moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kawalerzyści z USA ponownie w Polsce

Amerykańscy żołnierze z 2 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii tworzyli trzon pierwszej zmiany Batalionowej Grupy Bojowej w Polsce. Dziś, trzy lata od tamtych wydarzeń, rozpoczęli kolejną misję na Mazurach. Wspólnie z sojusznikami z Polski, Wielkiej Brytanii, Rumuni i Chorwacji będą strzegli bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

Uroczysta zmiana dowodzenia Batalionową Grupą Bojową NATO odbyła się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu. To właśnie tu stacjonują żołnierze armii sojuszniczych. Dziś w obecności najważniejszych dowódców Wojska Polskiego zakończyła się misja żołnierzy z 3 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii Stanów Zjednoczonych, którzy spędzili na Mazurach ostatnie sześć miesięcy. Jednocześnie misję rozpoczęli wojskowi z 2 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii.

– Polska to piękny kraj, a Polacy to bardzo przyjaźni ludzie. Pobyt tutaj był przyjemnością. Dziękuję wszystkim, że wspierali nas przez te sześć miesięcy – mówił ppłk Andrew Gallo, dotychczasowy dowódca Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Oficer przekazał sztandar Batalionowej Grupy Bojowej NATO nowemu dowódcy. Sojuszniczymi pododdziałami od dziś będzie dowodził ppłk Jeffrey Higgins.

Ppłk Gallo za zasługi na rzecz rozwijania sojuszniczej współpracy został dziś wyróżniony Brązowym Medalem Wojska Polskiego. Odznaczenie wręczył mu gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Natomiast dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Krzysztof Radomski, uhonorował pamiątkowym ryngrafem dowódcę 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej – płk. Bogdana Rycerskiego i ppłk. Gallo za przygotowanie i przeprowadzenie 12. edycji ćwiczenia „Bull Run”. Podczas tych manewrów żołnierze musieli opuścić alarmowo jednostkę i przemieścić się we wskazane wcześniej rejony poza poligonem. W ten sposób wojsko sprawdza swoją gotowość, a także weryfikuje, jakimi trasami i jak szybko może się przemieszczać ciężki sprzęt. Mimo że każda rotacja realizuje takie działania dwukrotnie, wydarzenie, które odbyło się w czerwcu było wyjątkowe. Sojusznicy po raz pierwszy pokonywali przeszkodę wodną. Było to możliwe dzięki mostom rozstawionym przez wojska inżynieryjne.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów

Żołnierze, którzy w piątek rozpoczęli misję w Polsce to kawalerzyści z 2 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii US Army. Na co dzień stacjonują w Vilseck w Niemczech. To właśnie oni tworzyli trzon pierwszej zmiany Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce. Tak jak w 2017 roku, tak i teraz podczas misji będą korzystali z kołowych transporterów opancerzonych Stryker. – Przemieszczenie odbyło się bardzo sprawienie. Zarówno sprzęt, jak i żołnierze dotarli do Polski bez żadnych niespodzianek. Naszym pierwszym zadaniem będzie kontynuacja osiągnięć naszych poprzedników – mówił ppłk Higgins.

W związku z zagrożeniem związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, cały kontyngent przed przyjazdem na Mazury przeszedł kwarantannę. Wszyscy żołnierze przeszli też badania, które potwierdziły, że żaden z nich nie jest nosicielem COVID-19.

 

Wojskowi z US Army zostaną na Mazurach przez kolejne sześć miesięcy. W tym czasie będą współpracowali z sojusznikami: z Chorwacji (dysponują samobieżnymi wyrzutniami rakiet M92 Volcano), Wielkiej Brytanii, którzy są wyposażeni m.in. w pojazdy rozpoznawcze Jackal, a także z Rumunii. Ci ostatni dotychczas korzystali z systemu obrony przeciwlotniczej Oerlikon GDF-003, ale wkrótce przywiozą do Polski nowy sprzęt. Będą to samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard.

Z Batalionową Grupą Bojową NATO będą także współdziałali polscy żołnierze. W stacjonującej na Mazurach 15 Brygadzie Zmechanizowanej utworzono Batalionową Grupę Zadaniową. Jej trzon stanowią na przemian 1 i 2 Batalion Zmechanizowany z giżyckiej jednostki, ich działania zabezpieczają przeciwlotnicy, saperzy, logistycy, wysunięci obserwatorzy oraz kompania czołgów Leopard 2A5 z 1 Brygady Pancernej. Dowódcą Grupy Zadaniowej jest ppłk Adam Krysiak. – Pierwszy miesiąc współpracy to tzw. okres zapoznawczy. Wówczas przeprowadzimy kilka szkoleń poligonowych, aby sprawdzić wszystkie procedury i po prostu się zgrać – mówi ppłk Krysiak. – Przed nami kilka dużych ćwiczeń, między innymi „Krewal’20”, „Tumak’20”, „Dzik’20” czy „Bull Run”. Aby im sprostać musimy funkcjonować jak jeden organizm – dodaje.

Decyzja o rozlokowaniu na wschodniej flance natowskich żołnierzy zapadła podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który w lipcu 2016 roku odbył się w Warszawie. Zgodnie z postanowieniem członków Sojuszu, w ramach projektu enhanced Forward Presence (eFP), którego celem jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO, Batalionowe Grupy Bojowe stacjonują w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Podobna grupa, jednak w ramach dostosowanej wysuniętej obecności (ang. tailored Forward Presence – tFP stacjonuje w Rumunii. Tworzą ją między innymi żołnierze Wojska Polskiego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: plut. Bartek Grądkowski, 18 Dywizja Zmechanizowana

dodaj komentarz

komentarze


W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
 
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część druga
Ogień w podziemiu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
V Korpus z nowym dowódcą
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
Prawda o zbrodni katyńskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Optyka dla żołnierzy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Szarża „Dragona”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO na północnym szlaku
Głos z katyńskich mogił
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Odstraszanie i obrona
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Rakiety dla Jastrzębi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Szpej na miarę potrzeb
Wojsko inwestuje w Limanowej
Święto wojskowego sportu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO