moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko nie zwalnia przed świętami

Pobierają wymazy w kierunku SARS-Cov-2, wspierają działalność domów pomocy społecznej i stacji sanepidu, dbają także o kombatantów i seniorów. Tylko wczoraj żołnierze pomagali medykom w 651 szpitalach. Żołnierze prowadzą także akcję „Łączymy na święta”. Dzięki terytorialsom ponad pół tysiąca osób, w tym chorzy na koronawirusa, porozmawiało ze swoimi bliskimi.

Zaangażowanie wojska w walkę z pandemią nie maleje mimo zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Tylko wczoraj zadania wykonywało blisko 6 tysięcy żołnierzy z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu RSZ, Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej, Inspektoratowi Wsparcia SZ oraz Dowództwu Garnizonu Warszawa.

Żołnierze pobrali 9,5 tysiąca wymazów w kierunku SARS-Cov-2, co stanowi 31% wszystkich wymazów wykonanych wczoraj w Polsce. Próbki do badań żołnierze pobierali w 12 punktach „test&go” m.in. w Olsztynie, Radomiu, Toruniu, Bydgoszczy, Poznaniu i Szczecinie, a także przy 258 szpitalach. W terenie działało także ponad 300 zespołów wymazowych, które wymazy pobierały m.in. od pensjonariuszy domów pomocy społecznej lub w domach osób objętych kwarantanną.

Cały czas żołnierze angażują się także w pomoc medykom, wczoraj byli obecni w 651 szpitalach. W placówkach służby zdrowia odciążają personel medyczny np. mierząc pacjentom temperaturę, zbierając wywiad epidemiologiczny czy wstępnie segregując chorych. Zajmują się także aktualizacją elektronicznego systemu ewidencji medycznej. Takie zadania wykonują na przykład żołnierze z jednostek podległych 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Zaangażowanych do walki z pandemią mamy ponad 700 żołnierzy. Działają oni na terenie pięciu województw: mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego i dolnośląskiego – mówi mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy Żelaznej Dywizji. – Poza pomocą w szpitalach i pobieraniem wymazów nasi żołnierze zajmują się także transportem sprzętu medycznego i ludzi. Cały czas aktywne są także grupy dezynfekcyjne, które odkażają np. karetki – dodaje oficer. Podkomendni 18 Dywizji, podobnie jak żołnierze innych związków taktycznych i jednostek, wspierają także Policję w kontrolowaniu osób przebywających na kwarantannie. Tylko wczoraj żołnierze zweryfikowali ponad 22 tysiące adresów osób, które objęte są obowiązkową izolacją.

– Regularnie oddajemy także krew i osocze. Już kilkudziesięciu żołnierzy Żelaznej Dywizji oddało osocze, nasz dowódca gen. dyw. Jarosław Gromadziński osoczem dzielił się już dwukrotnie – przyznaje mjr Lipczyński.

Walkę z pandemią silnie wspiera także Dowództwo Garnizonu Warszawa i podległe mu jednostki – w sumie 800 osób. – Do codziennej walki z koronawirusem stawiają się żołnierze z 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego, Pułku Ochrony oraz Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego – wylicza Agnieszka Bartkiewicz z wydziału prasowego DGW. – Wsparcia logistycznego udzielają trzy oddziały zabezpieczenia, przekazując m.in. środki ochrony osobistej i chemiczne, sprzęt i środki do dekontaminacji – dodaje. DGW utrzymuje także miejsca kwarantannowania: we Wrocławiu, Sieradzu oraz Mrągowie.

Jak informuje MON, każdego dnia 2,5 tysiąca wojskowych medyków: pielęgniarek, ratowników i lekarzy dba o zdrowie chorych i ratuje życie pacjentów. Pracuje 14 wojskowych szpitali, a wojsko wsparło także budowę 17 placówek tymczasowych i samodzielnie przygotowało szpital covidowy na Okęciu, dwa kontenerowe na stołecznym Bemowie i we Wrocławiu. – Szpital na warszawskim Okęciu będzie przyjmował pacjentów dopiero w momencie, w którym inne szpitale (w tym pozostałe szpitale tymczasowe) na terenie Warszawy przestaną być wydolne. Szpital pomieści 250 łóżek, w tym 30 intensywnej terapii – informuje dzisiaj MON.

Trwa także formowanie szpitala halowego zlokalizowanego przy Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie. Będzie tam dostępnych 66 łóżek wyposażonych w respiratory i kardiomonitory, z czego 60 dla pacjentów wymagających intensywnej opieki medycznej.

To nie wszystko. Żołnierze uruchomili także nowy projekt „Łączymy na święta”. Od 21 grudnia w całej Polsce pomagają osobom starszym, chorym i samotnym – podopiecznym szpitali i DPS-ów i organizują łączenia wideo z rodzinami. W ciągu trzech dni żołnierze umożliwili 539 tego typu połączeń. Najwięcej wykonali żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT. – Pierwszego dnia akcji było 36 połączeń, drugiego już 86. Dziś też planujemy przynajmniej 80 rozmów wideo – mówi kpt. Witold Sura, rzecznik 3 BOT. – To są niezwykle wzruszające momenty, bo niektórzy chorzy widzą swoich bliskich pierwszy raz od wielu miesięcy – podkreśla. Połączenia wideo żołnierze prowadzą za pośrednictwem tabletów. Odwiedzają szpitale – w tym oddziały covidowe, hospicja, domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze oraz domy prywatne.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, 18 DZ, 21 BSP, DGW, MON, 1 PBOT

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Szarża „Dragona”
Barwy walki
Jeśli nie Jastrząb, to…
Głos z katyńskich mogił
Święto wojskowego sportu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
Przygotowania czas zacząć
Kurs z dzwonem
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
Optyka dla żołnierzy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO