moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pracowite święta żołnierzy

Zaangażowanie wojska w walkę z COVID-19 nie maleje. Żołnierze nie zeszli z frontu nawet w czasie świąt Bożego Narodzenia. Poza działaniami, które wykonują od miesięcy, przeprowadzili m.in. operację „Zumbach” – pomagali podróżnym, którzy utknęli na granicy między Wielką Brytanią a Francją. Minister obrony Mariusz Błaszczak przyznał uczestnikom akcji nagrody finansowe.

Kilkudziesięciu żołnierzy z wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej zostało skierowanych do Wielkiej Brytanii, aby wesprzeć tamtejsze służby w udrożnieniu ruchu na drogach prowadzących do Francji. Trudną sytuację w rejonie spowodowały obostrzenia, jakie rząd Francji wprowadził z powodu wykrycia na Wyspach nowej mutacji koronawirusa. Zgodnie z nowymi wytycznymi każda osoba przekraczająca granicę musi mieć zaświadczenie, że nie jest chora na COVID-19.

Taka decyzja zapadła, gdy wiele osób było już w drodze i podczas podróży musiało wykonać badanie. Na trasie prowadzącej do kanału La Manche zaczęły więc tworzyć się gigantyczne korki. Najwięcej podróżnych na możliwość wykonania testu oczekiwało w okolicach Dover. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią mieli oni utrudniony dostęp do pożywienia, wody i toalet. Brytyjskie służby robiły co mogły, aby opanować sytuację. Z pomocą przyszli także sojusznicy, m.in. medycy z Polski. W czasie świąt rozkaz wyjazdu do Wielkiej Brytanii otrzymali również żołnierze Wojska Polskiego.

– Kilkudziesięciu żołnierzy poleciało do Wielkiej Brytanii 25 grudnia. Zabrali ze sobą między innymi testy do badań na COVID-19, a także żywność i napoje, które rozdawali podróżnym – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej. – Na początku żołnierze działali w okolicach Dover, tuż przy zjeździe do tunelu La Manche, a kiedy sytuacja została opanowana, przenieśli się na teren autostrady, która do niego prowadzi – zaznacza.

W sumie w operację „Zumbach” – nazwano ją na cześć Jana Zumbacha, dowódcy Dywizjonu 303 – było zaangażowanych 30 żołnierzy z WOT (najwięcej z 12 Brygady OT), a także innych jednostek wojsk lądowych i specjalnych, a kolejnych 30 pozostawało w gotowości do wyjazdu. Zespół zadaniowy, który utworzyli, poleciał do Wielkiej Brytanii na pokładzie transportowca CASA C-295. Przez dwa dni wojskowi wykonali łącznie prawie pół tysiąca testów na COVID-19.

– Kolejny raz żołnierze udowodnili, że można na nich liczyć. Zawsze niosą pomoc tam, gdzie jest ona potrzebna. Dziękuję za taką postawę – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Dodał, że wszyscy uczestnicy operacji „Zumbach” otrzymali nagrody finansowe.

Ale oczywiście nie jest to jedyna pomoc żołnierzy w walce z COVID-19 w czasie świąt. Dzięki ich inicjatywie „Łączymy na święta” prawie tysiąc osób z całego kraju – m.in. pacjentów placówek medycznych i podopiecznych domów pomocy społecznej – które nie mogły spędzić świąt z bliskimi, mogło z nimi porozmawiać za pośrednictwem wideopołączeń. Było to możliwe dzięki terytorialsom, którzy zapewnili odpowiedni sprzęt, a także zajęli się jego obsługą.

– W ciągu tygodnia żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej prowadzili takie działania w dziesięciu placówkach, gdzie z możliwości takiej rozmowy skorzystało kilkudziesięciu seniorów – informuje kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 BOT. Dodaje, że akcja będzie kontynuowana w styczniu w czasie świąt prawosławnych.

Żołnierze zadbali również o to, aby osoby najbardziej potrzebujące otrzymały świąteczne paczki. Takie zadania wykonywała m.in. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej. Żołnierze wspólnie z Caritas Archidiecezji Warmińskiej dostarczyli 400 paczek z posiłkami i upominkami najuboższym mieszkańcom Olsztyna. Zajęli się też dystrybucją darów dla 50 członków Regionalnego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny w Ełku oraz dla kombatantów na Warmii i Mazurach. – Terytorialsi zorganizowali również zbiórkę artykułów dla dziewięciu rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, a także dla podopiecznych domów dziecka w Szymonowie, Lidzbarku, Kisielicach oraz placówki wychowawczej „Mój Dom” w Ornecie – wylicza Paulina Kucińska, rzecznik prasowy 4 BOT.

Oczywiście przez cały czas żołnierze wspierali również pracowników placówek medycznych, sanepidów, pobierali próbki do badań od potencjalnych nosicieli koronawirusa. W ciągu ostatniego tygodnia w te działania każdego dnia angażowało się od 2900 do 5800 żołnierzy, którzy wspierali od 400 do 600 placówek ochrony zdrowia. W tym czasie żołnierze pobrali w sumie 33 tysiące wymazów.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, 14 blp, 12 DZ

dodaj komentarz

komentarze


NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Optyka dla żołnierzy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Jak wyszkolić pilota F-16?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Cena wolności
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojsko inwestuje w Limanowej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kurs z dzwonem
V Korpus z nowym dowódcą
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Weterani i bokser „Master”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
NATO na północnym szlaku
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Rakiety dla Jastrzębi
Odstraszanie i obrona
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Święto wojskowego sportu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
Psiakrew, harmata!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
Hiszpański palimpsest

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO