moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko Polskie na pierwszej linii frontu w walce z COVID-19

Żołnierze są cichymi bohaterami czasu pandemii – mówił dziś wiceminister Wojciech Skurkiewicz podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Wiceszef MON-u przedstawił raport dotyczący działań żołnierzy na rzecz powstrzymania epidemii koronawirusa. Wiceminister Skurkiewicz zapowiedział też odtworzenie Wojskowej Akademii Medycznej.


Posiedzenie SKON zostało zwołane na prośbę posłów, którzy chcieli dowiedzieć o skali zaangażowania wojska w działania antycovidowe. Informacje te, w imieniu szefa MON, Mariusza Błaszczaka, przekazał wiceminister Wojciech Skurkiewicz. – Epidemia koronawirusa sprawiła, że znaleźliśmy się w bezprecedensowej sytuacji. Zagrożone zostało życie i zdrowie polskich obywateli – mówił sekretarz stanu w resorcie obrony. – Skuteczna walka z epidemią nie byłaby możliwa bez wsparcia wojska. Żołnierze byli i są na pierwszej linii frontu tej walki. Chciałbym podziękować za ich tytaniczną pracę, jaką każdego dnia wykonują. To dzięki wojsku system publicznej służby zdrowia jest wciąż wydolny. Żołnierze pojawiają się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wsparcie. I będą go udzielać tak długo, jak będzie tego wymagać sytuacja – zapewniał Wojciech Skurkiewicz.

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej działania wojskowych zostały podzielone na dwie operacje – realizowaną przez żołnierzy podległych DGRSZ „Tarczę” oraz „Odporną wiosnę”, a obecnie „Trwałą odporność”, za które odpowiedzialność przejęli terytorialsi. Wiceminister Skurkiewicz podkreślił, że żołnierze podejmują zadania związane z powstrzymaniem epidemii już od stycznia tego roku. Współdziałają z innymi służbami mundurowymi (patrolują ulice, kontrolują przestrzeganie kwarantanny przez osoby skierowane na izolację), jednak głównie pomagają instytucjom cywilnym. Wojsko dostarcza żywność, środki ochrony osobistej do szpitali czy domów pomocy społecznej i jednostek samorządowych. W ramach natowskiego programu SALIS zostały zorganizowane 4 wojskowe transporty lotnicze z setkami ton środków ochrony osobistej. Samolotami CASA i Hercules zostały przywiezione z Turcji m.in. kombinezony ochronne dla osób walczących z pandemią.


Żołnierze wspomagają budowę 14 tymczasowych szpitali, już zbudowali ponad 50 izolatoriów oraz ponad 20 polowych izb przyjęć. Na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu powstaje też tymczasowy szpital dla 250 pacjentów chorych na COVID-19. Opiekę nad nimi zapewnią m.in. lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego, którzy kilka miesięcy temu uczestniczyli w misji medycznej w Lombardii i w USA. Zresztą przy WIM w Warszawie powstaje także szpital halowy dla najciężej chorych – wymagających podłączenia pod respiratory. Na warszawskim Bemowie oraz we Wrocławiu wojsko postawiło również szpitale kontenerowe. W sumie żołnierze pomagają w ponad 700 szpitalach (m.in. zajmują się preselekcją pacjentów) i 173 stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Zajmują się transportem krwi i osocza. Wsparli także cywilnych medyków przy pobieraniu wymazów – w tygodniu pobierają średnio 55 tysięcy próbek na obecność koronawirusa. Żołnierze zajmują się tym w 300 punktach przyszpitalnych i kilkudziesięciu punktach test&go. Wojskowi wprowadzają dane dotyczące wolnych tzw. łóżek covidowych.

Na pomoc terytorialsów, żołnierzy pozostałych rodzajów sił zbrojnych czy podchorążych może liczyć około 11 tysięcy kombatantów, seniorów i innych osób w potrzebie. Wojskowi dostarczają im pożywienie, leki i środki ochrony osobistej, w razie potrzeby ewakuują z DPS-ów. Chemicy z wojska regularnie przeprowadzają odkażanie sprzętu i pomieszczeń.

Każdego dnia – jak mówił wiceminister – do działań przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa jest skierowanych około 10 tys. żołnierzy, a kolejne 10 tysięcy jest gotowych, by w razie potrzeby włączyć się w te działania.


Wiceszef MON poinformował, że 35 proc. łóżek w 14 wojskowych szpitalach jest zarezerwowana dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Siedem wojskowych laboratoriów robi testy na obecność COVID-19. – Dzięki pomocy wojska system służby zdrowia jest nadal wydolny – przekonywał. Dodał też, że ogromną rolę pełnią także wojskowi medycy. A jest ich obecnie zaangażowanych około 2,5 tysięcy – lekarzy, pielęgniarek czy ratowników. – Pandemia pokazała jak potrzebni są lekarze wojskowi. Dlatego minister obrony podjął decyzję o odtworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej – zapowiedział wiceminister Skurkiewicz. Przypomniał, że samodzielna uczelnia kształcąca wojskowych lekarzy została zlikwidowana w 2002 roku. Odtworzona placówka medyczna będzie kształcić nie tylko lekarzy, ale również ratowników medycznych, specjalistów od medycyny pola walki czy pielęgniarki. – Przygotowany w MON projekt ustawy w tej sprawie jest już po pierwszych konsultacjach – mówił.

Żołnierze włączą się również w akcję szczepień przeciwko koronawirusowi. Szczegóły dotyczące tego, jak ma to wyglądać, będą ustalane w najbliższych dniach. – Wojsko ma doświadczenie i jest gotowe go wsparcia w tym zakresie medyków – mówił.

Co ważne dla żołnierzy, Polacy doceniają ich zaangażowanie. – Według najnowszych badań opinii publicznej, Wojsko Polskie jest najlepiej ocenianą instytucją – zauważył Wojciech Skurkiewicz. – Polscy żołnierze są cichymi bohaterami czasów epidemii – podkreślał.

JT

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ocalały z transportu do Katynia
Strażacy ruszają do akcji
NATO na północnym szlaku
NATO on Northern Track
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część druga
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
Przygotowania czas zacząć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Barwy walki
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ramię w ramię z aliantami
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
V Korpus z nowym dowódcą
Mundury w linii... produkcyjnej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kadisz za bohaterów
Sprawa katyńska à la española
Odstraszanie i obrona
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejne FlyEle dla wojska
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO