moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze w pierwszym etapie szczepień na COVID-19

Żołnierze Wojska Polskiego, policjanci, strażacy, pogranicznicy oraz pracownicy służby zdrowia – m.in. te grupy zawodowe ujęto w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień. Zgodnie z dokumentem żołnierze będą także pomagać w transporcie ludzi na szczepienia i organizować mobilne punkty. Szczepić będzie też personel 13 wojskowych szpitali.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Podczas konferencji prasowej szef rządu podkreślił, że tym samym Polska dołącza do grona państw w ramach Unii Europejskiej, które już w styczniu rozpoczną szczepienia swoich obywateli. – Mamy już dzisiaj zakontraktowanych ponad 60 mln dawek od sześciu firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przez odpowiednie agencje medyczne. Priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób – powiedział premier. Szef rządu zapewnił też, że szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dostępne dla wszystkich – także dla osób niemobilnych: starszych, chorych, niepełnosprawnych. – Moment, w którym pierwsza Polka lub Polak przystąpi do szczepienia, będzie momentem zwrotnym. Według specjalistów, dzisiaj to jedyne remedium, żeby pozbyć się koronawirusa raz na zawsze – podkreślił Morawiecki. Powołał się także na opinie specjalistów, którzy ostrzegają, że styczeń i luty mogą przynieść jeszcze większy wzrost zachorowań niż ten, który odnotowaliśmy w Polsce w październiku i listopadzie. – W wielu krajach mówi się o trzeciej fali. Zwalczmy koronawirusa, bo razem możemy tego dokonać – dodał szef rządu.

W rządowym dokumencie zapisano, kto w pierwszej kolejności dostanie szczepionkę. W tzw. etapie zero szczepienia na COVID-19 otrzymają pracownicy służby zdrowia, personel domów pomocy społecznej i ośrodków opiekuńczych, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach zdrowia oraz stacjach sanepidu.

W kolejnym, pierwszym etapie szczepień programem będą objęci żołnierze Wojska Polskiego, w tym także terytorialsi pełniący służbę wojskową. W tej grupie szczepienia otrzymają również pensjonariusze DPS-ów, osoby powyżej 60. roku życia oraz funkcjonariusze Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej i Straży Miejskiej, pracownicy TOPR-u i GOPR-u, którzy biorą udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.

W ogłoszonym dziś dokumencie zapisano także, gdzie będzie można się zaszczepić. Stworzona zostanie ogólnopolska sieć punktów w różnego rodzaju placówkach służby zdrowia, a zespoły mobilne, organizowane m.in. przez Wojsko Polskie, będą prowadzić szczepienia w miejscu przebywania pacjenta.

Ponadto minister obrony Mariusz Błaszczak ogłosił w mediach społecznościowych, że w ogólnopolski program szczepienia przeciwko COVID-19 włączą się także wojskowi medycy. – Wojskowa służba zdrowia będzie zaangażowana w akcję szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. W 13 szpitalach wojskowych będą przeprowadzane szczepienia dla wszystkich grup wskazanych w przyjętym dziś przez Radę Ministrów programie – informuje minister Błaszczak.

Więcej informacji na temat szczepień będzie można zasięgnąć pod numerem telefonu 989. Infolinia zostanie uruchomiona jutro.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Willfried Wende/ Pixabay

dodaj komentarz

komentarze

~leszek
1608116520
Szczepionka nowej technologii RNA nigdy dotychczas nie stosowana na ludziach, wytworzona w ekspresowym tempie, (służby medyczne na wszelki wypadek zwolnione z odpowiedzialności). Polskie Wojsko na pierwszej linii wdrażania nowych, biochemiczno-genetycznych technologii. Coś wspaniałego, gratulujemy wszystkim naszym żołnierzom.
6C-B7-2D-1B

AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
 
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Nie szpital, a instytut
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Cień atomowej zagłady
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ratownicy na medal
By Polska była bezpieczna
Piedimonte – samobójcza misja
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Po śladach polskich bohaterów
Nowe zadania szefa SKW
„Ryś” z laserem
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Zawsze gotowi do pomocy
Serwis K9 w Polsce
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Podróż po AWACS-ie
Ameryka daje wsparcie
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojna w świętym mieście, epilog
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
„Grand Quadriga ‘24”
WAM wraca po latach
Pokazali bojowego ducha
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO