moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

#SzczepimySię

Wojsko Polskie od miesięcy pomaga w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Żołnierze wspierają medyków, pomagają seniorom, angażują się w prace przy budowie szpitali tymczasowych, a ci, którzy COVID-19 mają już za sobą – oddają osocze. Jednak, aby dalej pomagać, muszą być zdrowi. Dlatego resort obrony zachęca: Zaszczepmy się przeciw COVID-19!

– Wiele miesięcy badań nad koronawirusem pozwoliło dobrze poznać przeciwnika i znaleźć jego słabe strony. Wysiłki naukowców, a następnie badania i testy pozwoliły wreszcie na ogłoszenie dobrej nowiny: jest szczepionka! Dostaliśmy skuteczne narzędzie do pokonania wroga – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak w nagraniu zamieszczonym w sieci. Zaznaczył także, że masowe szczepienia zapewnią odporność populacyjną i pozwolą na przerwanie łańcucha zakażeń. – Byłoby nierozsądnie zrezygnować z szansy na powrót do zdrowia i normalności. Zachęcam wszystkich do tego, aby jak najliczniej skorzystali z tej szansy i dali przykład odpowiedzialności. Zaszczepmy się przeciw COVID-19! – zaapelował do żołnierzy.


Film: MON

Do szczepień zachęca także wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a także dowódcy, którzy chorobę mają już za sobą. – Wdrożenie masowych szczepień spowoduje powrót do pełnej funkcjonalności całego państwa – poinformował gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Na opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19 czekaliśmy od początku epidemii. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy naukowców z całego świata będziemy mogli z niej skorzystać, a co za tym idzie uchronić siebie i innych przed zakażeniem – zaznaczył gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Żołnierze będą mogli otrzymać szczepionkę podczas pierwszego etapu Narodowego Programu Szczepień, zaraz po personelu medycznym. Jak poinformował MON, szczepienia nie będą obowiązkowe, jednak tylko żołnierze, którzy poddadzą się procedurze będą mogli zostać skierowani na kursy specjalistyczne, podoficerskie czy oficerskie. Brak szczepienia uniemożliwi także udział w misjach wojskowych poza granicami kraju. W ten sposób MON chce ograniczyć do minimum ryzyko transmisji wirusa i powstawanie tzw. ognisk zakażeń.

Pierwsze partie szczepionek dotarły już do wojskowych szpitali i są przeznaczone dla personelu medycznego. Proces szczepień rozpoczął się w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej, nabór chętnych prowadzi także Wojskowy Instytut Medyczny. Jednym z pierwszych zaszczepionych żołnierzy jest podporucznik z wojsk obrony terytorialnej, na co dzień pielęgniarka.

Oczywiście pojawienie się szczepionki nie spowodowało, że żołnierze zeszli z frontu walk z pandemią. Tylko wczoraj w te działania było zaangażowanych prawie 5,5 tys. żołnierzy zarówno z jednostek operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Jakim zadaniom musieli sprostać? 305 zespołów wymazowych, które utworzyli, pobrało 8687 próbek do badań od potencjalnych nosicieli wirusa, co stanowi 25 proc. wszystkich wymazów pobranych tego dnia w Polsce.

Żołnierze wspierali także personel 29 centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, 145 stacji sanitarno-epidemiologicznych i 621 szpitali. W 342 takich placówkach zajmowali się między innymi wprowadzaniem danych do systemu umożliwiającego monitorowanie liczby wolnych łóżek dla pacjentów. Pomagali także przy budowie 12 szpitali tymczasowych na terenie całego kraju. Wspólnie z policjantami skontrolowali ponad dwadzieścia tysięcy miejsc, w których przebywają osoby w kwarantannie bądź izolacji, zrealizowali także transport na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych.

Wojsko nie zapomniało także o tych, którzy ich pomocy potrzebują najbardziej. W ramach „Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów” żołnierze pomagali w 19 domach pomocy społecznej, zaangażowali się w działania prowadzone przez 18 organizacji pozarządowych, a bezpośredniego wsparcia udzielili 548 kombatantom.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON, DGW, kpt. Błażej Łukaszewski, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Szpej na miarę potrzeb
 
Szarża „Dragona”
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Mundury w linii... produkcyjnej
Ogień w podziemiu
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jeśli nie Jastrząb, to…
Barwy walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Optyka dla żołnierzy
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto wojskowego sportu
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Odstraszanie i obrona
NATO na północnym szlaku
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kurs z dzwonem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojsko inwestuje w Limanowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO