moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odznaczenia dla wojskowych medyków

Wojsko od miesięcy angażuje się w walkę z pandemią. Tylko wczoraj w działaniach brało udział ponad 6 tys. żołnierzy, wśród nich także wojskowi ratownicy. Jeszcze wiosną kilku medyków z WIM-u, w najtrudniejszym momencie pandemii, poleciało do Lombardii, aby wesprzeć włoską służbę zdrowia. Prezydent Andrzej Duda odznaczył członków misji Krzyżami Zasługi za Dzielność.

– Nie zawahali się Państwo pojechać do Włoch, tam, gdzie było najgorzej, skąd inni uciekali. Państwo pojechali tam po to, by pomagać, realizować przysięgę Hipokratesa, służyć drugiemu człowiekowi i w jakimś sensie walczyć. Tak jak kiedyś nasi żołnierze – za wolność naszą i waszą – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z medykami Wojskowego Instytutu Medycznego i Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, którzy wiosną pojechali do Lombardii. Celem misji, w której brali udział cywile i wojskowi, było wsparcie włoskiej służby zdrowia, kiedy koronawirus zbierał największe żniwo, a także zdobycie wiedzy, o tym jak skutecznie walczyć z SARS-CoV-2.

Zdali Państwo ten egzamin znakomicie, jestem za to ogromnie wdzięczny – powiedział prezydent. Podczas uroczystości odznaczył uczestników misji Krzyżami Zasługi za Dzielność. – Te odznaczenia, które w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, w imieniu całego naszego społeczeństwa mogłem Państwu wręczyć, są tylko niewielkim, symbolicznym podziękowaniem – zaznaczył zwierzchnik sił zbrojnych.

Ale nie tylko wojskowi medycy angażują się w walkę z COVID-19. Każdego dnia na różnych frontach z pandemią walczy kilka tysięcy żołnierzy. Tylko wczoraj było ich 6376. Jakim zadaniom musieli sprostać? Wojsko przede wszystkim stara się wspierać personel medyczny. W ponad 600 szpitalach żołnierze prowadzą prace administracyjne, zajmują się kierowaniem ruchem pacjentów, mierzą temperaturę osobom wchodzącym na teren placówek, dzięki czemu lekarze, pielęgniarki czy ratownicy całą swoją uwagę mogą poświęcić opiece nad chorymi. Na wsparcie wojska mogą liczyć także pracownicy 160 stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Wojskowi zajmują się także pobieraniem próbek do badań od potencjalnych nosicieli wirusa. Takie działania w 262 punktach przyszpitalnych i 12 drive thru prowadziły wczoraj 303 zespoły wymazowe. W sumie pobrano 7600 próbek do badań.

Żołnierze regularnie stawiają się także w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Od początku pandemii znajdują się one w trudnej sytuacji, ponieważ wielu dawców nie może oddać krwi z powodu kwarantanny lub choroby. Dlatego żołnierze starają się pomóc. Od marca oddali łącznie ponad 11 tysięcy litrów krwi. 200 wojskowych, którzy wygrali walkę z koronawirusem, zdecydowało się także oddać osocze.

Wojsko przez cały czas jest też obecne w miejscach, gdzie powstają szpitale tymczasowe. Teraz żołnierze są zaangażowani do działania w 15 tego typu przedsięwzięciach. Wykonują m.in. prace logistyczne, takie jak transport czy montaż polowych elektrowni.

Cały czas w gotowości pozostają także tzw. grupy dezynfekcyjne, które w razie konieczności zajmą się przeprowadzaniem dekontaminacji pomieszczeń czy sprzętu, oraz sześć lotniczych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych, które mają wspierać personel Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ewentualnym transporcie chorych na COVID-19. W walkę z epidemią zaangażowały się również wojskowe placówki medyczne: 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej.

Żołnierze wspólnie z policjantami kontrolują także osoby przebywające na kwarantannie. Na wsparcie wojska mogą liczyć również kombatanci, seniorzy czy podopieczni domów pomocy społecznej. Wojsko wspólnie z wolontariuszami różnych organizacji pozarządowych dostarcza potrzebującym artykuły pierwszej potrzeby czy środki ochrony osobistej. Żołnierze z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT zaangażowali się m.in. w akcję Caritasu Diecezji Ełckiej i pomagają w przygotowaniu „Bożonarodzeniowej Paczki Bezdotykowej”, którą jeszcze przed świętami otrzymają osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Terytorialsi od początku pandemii opiekują się też powstańcami warszawskimi. Za tę działalność zostali uhonorowani nagrodą brązowego BohaterONa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP, 18 DZ, CSWL, AWL, 15 BZ, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Mobilne dowodzenie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Ryś” z laserem
Wojna w świętym mieście, epilog
Cień atomowej zagłady
Nie szpital, a instytut
Śladami ojca
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Zawsze gotowi do pomocy
„Grand Quadriga ‘24”
Bohater odtrącony
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
NATO on Northern Track
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Układ nerwowy Mieczników
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
By Polska była bezpieczna
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nowe zadania szefa SKW
Abramsy w pętli
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wszystkie misje AWACS-a
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO