moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko kontra pandemia

Wspierają personel placówek medycznych, pobierają wymazy od potencjalnych nosicieli koronawirusa, a także oddają krew i osocze. Dziś żołnierzom zaangażowanym w walkę z pandemią podziękował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Poinformował również, że przed nimi nowe zadania. – Wojsko Polskie będzie pomagać tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja – zapewnił.

O tym, jak Wojsko Polskie zaangażowało się w walkę z pandemią, mówił dziś w sejmie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Przypomniał, że żołnierze zarówno wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej są zaangażowani w działania antycovidowe na terenie kraju od marca. – Obecnie każdego dnia około 10 tys. żołnierzy walczy z pandemią, a kolejne 10 tys. pozostaje w gotowości do podjęcia tych działań – zaznaczył. Wyjaśnił, że wojsko pomaga przy budowie szpitali tymczasowych, wspiera personel placówek medycznych oraz pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych, a także pobiera wymazy od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa.

 

Tylko wczoraj do działań przeciwko rozprzestrzenianiu się pandemii zostało skierowanych 6496 wojskowych, przy czym 3247 z nich służy w jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, 48 – w Inspektoracie Wsparcia Rodzajów Sił Zbrojnych, 174 – w Dowództwie Garnizonu Warszawa, 2779 – w WOT, natomiast 248 to podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej.

Najwięcej, bo ponad 3200 żołnierzy pomagało personelowi i pracownikom szpitali oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych. Wojskowi pobierali próbki do badań od potencjalnych nosicieli wirusa w 263 przyszpitalnych punktach pobrań oraz 12 typu „drive&thru” (żołnierze pobrali wczoraj 9357 próbek, co stanowi 30% wszystkich wymazów pobranych w Polsce). Wspólnie z policjantami kontrolowali osoby poddane kwarantannie, a także pomagali podopiecznym domów pomocy społecznej.

Prawie 700 żołnierzy skierowała do antycovidowych działań 18 Dywizja Zmechanizowana. – Żołnierze z Żelaznej Dywizji wspierają personel niemal stu placówek ochrony zdrowia, w których odpowiadają za triaż pacjentów oraz wykonują prace administracyjne czy logistyczne – mówi mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 DZ. – Utrzymujemy także w gotowości grupy dezynfekcyjne, które zajmują się odkażaniem pomieszczeń i sprzętu oraz karetek, w których przebywały osoby chore na COVID-19. W gotowości jest również 14 zespołów interwencji kryzysowych, które w razie konieczności zajmą się transportem nosicieli wirusa do miejsca izolacji.

Wojskowi z 18 DZ, którzy chorowali na COVID-19, odpowiedzieli na apel ministra obrony narodowej i regularnie zgłaszają się do centrów krwiodawstwa, gdzie oddają osocze. Jako pierwszy na ten krok zdecydował się gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji. – W naszej dywizji nie trzeba nikogo zachęcać, aby poddał się tej procedurze. Zdajemy sobie sprawę, jakie to ważne. Jeden z żołnierzy, którzy służą w Siedlcach, bardzo ciężko przechodził COVID-19 i przyznał, że poczuł się lepiej dopiero wtedy, kiedy otrzymał osocze – mówi mjr Lipczyński. W centrach krwiodawstwa stawili się między innymi pancerniacy z Wesołej. – W 1 Brygadzie Pancernej już kilka razy zorganizowaliśmy takie akcje. Ozdrowieńcy mogą oddawać osocze co tydzień, dlatego przed nami kolejne związane z tym przedsięwzięcia – zaznacza ppor. Jacek Piotrowski, rzecznik 1 BPanc.

Minister Błaszczak poinformował w środę posłów, że od marca do połowy grudnia żołnierze oddali łącznie ponad 11 tys. l krwi, a dwustu ozdrowieńców w mundurach – osocze.

Ale to nie wszystko. Szef MON mówił także, że wkrótce wojskowi otrzymają kolejne zadania. Między 21 a 24 grudnia terytorialsi, w ramach Akcji „Łączymy na Święta”, zorganizują wideopołączenia, za pośrednictwem których pacjenci szpitali czy podopieczni DPS-ów będą mogli porozmawiać z bliskimi. Wojsko Polskie wkrótce ma się zaangażować w realizację Narodowego Programu Szczepień. Żołnierze utworzą mobilne zespoły szczepień, będą także odpowiedzialni za dystrybucję szczepionek. Do programu zostało zakwalifikowanych 13 wojskowych szpitali.

– Przez ostatnie miesiące żołnierze udowodnili, że na ich pomoc zawsze można liczyć. Są w stanie dostosować się do każdych okoliczności i wspierać innych niemal w każdym obszarze funkcjonowania państwa. Chciałbym podziękować im za tytaniczną pracę, jaką wykonują każdego dnia – mówił minister Błaszczak. – Wojsko Polskie będzie pomagać tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 18 DZ, 5 bsp, CSWL, 16 bsap, grafika: MON, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Abramsy w pętli
Pierwszy polski technik AH-64
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Zapraszamy na Festiwal
Uwaga, transformacja!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Sztuka ochrony zabytków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
Wiosenna burza nad Estonią
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
„Wielka droga” dostępna online
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po przeprawie ruszyli do walki
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pierwsi na oceanie
Gry wojenne w szkoleniu
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Serwis K9 w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Rajd ku czci saperów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
NATO on Northern Track
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Skrzydła IT dla cyberwojsk
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Treningi z wojskiem wracają
Krwawa noc pośród puszczy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W obronie wschodniej flanki NATO
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowe Oscary przyznane!
Husarz na straży nieba
Układ nerwowy Mieczników
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO