moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tym żyło wojsko – podsumowanie II kwartału 2020 roku

Po kilku miesiącach walki z pandemią musieliśmy nauczyć się żyć w nowych warunkach. Także wojsko, codziennie zaangażowane w pomoc szpitalom i chorym, musiało dostosować się do wymogów epidemicznych, by bezpiecznie wykonywać swoje zadania. Zapraszamy na drugą część cyklu podsumowującego najważniejsze wydarzenia w Wojsku Polskim.

KWIECIEŃ

Poprady u zawiszaków

Trzy samobieżne rakietowe zestawy przeciwlotnicze Poprad trafiły do 15 Brygady Zmechanizowanej. Siedem kolejnych zestawów zawiszacy otrzymali dwa miesiące później, podczas odbywających się w rejonie Augustowa i Olecka sojuszniczych ćwiczeń Bull Run. Pod koniec sierpnia dwa zestawy Poprad trafiły także do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, a w listopadzie trzy zestawy otrzymali żołnierze 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. Dostawa tego sprzętu to efekt umowy zawartej w 2015 roku między MON a spółką PIT-Radwar.

Nowa misja

Unia Europejska zdecydowała o zakończeniu realizowanej od 2015 r. wojskowej misji „Sophia” i utworzeniu w jej miejsce misji „Irini”. Żołnierze, podobnie jak wcześniej, zajmowali się patrolowaniem szlaków żeglugowych pomiędzy Libią a Europą, ale w większym niż dotąd stopniu skupili się na kontroli przestrzegania embarga na handel bronią i ropą, jakie zostało nałożone na Libię. W maju na Sycylię poleciało niemal 60 żołnierzy, tworzących drugą zmianę Polskiego Kontyngentu Unii Europejskiej „Irini”. Trzon stanowili żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wspomagani przez m.in. specjalistów z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.

„Gniewko” z banderą

H-1 „Gniewko” rozpoczął służbę w marynarce wojennej. Holownik B 860 wszedł w skład 3 Flotylli Okrętów. Będzie zabezpieczał większe okręty podczas manewrowania w portach, posłuży też do transportu ludzi i towarów. „Gniewko” to drugi z serii sześciu holowników, które buduje stocznia Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. W lutym 2020 roku do służby wszedł pierwszy z nich.

Strategiczny most powietrzny

Na wrocławskim lotnisku Strachowice wylądował ukraiński samolot An-124-100 Rusłan z 50 tonami środków ochrony osobistej dla personelu medycznego. Wśród produktów niezbędnych do walki z epidemią koronawirusa było m.in. 190 tys. maseczek, milion rękawiczek, 180 tys. kombinezonów ochronnych oraz 50 tys. gogli. Towar kupiła w Chinach Agencja Rozwoju Przemysłu, a żołnierze z wyspecjalizowanego wojskowego zespołu przeładunków lotniczych Komendy Obsługi Lotniska Wrocław podjęli się jego przetransportowania i wyładunku. Dostawa sprzętu medycznego odbyła się w ramach natowskiego Programu Strategicznego Transportu Lotniczego SALIS (Strategic Airlift Interim Solution), którego członkami, poza Polską, są także m.in. Niemcy Węgry, Norwegia i Słowacja. Kolejny taki transport miał miejsce w maju. Wtedy do Polski dostarczono aż 54,5 t specjalistycznego wyposażenia niezbędnego do walki z epidemią COVID-19.

„Ramstein Alloy '20”

W przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii odbyły się ćwiczenia „Ramstein Alloy '20” zorganizowane przez Sojusznicze Dowództwo Sił Powietrznych NATO. Ich celem było doskonalenie procedur związanych z patrolowaniem i zadaniami typu air policing. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu pilotów krajów członkowskich NATO, a w powietrzu spotkały się m.in. polskie i belgijskie F-16, fińskie F-18, szwedzkie Gripeny i niemieckie Eurofightery. Zadania wykonywały także: litewski transportowiec C-27J Spartan, estońskie samoloty L-39, niemiecki tankowiec A400M, śmigłowce oraz natowski samolot wczesnego ostrzegania AWACS. Do głównych zadań ćwiczących należało m.in. przechwytywanie samolotów, prowadzenie misji rozpoznawczych oraz walk powietrznych w różnych konfiguracjach.

Cyberklasy w całej Polsce

Ruszył adresowany do szkół średnich MON-owski program „CYBER.MIL z klasą”. Jednym z jego celów jest edukacja przyszłych kadr dla wojsk obrony cyberprzestrzeni. Program zakłada, że już w 2021 roku w szkołach ponadpodstawowych – liceach i technikach – powstanie 16 klas o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Naukę w nich będzie mogło podjąć nawet 240 uczniów. Na funkcjonowanie oddziałów w pierwszych trzech latach resort przeznaczy ponad 5,7 mln zł. Program jest koordynowany przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

MAJ

Nowa strategia z podpisem prezydenta

Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP podpisał nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP. Określa ona kierunki i działania państwa związane z bezpieczeństwem i obronnością, a dotyczy m.in. kwestii militarnych, politycznych, gospodarczych, energetycznych i społecznych. – Dokument odnosi się do zmian, które nastąpiły w okresie ostatniego pięciolecia, ale uwzględnia też potencjalne zagrożenia i kierunki rozwoju – mówił prezydent Andrzej Duda. Dlatego, w kontekście wydarzeń związanych z epidemią COVID-19, strategia została uzupełniona o zagadnienia związane z zagrożeniem epidemicznym.

Kontrakty na Raki

Inspektorat Uzbrojenia zawarł z Hutą Stalowa Wola umowę na dostawę 40 egzemplarzy Raków i 20 artyleryjskich wozów dowodzenia. – To sprzęt, który gwarantuje bezpieczeństwo i jest produkowany przez polski przemysł obronny – mówił minister Mariusz Błaszczak. Umowa przewiduje, że sprzęt ma trafić do jednostek w latach 2022–2024. Wartość kontraktu to 703,1 mln zł brutto.

Najlepsze pododdziały Wojska Polskiego

Gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, wyróżnił dziewięć pododdziałów wojskowych. Tytuł honorowy „Przodującego Pododdziału Wojsk Lądowych” trafił do m.in. 1 Batalionu Zmechanizowanego z 15 Brygady Zmechanizowanej i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, a wśród „Przodujących Pododdziałów Sił Powietrznych” znalazły się: Grupa Działań Lotniczych 8 Bazy Lotnictwa Transportowego oraz Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego. W marynarce wojennej najlepszy był 8 Batalion Saperów Marynarki Wojennej z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, a w wojskach specjalnych Zespół Wsparcia z Agatu.

Ewakuacja z Afganistanu

Polscy obywatele, którzy z powodu pandemii koronawirusa utknęli na dwa miesiące w Afganistanie, wrócili do kraju dzięki pomocy wojska. Na pokładzie samolotu C-295M przetransportowano dziennikarzy, kilku medyków i pracowników kontraktowych – w sumie 10 osób. Przygotowaniem operacji zajęło się Dowództwo Operacyjne RSZ oraz dowództwo XI zmiany PKW w Afganistanie. Była to pierwsza operacja typu Non Combatant Evacuation Operation, polegająca na ewakuacji cywilów przez wojsko, przeprowadzona na terenie Afganistanu.

JFTC szkoli online

W bydgoskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO ruszyło pierwsze w pełni zdalne szkolenie kolejnej zmiany natowskiej misji w Iraku. 150 żołnierzy i pracowników wojska z 17 krajów brało udział w codziennych wykładach i warsztatach, poza tym mogli liczyć na całodobowe konsultacje z ekspertami i dostęp do specjalistycznych baz danych. JFTC to obok mieszczącego się w norweskim Stavanger Joint Warfare Centre (JWC), najważniejszy natowski ośrodek szkoleniowy przygotowujący żołnierzy Sojuszu do zagranicznych misji.

CZERWIEC

Ruszyła „Anakonda”

Wojsko Polskie przeprowadziło największe w ubiegłym roku manewry pk. „Anakonda '20”. Ze względu na sytuację epidemiczną ćwiczenia odbyły się w zmodyfikowanej formule. Wzięło w nich udział ok. 5 tys. żołnierzy, czyli o ponad połowę mniej niż zakładano, nie uczestniczyły w nich wojska sojusznicze ani instytucje układu pozamilitarnego. Pierwszą odsłoną były działania marynarki wojennej, wspieranej przez lotnictwo oraz wojska lądowe operujące z poligonu w Ustce. W kolejne epizody zostały zaangażowane przede wszystkim siły 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, a pod dowództwem dywizji ćwiczyły także: 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowane w ramach ćwiczeń „Gepard '20” oraz 10 Brygada Kawalerii Pancernej podczas ćwiczeń „Karakal '20”.

Prezydent Duda w USA

Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Stanach Zjednoczonych. Efektem spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem było podpisanie m.in. dwóch deklaracji o współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Prezydenci zapewnili o woli dalszego wzmacniania więzi wojskowych i potwierdzili, że oba kraje nadal będą inwestować w zdolności obronne na wschodniej flance NATO.

Nominacje generalskie w Brodnicy

Prezydent Andrzej Duda awansował gen. dyw. Krzysztofa Króla do stopnia generała broni, a płk. Jarosława Stockiego – do stopnia generała brygady. – To symboliczny dzień dla naszego kraju i polskich sił zbrojnych. Dziękuję panom za służbę i jestem pewien, że poradzicie sobie z kolejnymi wyzwaniami – mówił prezydent.

Wojsko dla ochotników

MON ogłosiło wznowienie ćwiczeń rezerwy i dodatkowych szkoleń w ramach służby przygotowawczej. Obie formy służby były adresowane do ochotników, szczególnie tych, którzy w wyniku pandemii stracili pracę. – Nasza propozycja jest ważna dla bezpieczeństwa kraju, bo daje możliwość przeszkolenia jak największej liczby osób, których umiejętności mogą być potem wykorzystane w sytuacji kryzysowej. Jednocześnie to szansa na rozwój i zwiększenie własnych kompetencji oraz gwarancja dobrego, pewnego zatrudnienia – mówił minister Mariusz Błaszczak, inaugurując kolejną edycję kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Baltops mimo pandemii

Prawie 30 okrętów, podobna liczba śmigłowców i samolotów oraz 3 tys. żołnierzy z 19 państw uczestniczyło w manewrach „Baltops ’20”. Ćwiczeniami po raz pierwszy w historii kierowało bezpośrednio z Lizbony Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO. Z racji pandemii ćwiczenia odbyły się w składzie mniejszym niż pierwotnie planowano, także bez fazy portowej i operacji desantowej. W manewrach wziął udział m.in. flagowy okręt 6 Floty Stanów Zjednoczonych USS „Mount Whitney”. Polskę reprezentowały w ćwiczeniach dwa trałowce z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu OORP „Drużno” i „Wdzydze”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Piotr Raszewski, Grzegorz Jakubowski / KPRP, st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek / CC DORSZ,

dodaj komentarz

komentarze


Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ocalały z transportu do Katynia
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Sprawa katyńska à la española
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ramię w ramię z aliantami
Optyka dla żołnierzy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Przygotowania czas zacząć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Mundury w linii... produkcyjnej
Charge of Dragon
Święto wojskowego sportu
Zbrodnia made in ZSRS
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Odstraszanie i obrona
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Głos z katyńskich mogił
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ogień w podziemiu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część druga
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Szarża „Dragona”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO