moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP

Zatwierdza Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, mianuje najważniejszych dowódców Wojska Polskiego, nadaje stopnie wojskowe, decyduje o mobilizacji i kieruje siły zbrojne do działań zagranicą. To tylko niektóre z obowiązków zwierzchnika Sił Zbrojnych RP. Funkcję tę, przez kolejne pięć lat będzie pełnił Andrzej Duda, który po raz drugi zwyciężył w wyborach prezydenckich.


Drugą turę wyborów prezydenckich wygrał ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Zdobywając 51,03 procent głosów, pokonał Rafała Trzaskowskiego z Platformy Obywatelskiej, który uzyskał 48,97 procent głosów.

Andrzej Duda pozostanie na stanowisku prezydenta do 2025 roku i do tego czasu będzie sprawował zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Obowiązki i uprawnienia głowy państwa w tym obszarze określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku.

Zgodnie z ustawą zasadniczą, „Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium” oraz jest „najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”. W czasie pokoju sprawuje władzę za pośrednictwem ministra obrony narodowej, mianuje między innymi szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódców rodzajów sił zbrojnych, nadaje stopnie wojskowe.

Natomiast w czasie „W” do obowiązków zwierzchnika sił zbrojnych należy także mianowanie naczelnego dowódcy sił zbrojnych. W razie bezpośredniego zagrożenia, prezydent, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, może także zarządzić mobilizację i zadecydować o wykorzystaniu wojska do prowadzenia działań obronnych. Organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

Nieco szerzej do kwestii uprawnień i obowiązków zwierzchnika sił zbrojnych odnosi się Ustawa o powszechnym obowiązku obrony z 21 listopada 1967 roku. Zgodnie z nią, prezydent na wniosek prezesa rady ministrów zatwierdza strategię bezpieczeństwa narodowego, wydaje Polityczno-Strategiczną Dyrektywę Obronną Rzeczypospolitej Polskiej oraz inne dokumenty wykonawcze do Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

Głowa państwa, na wniosek premiera, może także wprowadzić stan gotowości obronnej państwa, a w razie konieczności jego obrony, a na wniosek Rady Ministrów, podejmuje decyzję o rozpoczęciu i zakończeniu czasu wojny na terytorium Polski. Zwierzchnik sił zbrojnych wspólnie z rządem jest też zobligowany do kierowania obroną państwa do czasu mianowania naczelnego dowódcy sił zbrojnych i przejęcia przez niego dowodzenia.

Prezydent zatwierdza także plany krajowych ćwiczeń systemu obronnego, kieruje ich przebiegiem, może także uczestniczyć w odprawach kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej. Ustawa gwarantuje zwierzchnikowi sił zbrojnych także możliwość zwracania się do wszystkich organów władzy publicznej, administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorców, kierowników innych jednostek organizacyjnych oraz organizacji społecznych o istotne ze względu bezpieczeństwa i obronności państwa informacje. Poza tym prezydent powinien także inicjować oraz wspierać wszelkie działania mające na celu kształtowanie postaw patriotycznych w społeczeństwie.

Prezydent, na wniosek Rady Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów, decyduje również o skierowaniu sił zbrojnych do działań poza granicami państwa. Jest to możliwe w przypadku konfliktu zbrojnego i konieczności wzmocnienia armii sojuszniczych, prowadzenia misji pokojowych czy zapobieganiu aktom terroryzmu i ich skutkom.

Insygnium zwierzchnika sił zbrojnych jest Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to czerwona płachta materiału z wizerunkiem orła, obramowana wężykiem generalskim. Została odwzorowana z Chorągwi Rzeczypospolitej ustanowionej 27 grudnia 1927 roku. W 1939 roku trafiła ona do Londynu, gdzie była używana przez Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Prezydent obejmuje zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi podczas uroczystości, która odbywa się po jego zaprzysiężeniu. Ma ona miejsce na placu przed Grobem Nieznanego Żołnierza lub w innym miejscu określonym przez ministra obrony narodowej. W ceremonii biorą udział przedstawiciele władz państwowych, najważniejsi wojskowi dowódcy, a także dyplomaci, duchowni i kombatanci.

Funkcję zwierzchnika prezydent pełni przez całą kadencję, czyli przez pięć lat.

MM

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Sprawa katyńska à la española
 
Szarża „Dragona”
Prawda o zbrodni katyńskiej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Odstraszanie i obrona
NATO na północnym szlaku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Optyka dla żołnierzy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, epilog
Ocalały z transportu do Katynia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Głos z katyńskich mogił
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ogień w podziemiu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strażacy ruszają do akcji
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jeśli nie Jastrząb, to…
Kurs z dzwonem
V Korpus z nowym dowódcą
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Barwy walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Święto wojskowego sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO