moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowa szkoła, nowi specjaliści logistyki

Najpierw osiem tygodni nauki, potem egzaminy pisemne i praktyczne. Mury nowej Szkoły Podoficerskiej Logistyki opuścili szeregowi zawodowi pierwszego w historii placówki bazowego kursu podoficerskiego. – Zdaliście trudny egzamin, wykazując się wiedzą i profesjonalizmem – chwalił absolwentów płk Andrzej Dyk, komendant Centrum Szkolenia Logistyki, któremu podlega szkoła.

Szkoła Podoficerska Logistyki została otwarta w październiku tego roku. Jej zadaniem jest m.in. kształcenie przyszłych kaprali oraz szkolenie podoficerów na potrzeby największego w Siłach Zbrojnych RP korpusu osobowego. Dzięki powołaniu nowej placówki niemal całe szkolenie personelu logistycznego może się odbywać w jednym miejscu, wyposażonym w odpowiednią bazę (do tej pory kandydaci na podoficerów logistyki byli kierowani do jednej ze szkół podoficerskich, np. wojsk lądowych, a specjalistyczną część kursu odbywali w Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu).

Pierwsza grupa szeregowych zawodowych z różnych jednostek w kraju już w październiku rozpoczęła bazowy kurs podoficerski w nowej szkole. Przez osiem tygodni uczyli się według nowego programu, m.in. dowodzenia, metodyki oraz wojskowej logistyki. Z ponad stu osób egzaminy końcowe zdało 99 kursantów. Żołnierze wrócą teraz do macierzystych jednostek wojskowych i będą mogli zostać mianowani na pierwszy stopień podoficerski oraz awansowani na nowe stanowisko służbowe.

– Gratuluję wam. Zdaliście trudny egzamin, podczas którego musieliście wykazać się zaangażowaniem, wiedzą i profesjonalizmem – mówił płk Andrzej Dyk, komendant Centrum Szkolenia Logistyki, któremu podlega SPL.

Wykładowcy szkoły podkreślają, że pierwszy kurs był wymagający nie tylko dlatego, że żołnierze przecierają szlaki, lecz także z powodu zmian w nauczaniu, jakie wymusiła pandemia koronawirusa. Szeregowi uczyli się w systemie hybrydowym, czyli część zajęć odbywała się w ramach e-learningu, a cześć stacjonarnie.

Jak wypadły egzaminy żołnierzy szkolonych hybrydowo? – Generalnie dobrze. Oczywiście zdarzały się przypadki, że słuchacz z egzaminu przeprowadzanego online dostał ocenę bardzo dobrą, a na sprawdzianie w Centrum Szkolenia Logistyki – niedostateczną, ale to były wyjątki. Zdecydowana większość żołnierzy uzyskiwała bardzo podobne oceny na jednym i drugim egzaminie – zaznacza płk Andrzej Dyk.

Komendant Centrum Szkolenia Logistyki podczas apelu z okazji zakończenia kursu podkreślał także ogromny wysiłek, jaki musiała włożyć kadra Centrum i Szkoły w przygotowanie pierwszego kursu podoficerskiego. Według wcześniejszych planów SPL miała rozpocząć działalność w styczniu 2021 roku, ale decyzją szefa Sztabu Generalnego WP, ze względu na duże potrzeby kadrowe sił zbrojnych, o trzy miesiące przyspieszono termin jej otwarcia.

– Za wami ciężki czas długich przygotowań do uruchomienia nowej szkoły w siłach zbrojnych. Był to dla was wymagający egzamin, który zdaliście. Z dumą wam gratuluję, a jednocześnie pragnę podziękować za osiągane sukcesy, które są podwaliną do dalszego działania szkoły – mówił płk Dyk do wykładowców i pracowników szkoły.

Szkoła Podoficerska Logistyki w miejscowości Grupa koło Grudziądza to najmłodsza placówka oświatowa w Siłach Zbrojnych RP. Działa w ramach Centrum Szkolenia Logistyki. Do jej zadań należy kształcenie specjalistyczne podoficerów logistyki przed awansem na kolejny stopień lub objęciem nowego stanowiska służbowego. Jednak najważniejszym zadaniem SPL-u jest szkolenie podoficerskie szeregowych zawodowych i szeregowych elewów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Centrum Szkolenia Logistyki

dodaj komentarz

komentarze

~prastarzec
1607620980
na podstawie zdjęć można - niestety - pomyśleć że to zajęcia ze szkolenia podstawowego, a nie szkolenie w SP. Norma ze składania i rozkładania broni (sic!)
FF-BB-A2-05

Wojna w świętym mieście, część trzecia
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Jak wyszkolić pilota F-16?
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
Zbrodnia made in ZSRS
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Optyka dla żołnierzy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Szpej na miarę potrzeb
Ocalały z transportu do Katynia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Mundury w linii... produkcyjnej
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Przygotowania czas zacząć
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Rakiety dla Jastrzębi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami
Kurs z dzwonem
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ogień w podziemiu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Święto wojskowego sportu
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część druga
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO