarki wojennej Niemiec – korwetami FGS „Erfurt” i FGS „Ludwigshafen”, a także zaopatrzeniowcem FGS „Donau”.

Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu

Załoga samolotu C-130 Hercules z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza przetransportowała do Libanu zaopatrzenie dla żołnierzy służących w ramach PKW UNIFIL. Na pokładzie maszyny znalazło się także 1,7 t darów zebranych przez Caritas Ordynariatu Polowego WP dla potrzebujących Libańczyków. Leki, środki higieniczne, przyłbice ochronne, artykuły szkolne, a także racje żywnościowe i zabawki trafiły do szkół, sierocińców i ośrodków zdrowia. Ich dystrybucją zajęli się polscy żołnierze.

GRUDZIEŃ

Pierwsze Pilice w wojsku...

Żołnierze 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej z Sochaczewa jako pierwsi w polskich siłach zbrojnych otrzymali baterię przeciwlotniczego systemu artyleryjsko-rakietowego Pilica. To pierwszy z sześciu zamówionych zestawów uzbrojenia, który jest przeznaczony do zwalczania dronów, śmigłowców i samolotów oddalonych maksymalnie o 5 km. Zgodnie z umową zawartą jesienią 2016 roku, do końca 2022 roku Wojsko Polskie ma otrzymać sześć baterii tego systemu.

...Mustangi także w linii

Wojsko Polskie odebrało pierwszych sto sztuk samochodów osobowo-terenowych Ford Ranger XLT. W polskiej armii będą one nosić nazwę Mustang. – To symboliczna zmiana pokoleniowa, bo Honker w Wojsku Polskim odchodzi do historii. Teraz wojsko będzie korzystało z nowoczesnego sprzętu, skonfigurowanego zgodnie z wymaganiami żołnierzy, a więc dającego gwarancję niezawodności i bezpieczeństwa – mówił Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony.

Żołnierze w pierwszym etapie szczepień na COVID-19

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Tym samym Polska dołączyła do grona państw Unii Europejskiej, które już w grudniu rozpoczęły szczepienia swoich obywateli. W tzw. pierwszym etapie, poza policjantami, strażakami, pogranicznikami oraz pracownikami służby zdrowia, zostali ujęci także żołnierze. Wojskowi będą też pomagać w transporcie ludzi na szczepienia i organizować mobilne punkty. Szczepieniami będzie się również zajmował personel 13 wojskowych szpitali.

Reforma sportu wyczynowego w Wojsku Polskim

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o pracach nad reformą struktur sportu wyczynowego w Wojsku Polskim. Jej głównym założeniem ma być scalenie istniejących pięciu zespołów sportowych w jedną, centralną strukturę organizacyjną. Ma to pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału wojskowych sportowców oraz stworzenie im korzystniejszych warunków do przygotowań. Podporządkowanie szefa nowej struktury bezpośrednio pod ministra obrony narodowej ma z kolei usprawnić współpracę resortu z ministrem odpowiedzialnym za sport oraz z polskimi związkami sportowymi.

„Flaming” przechodzi do historii

Niszczyciel min ORP „Flaming”, który pod biało-czerwoną banderą służył 54 lata, został oficjalnie wycofany z linii. W czasie swojej służby jednostka czterokrotnie wchodziła w skład natowskiego zespołu przeciwminowego, wzięła udział w dziesiątkach międzynarodowych ćwiczeń, a na pokładzie gościła m.in. gen. Charles’a de Gaulle’a, prezydenta Francji. W ciągu ostatnich miesięcy załoga okrętu brała udział w m.in. usuwaniu kilku zalegających na dnie Bałtyku niewybuchów.

VIII zmiana PKW gotowa na misję

Żołnierze 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej zakończyli ćwiczenia „Dunaj ‘20”. Był to ostatni etap przygotowań do misji w Rumunii, gdzie żołnierze z Międzyrzecza wystawią ósmą rotację polskiego kontyngentu. Wojskowi pojadą na misję w lutym tego roku. PKW w Rumunii działa od ponad trzech lat. Zadaniem żołnierzy jest wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Kraby w Bolesławcu

23 Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu otrzymał kolejnych osiem haubic Krab. Prócz nich żołnierze odebrali także m.in. dwa wozy dowodzenia, pojazdy amunicyjne oraz wóz remontu uzbrojenia i elektroniki. Pierwsze Kraby dotarły do Bolesławca pod koniec października. W sumie jednostka ma ich już 16. Wcześniej sprzęt ten trafił do 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie oraz 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie. Do końca 2024 roku polskie wojsko ma otrzymać łącznie niemal 120 Krabów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 8 FOW, Leszek Chemperek / CO MON, PGZ, st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ocalały z transportu do Katynia
Ramię w ramię z aliantami
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cena wolności
25 lat w NATO – serwis specjalny
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Zmiany w dodatkach stażowych
Sprawa katyńska à la española
Jak wyszkolić pilota F-16?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Kurs z dzwonem
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO na północnym szlaku
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Psiakrew, harmata!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Animus Fortis, czyli mężny duch
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Optyka dla żołnierzy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Święto wojskowego sportu
Hiszpański palimpsest
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Weterani i bokser „Master”
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO