moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Idą zmiany – sprawdź, co się zmieni w przepisach mundurowych

Od 1 stycznia 2021 roku mundur polowy będzie podstawowym ubiorem używanym w codziennej służbie, zaczną obowiązywać nowe zasady wyposażania żołnierzy w mundury polowe i ćwiczebne, zmieniają się też przepisy dotyczące wypłat mundurówek. Ale to nie wszystko. W myśl przyjętych rozwiązań szeregowi zawodowi dłużej poczekają na swoje pierwsze mundury galowe i wyjściowe.

Zmiany w przepisach mundurowych zostały przygotowane w Szefostwie Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP z udziałem przedstawicieli wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz dowództw. Tak zwany pakiet mundurowy obejmuje trzy rozporządzenia, dotyczące: umundurowania i wyekwipowania, rodzajów, zestawów i wzorów umundurowania oraz zasad jego noszenia, a także wypłaty tzw. mundurówek. – Zmiany były konieczne, bo zwiększają się potrzeby żołnierzy co do wykorzystania mundurów. Ma to związek m.in. ze zmieniającym się charakterem realizowanych przez nich zadań, w tym współpracą sojuszniczą, formowaniem nowych jednostek wojskowych, a także rosnącą liczbą polskich kontyngentów wojskowych – mówi płk Witold Fedejko, szef Szefostwa Służby Mundurowej IWspSZ.

Najważniejsza zmiana dotyczy zasad korzystania z mundurów polowych i ćwiczebnych. Od 1 stycznia stają się one podstawowym umundurowaniem żołnierzy podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych. Nie tylko w jednostkach liniowych (jak było dotychczas), ale też w sztabach i dowództwach od szczebla korpusu (do tej pory wojskowi korzystali głównie z mundurów wyjściowych). To oznacza, że sztabowcy nie będą już otrzymywać dodatkowej należności ubiorów wyjściowych, np. spodni i koszulobluz.

Przepisy wprowadzają też nowe zasady wyposażania żołnierzy w mundury polowe, polowe letnie oraz ćwiczebne marynarki wojennej wzór 2010 i ćwiczebne letnie MW wzór 2010. W tych przypadkach żołnierz otrzyma komplet mundurów jedynie przy powołaniu do zawodowej służby wojskowej. Potem, od drugiego roku służby, wojsko wypłaci mu równoważnik pieniężny na zakup kompletu mundurów (polowego i polowego letniego lub ćwiczebnego i ćwiczebnego letniego marynarki wojennej wzór 2010). Wyjątkiem od tej zasady będą żołnierze, którzy otrzymują umundurowanie specjalne, np. kombinezony czołgisty lub pilota. Według przepisów należy im się po jednym komplecie mundurów polowych lub ćwiczebnych, i te będą otrzymywać z wojska.

Częstsze wykorzystanie „polówek” oznacza też zmiany okresów użytkowania mundurów galowego i wyjściowego. Ten ostatni będzie od teraz przysługiwał raz na cztery, a nie – jak dotąd – na trzy lata. Płaszcz będzie wydawany raz na sześć lat, a nie – jak wcześniej – na cztery lata. Szeregowi zawodowi i marynarze zawodowi swoje pierwsze mundury galowe i wyjściowe otrzymają po 60 miesiącach, a nie – jak dotąd – po 24 miesiącach zawodowej służby wojskowej.

Przepisy wprowadzają zasadę, że żołnierze personelu latającego w komplecie ubiorów specjalnych mogą mieć kurtkę pilota z ocieplaczem lub sam ocieplacz, a kobiety – w składzie munduru galowego lub wyjściowego – spodnie. Wcześniej obowiązkowym elementem tych dwóch rodzajów mundurów dla pań była spódnica (spodnie mogły być wkładane wyłącznie przy niskich temperaturach). – W niedalekiej przyszłości chcemy podjąć kolejne prace, zmierzające do zmian we wzorach umundurowania noszonego przez żołnierzy kobiety. Mamy kilka pomysłów, będziemy chcieli je zrealizować m.in. poprzez testy użytkowe w warunkach rzeczywistych przez wskazaną liczbę żołnierzy kobiet – mówi ppłk Beata Targońska, przewodnicząca Rady ds. Kobiet w MON.

Nowe regulacje wprowadzają do należności wszystkich wojskowych m.in. okulary przeciwsłoneczne, kapelusze polowe (będą mogli je nosić nie tylko żołnierze polskich kontyngentów wojskowych, lecz także służący w kraju), koszulobluzy pod kamizelkę ochronną i nakolanniki – z terminem wydawania od stycznia 2023 roku.

Od tego roku zmienią się też zasady wypłat świadczeń mundurowych dla żołnierzy. Nowością jest to, że tzw. mundurówka będzie mogła być wykorzystana na zakup ubiorów polowych, ćwiczebnych, a także specjalnych (np. kombinezon pilota, kombinezon czołgisty). Wcześniej świadczenie to było przeznaczane na zakup przede wszystkich mundurów galowych i wyjściowych. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: 17 WBZ

dodaj komentarz

komentarze


NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zbrodnia made in ZSRS
Na straży wschodniej flanki NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kurs z dzwonem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, epilog
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ogień w podziemiu
Głos z katyńskich mogił
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto wojskowego sportu
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ocalały z transportu do Katynia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO