moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tym żyło wojsko – podsumowanie III kwartału 2020 roku

Święto Wojska Polskiego w 2020 roku upłynęło pod znakiem obchodów setnej rocznicy jednego z największych zwycięstw w polskiej historii – wiktorii nad bolszewicką Rosją pod Warszawą. Co jeszcze wydarzyło się w trzecim kwartale minionego roku? Dzisiaj trzecia część cyklu podsumowującego najważniejsze wydarzenia w Wojsku Polskim.

 

LIPIEC

Druga kadencja prezydenta

Prezydent Andrzej Duda zwyciężył w wyborach prezydenckich. W drugiej turze zdobył 51,03 procent głosów, pokonując Rafała Trzaskowskiego z Platformy Obywatelskiej. Swoją drugą kadencję na tym stanowisku prezydent zainaugurował uroczystą przysięgą przed Zgromadzeniem Narodowym. – Będę prezydentem spraw ważnych dla wszystkich Polaków – mówił. Na pl. Piłsudskiego Andrzej Duda przyjął też zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi.

Rotacja kawalerzystów z USA

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu odbyła się uroczysta zmiana dowodzenia Batalionową Grupą Bojową NATO. Misję na Mazurach zakończyli żołnierze 3 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii Stanów Zjednoczonych, a w ich miejsce przyjechali amerykańscy żołnierze z 2 Szwadronu, którzy trzy lata wcześniej tworzyli trzon pierwszej zmiany BGB w Polsce. Amerykanie razem z sojusznikami z Polski, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji pilnują bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

Innowacyjne rozwiązania dla wojska

Minister obrony Mariusz Błaszczak i Piotr Dardziński, prezes ośrodka naukowego Sieć Badawcza Łukasiewicz podpisali list inaugurujący współpracę. Ma to zapoczątkować nową politykę wdrażania w armii innowacyjnych technologii. Jednymi z rozwiązań opracowanych na potrzeby wojska będą: stal do pocisków odłamkowo-burzących, tranzystor czy receptura na nitrocelulozę. – Zależy nam na tym, by wykorzystać potencjał polskich ośrodków badawczych. Ta umowa daje podstawy do takiej współpracy – mówił szef MON. Ośrodek koordynuje prace 33 instytutów badawczych i ponad 4,5 tys. Naukowców, i jest trzecią co do wielkości tego typu instytucją w Europie.

Polak doceniony przez NATO

Plut. Paweł Galek, który jako pierwszy Polak pracuje przy obsłudze bezzałogowców Global Hawk RQ-4D stacjonujących w bazie Sigonella na Sycylii, został wybrany najlepszym podoficerem młodszym NATO. Dowództwo Sojuszu wyróżniło Polaka m.in. za tworzenie instrukcji i programów dotyczących odzyskiwania utraconych bezzałogowców rozpoznawczych. Podoficer jest także inicjatorem współpracy w zakresie crash recovery ze służbami cywilnymi w Europie oraz wojskowymi, np. włoską marynarką wojenną, 7 Pułkiem Rozpoznawczym USA czy pododdziałem marines oraz amerykańskimi i włoskimi jednostkami wojsk chemicznych.

SIERPIEŃ

Święto wojska

Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, w uroczystej odprawie wart z okazji Święta Wojska Polskiego wzięli udział m.in.: prezydent Andrzej Duda; Michael Pompeo, sekretarz stanu USA i Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Tegoroczne uroczystości odbywały się pod hasłem „Bitwa Warszawska 1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy”. Z powodu pandemii nie odbyła się jednak tradycyjna, wojskowa defilada. W dniu wojskowego święta zwierzchnik Sił Zbrojnych wręczył 13 awansów generalskich. Do stopnia generała dywizji zostali nominowani generałowie: Piotr Malinowski, Dariusz Parylak i Ireneusz Starzyński, a pierwszą generalską gwiazdkę otrzymało 10 oficerów. W przeddzień święta WP działalność zainaugurowało też Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Modernizacja polskich C-295M CASA

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zmodernizować samoloty transportowe C-295M CASA do najnowszego standardu C-295W. Maszyny mają otrzymać nowe skrzydła z wingletami oraz ulepszone silniki o większej mocy, a także unowocześnioną awionikę i systemy łączności. Dialog techniczny z producentem samolotów – koncernem Airbus Defence and Space potrwa do końca czerwca 2021 roku. Obecnie wojsko ma szesnaście samolotów C-295M CASA. Wszystkie stacjonują w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego w Balicach.

Most pontonowy na Wiśle

Z powodu awarii stołecznej oczyszczalni ścieków „Czajka” Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, zwrócił się do rządu o pomoc wojska. 200 żołnierzy, głównie z 2 Pułku Inżynieryjnego i 2 Mazowieckiego Pułku Saperów, z wykorzystaniem ponad 130 jednostek sprzętu, w ciągu zaledwie dwóch dni wybudowało na Wiśle 245-metrowy most pontonowy. Poprowadzony został po nim tymczasowy rurociąg, którym tłoczone były nieczystości do oczyszczalni.

WRZESIEŃ

Leopard 2PL już w armii

Pancerniacy ze Świętoszowa jako pierwsi w wojsku otrzymali sześć zmodernizowanych czołgów Leopard 2 PL. Trafiły one do Ośrodka Szkolenia Leopard, przy 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. W listopadzie czołgi Leopard 2PL trafiły z kolei do 1 Brygady Pancernej w Wesołej. Zmodernizowana wersja czołgu ma m.in. lepszą ochronę balistyczną, skuteczność ognia, a także zmodyfikowane przyrządy optoelektroniczne. Modernizacja jest efektem umowy zawartej przez Polską Grupę Zbrojeniową oraz znajdującą się w jej strukturach spółkę Bumar-Łabędy z Inspektoratem Uzbrojenia w 2015 r.

MSPO 2020

W Kielcach po raz 28. odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na powierzchni około 10 tys. metrów kwadratowych swoje produkty zaprezentowało 185 firm zbrojeniowych z 15 państw. Imprezie towarzyszyła Wystawa Sił Zbrojnych RP, a krajem wiodącym targów była tym razem Wielka Brytania. Tradycyjnie wydarzenie zakończyła ceremonia wręczenia statuetek Defendera. MSPO w Kielcach był jedyną imprezą wystawienniczą branży obronnej w Europie w 2020 roku.

Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce

Z inicjatywy gen. Rajmunda Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego WP, w podwarszawskim Helenowie odbyło się spotkanie państw Grupy Wyszehradzkiej, której do 30 czerwca 2021 roku przewodniczy Polska. Jednym z tematów rozmów było wspólne budowanie zdolności obronnych państw V4, w tym przygotowania Grupy Bojowej V4, która miałaby pełnić służbę pod unijną flagą już w 2023 roku, a także kwestie walki z pandemią i plany dotyczące współpracy szkoleniowej poszczególnych armii.

Nowy system rekrutacji

Wojsko wprowadziło nowy system naboru do armii. Najważniejsze zmiany to: możliwość składania wniosków poprzez portal rekrutacyjny „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, skrócenie procesu rekrutacji i powstanie wojskowych centrów rekrutacyjnych, w których ochotnicy mogą przejść wszelkie formalności i w ciągu jednego, dwóch dni otrzymać kartę powołania na szkolenie podstawowe. Nieodłącznym elementem nowego systemu stał się także nowy, skrócony program szkolenia podstawowego dla ochotników służby przygotowawczej. Obecnie jest ono podzielone na dwa etapy: trwający dwa tygodnie moduł zdalny oaz 27-dniowe stacjonarne, praktyczne szkolenie w jednostce wojskowej.

„Astral Knight”

Odbyły się wielonarodowe ćwiczenia sił powietrznych USA „Astral Knight”, których celem była integracja sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych, Polski i krajów bałtyckich. Wzięły w nich udział m.in. amerykańskie myśliwce F-16 Fighting Falcon i F-15 Eagle, latające cysterny KC-135 Stratotanker i KC-10 Extender, samolot wczesnego ostrzegania E-3 Sentry oraz bombowce B-52, a także polskie myśliwce F-16, samoloty wielozadaniowe Su-22 oraz śmigłowce Mi-17. W ramach ćwiczeń obrony przeciwrakietowej zostały wykorzystane m.in. amerykańskie zestawy Patriot.

Turecka misja

Prezydent Andrzej Duda podpisał decyzję, zgodnie z którą polscy żołnierze będą mogli dołączyć do natowskiej misji TAMT w Turcji. – Odpowiedzieliśmy pozytywnie na apel strony tureckiej, skierowany do sojuszników z NATO w związku z pogarszaniem się sytuacji bezpieczeństwa na granicy syryjsko-tureckiej – mówił Paweł Soloch, szef BBN. Polski kontyngent – złożony z około 80 wojskowych głównie z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego oraz z samolotu patrolowo-rozpoznawczego Bryza na początku sierpnia przeszedł certyfikację. Głównymi zadaniami żołnierzy na misji mają być patrole nad terytorium tureckim, Morzem Czarnym oraz wschodnimi akwenami Morza Śródziemnego.

Polak z Medalem NATO

Kpt. Przemysław Kolman z 12 Brygady Zmechanizowanej został wyróżniony Medalem NATO. Odznaczenie przyznał żołnierzowi Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, który docenił jego zaangażowanie na rzecz budowania sojuszniczej współpracy podczas XI zmiany misji „Resolute Support” w Afganistanie. Medal NATO to odznaczenie, które otrzymują wojskowi za zasługi podczas misji poza granicami kraju.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/CO MON, Eliza Radzikowska Białobrzewska/KPRP, Bogusław Politowski, Michał Niwicz, Grzegorz Jakubowski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Potężny atak rakietowy na Ukrainę
 
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rakiety dla Jastrzębi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Optyka dla żołnierzy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Głos z katyńskich mogił
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Psiakrew, harmata!
Cena wolności
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kurs z dzwonem
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Hiszpański palimpsest
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ogień w podziemiu
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Mundury w linii... produkcyjnej
Weterani i bokser „Master”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO