moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstańcze wiersze odszyfrowane przez kryptologów z NCBC

Kryptolodzy z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni odszyfrowali korespondencję Józefa Szczepańskiego „Ziutka” i jego ukochanej Haliny Kolbińskiej. – NCBC udowodniło, że żołnierze Wojska Polskiego i eksperci nawiązują do najlepszych tradycji polskich kryptologów – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony.

Nieznaną dotychczas korespondencję powstańca Józefa Szczepańskiego „Ziutka” i jego młodzieńczej miłości Haliny Kolbińskiej zaprezentowano kilka dni temu w Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Materiały odszyfrowali pracownicy Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Uroczystość, w której wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, odbyła się 10 września, w 76. rocznicę śmierci poety i powstańca. 

 

 

– 10 września 1944 roku poległ za wolną Polskę Józef Szczepański, ps. „Ziutek”, powstaniec warszawski, żołnierz i poeta. Jego postawa jest wzorem do naśladowania dla obecnych żołnierzy Wojska Polskiego – mówił minister Błaszczak w Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Przypomniał, że Szczepański jest autorem „Pałacyku Michla”, powstańczej piosenki, która stała się nieformalnym hymnem Batalionu AK „Parasol”. – Bardzo się cieszę, że Wojsko Polskie mogło pomóc w odszyfrowaniu trzech wierszy. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni udowodniło, że żołnierze i eksperci nawiązują do najlepszych tradycji polskich kryptologów – dodał szef MON-u. Podkreślił, że dzięki polskim kryptologom zespołowi ppłk. Jana Kowalewskiego udało się złamać sowieckie szyfry w czasie wojny z bolszewikami, a matematycy współpracujący z wojskiem: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, przed wybuchem II wojny światowej rozszyfrowali kody niemieckiej maszyny Enigma.

– Obecni żołnierze wojsk obrony cyberprzestrzeni nawiązują do chlubnych tradycji. Bardzo się cieszę, że dzięki ich pracy nasza wiedza na temat Armii Krajowej i powstania warszawskiego będzie pełniejsza – podkreślił minister Błaszczak. Podziękował też rodzinie Haliny Kolbińskiej za udostępnienie prywatnych pamiątek, które pokazują „młodemu pokoleniu, że powstańcy warszawscy byli też zwykłymi ludźmi, jak my”.

Odszyfrowane trzy wiersze pochodzą z korespondencji „Ziutka” z ukochaną. Są one częścią większego zbioru, który kilka tygodni temu przekazali do Archiwum Akt Nowych synowie Haliny Kolbińskiej. Porządkując pamiątki po matce, znaleźli notatnik z wierszami. Były to utwory żołnierza „Parasola” odręcznie przepisane przez Kolbińską. Wiersze pochodzą z korespondencji, którą zakochani wymieniali w pierwszych latach wojny.

Jak mówił na konferencji gen. bryg. Karol Molenda, dowódca Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, kryptoanalitycy potraktowali zadanie jako zabawę, przerywnik w pracy. By odczytać wiersze, eksperci zastosowali tzw. szyfr podstawieniowy, w którym każdej literze alfabetu odpowiada inny symbol. Aby odkryć tekst kryptoanalityk musi przypisać symbolom w szyfrogramie litery z języka źródłowego, w tym przypadku języka polskiego. Zadanie z pozoru wydaje się proste, ale trzeba mieć świadomość, że w języku polskim występują 32 znaki, a więc liczba wszystkich możliwych kombinacji podstawień jest ogromna, bo wynosi 32!, czyli ok. 2,63*10^35.


Film: MON

Józef Szczepański „Ziutek” (1922–1944) był dowódcą drużyny Batalionu AK „Parasol”. Jest autorem powstańczych piosenek, np. „Chłopcy silni jak stal” czy „Pałacyk Michla”, który stał się hymnem „Parasola”, oraz wierszy, m.in. „Dziś idę walczyć – Mamo!”, „W Parasolu jest już taka mania…”, „A jak będzie już po wojnie”, „Ma Warszawa gdzieś pod ziemią”, „Czekamy ciebie Czerwona Zarazo”. W trakcie wycofywania się z walk został ranny i zmarł 10 września 1944 roku w szpitalu powstańczym. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Abramsy w pętli
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
NATO on Northern Track
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Broń Hitlera w rękach AK
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pływacy i maratończycy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wioślarze i triatlonistka na podium
Po przeprawie ruszyli do walki
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Orzeł dla bohaterów
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Mobilne dowodzenie
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Na straży nieba
They Will Check The Training Results in Combat
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
By Polska była bezpieczna
Układ nerwowy Mieczników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Śladami ojca
Serwis K9 w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Gry wojenne w szkoleniu
Zawsze gotowi do pomocy
Bohater odtrącony
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Grand Quadriga ‘24”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO