Tylko wczoraj żołnierze wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej pobrali trzynaście i pół tysiąca wymazów od potencjalnych nosicieli koronawirusa. Nie jest to jednak jedyne zadanie, jakie realizują podczas walki z pandemią COVID-19 – wspierają także policjantów, medyków, opiekują się seniorami oraz pomagają przy budowie i utrzymaniu szpitali tymczasowych.
– 625 wspieranych szpitali, 250 punktów do pobierania próbek do badań na obecność koronawirusa, 265 aktywnych zespołów wymazowych, prawie 25 DPS-ów, w których pomagają żołnierze. To skala zaangażowania Wojska Polskiego w działania mające na celu przeciwdziałanie epidemii – poinformował dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. W te zadania było wczoraj zaangażowanych ponad pięć tysięcy siedmiuset żołnierzy z jednostek znajdujących się w strukturach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Inspektoratu Wsparcia, a także wojsk obrony terytorialnej.
– Żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej między innymi wspierają szpitale powiatowe w Giżycku, Piszu oraz Mrągowie, wspólnie z policją monitorują przestrzeganie kwarantanny, prowadzą także dezynfekcję pomieszczeń – mówi kpt. Martyna Kupis, oficer prasowy jednostki. Natomiast 10 Brygada Logistyczna skierowała do Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego czterech ratowników i dwie karetki. – Żołnierze transportują również środki ochrony osobistej z Agencji Rezerw Materiałowych do placówek medycznych oraz pomagają przy budowie szpitali tymczasowych, m.in. rozładowując sprzęt, dostarczają także kontenery do placówek, które powstają we Wrocławiu i na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie – informuje kpt. Piotr Płuciennik, rzecznik 10 BLog.
W działania na terenie szpitali tymczasowych zaangażowani są także terytorialsi. Żołnierze z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy mają uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych, pomagają przy rozbudowie szpitala tymczasowego na stadionie PGE Narodowy. 12 wojskowych zajmuje się koordynowaniem ruchu osób i pojazdów na terenie placówki. – Żołnierze wydają niezbędne dokumenty i przepustki umożliwiające wejście na teren obiektu oraz prowadzą ewidencję. Dodatkowo wydają odzież medykom i obsłudze szpitala – wyjaśnia szer. Marlena Rosłaniec, rzecznik prasowy 6 MBOT. Natomiast żołnierze z 1 Brygady OT pomagali w przystosowaniu hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, aby mogła ona zostać przekształcona w szpital, cały czas są także zaangażowani w prace na terenie stadionu PGE Narodowy. – Żołnierze zajmują się między innymi składaniem mebli, łóżek czy innego sprzętu, który trafia na teren szpitala – wyjaśnia kpt. Łukasz Wilczewski, rzecznik podlaskiej brygady.
Żołnierze i podchorążowie odpowiadają również na apel ministra obrony narodowej, aby osoby, które są ozdrowieńcami, oddawały osocze. Jako jeden z pierwszych tej procedurze poddał się gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, uczynili to także terytorialsi, podchorążowie akademii wojskowych oraz żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej. W całym kraju wojskowi jednoczą się i organizują zbiórki krwi. Podczas akcji, która odbyła się na terenie Akademii Wojsk Lądowych, 54 krwiodawców oddało łącznie 24 litry krwi, kolejne 25,5 litra udało się pozyskać dzięki mobilizacji żołnierzy z 6 MBOT. Podobne działania prowadzili żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej.
autor zdjęć: DWOT
komentarze