moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odznaka dla ratowników pola walki

Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadziło Wojskową Odznakę Ratownika Pola Walki. Będą ją mogli otrzymać żołnierze, którzy ukończą kurs doskonalący Combat Lifesaver prowadzony w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Odznaczenie będzie mogło otrzymać rocznie kilkuset wojskowych. Decyzję podpisał Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony.

Odznaczenie ma honorować żołnierzy, absolwentów kursu doskonalącego ratownika pola walki – Combat Lifesaver (CLS). Od 2012 roku taki kurs jest prowadzony w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Program szkolenia obejmuje m.in. posługiwanie się indywidualnym wyposażeniem medycznym, udzielanie taktycznej pomocy medycznej rannemu na polu walki, udrożnienie dróg oddechowych, odbarczenie odmy, postępowanie z ranami drążącymi, tamowanie krwotoków przy użyciu stazy taktycznej CAT i opatrunku hemostatycznego, a także zgłoszenie ewakuacji medycznej (MEDEVAC) i ewakuację rannego za pomocą noszy SKED.

– To nasz sztandarowy kurs. Powstał przy współpracy z US Army i przechodzi go większość naszych żołnierzy wyjeżdżających na misję. Kurs jest międzynarodowy, co oznacza, że każdy, kto go ukończy, bez względu na to w jakiej armii służy, zdobywa ten sam, standaryzowany poziom wiedzy i te same umiejętności w zakresie ratownictwa pola walki – mówi płk lek. Zbigniew Aszkielaniec, komendant Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Ideą kursu jest, by w każdej załodze lub drużynie był co najmniej jeden przeszkolony ratownik CLS, stanowiący pomost pomiędzy rannym żołnierzem na polu walki, a personelem medycznym lub MEDEVAC. Dzięki ustandaryzowaniu programu, żołnierze różnych narodowości, znając sprzęt i procedury, mogą nawzajem udzielać sobie pomocy, co pozwala na zwiększenie kompatybilności pomiędzy armiami krajów NATO.

Do tej pory, każdy polski żołnierz, który ukończył kurs CLS, otrzymywał certyfikat i uzyskiwał tytuł „Ratownika Pola Walki”. Teraz dostanie także specjalną odznakę. To niebieski, sześcioramienny krzyż, zwany Gwiazdą Życia, będącą symbolem ratownictwa medycznego. Pośrodku znajdują się wąż Eskulapa z laską – symbole medycyny – oraz miecz, który symbolizuje ratownictwo na polu walki. Będzie to pierwsza odznaka w medycynie wojskowej. – W armii amerykańskiej zdobycie nowych umiejętności przez żołnierza wiąże się zazwyczaj ze zdobyciem naszywki lub odznaki. W naszym wojsku nie ma ich zbyt wiele, a w medycynie wojskowej, jak dotąd, nie było ich wcale. Tym bardziej cieszę się, bo odznaka będzie nie tylko dowodem zdobytych kwalifikacji, ale też czytelnym wyróżnikiem ratownika pola walki – mówi komendant WCKMed.

Według szacunków odznakę taką będzie mogło każdego roku otrzymać nawet kilkuset żołnierzy. Będzie ona nadawana przez komendanta centrum na okres trzech lat, z możliwością przedłużenia na kolejne trzy – po recertyfikacji kursu. Żołnierz, który nie weźmie udziału w kursie lub nie potwierdzi umiejętności, straci prawo do noszenia odznaki.

W czasach licznego udziału naszych żołnierzy w misji w Afganistanie, rocznie na kursie CLS w Łodzi szkoliło się do 1,5 tys. żołnierzy. Dziś liczby te są mniejsze, a jednym z powodów jest uruchomienie w ubiegłym roku kursu instruktorskiego CLS dla personelu medycznego z jednostek wojskowych. Po ukończeniu takiego kursu zdobywają oni uprawnienia do organizowania i prowadzenia szkolenia na szczeblu jednostki. Sam egzamin dla uczestników odbywa się pod nadzorem przedstawicieli WCKMed.

W kursach CLS w Łodzi uczestniczą m. in. podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych. W tym roku z powodu pandemii COVID-19 teoretyczna część kursu odbywa się w formie e-learningu. Część praktyczna kursu odbywa się w Łodzi m.in. w Ośrodku Symulacji Medycznej Pola Walki, jedynym takim obiekcie w Europie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. WCKMed

dodaj komentarz

komentarze

~lasser
1704641160
Odznaka jest tak brzydka, że nie do wiary, że ktoś ją prowadził
95-BF-FD-19
~AA
1594614300
Czy te odznaki będą też wydawana wstecz, osobom które ukończyły kurs w przeciągu dwóch lat wstecz??
E0-42-0C-5A

NATO na północnym szlaku
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Animus Fortis, czyli mężny duch
Cena wolności
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Optyka dla żołnierzy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hiszpański palimpsest
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Święto wojskowego sportu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kurs z dzwonem
Psiakrew, harmata!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Odstraszanie i obrona
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Weterani i bokser „Master”
V Korpus z nowym dowódcą
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Jak wyszkolić pilota F-16?
Rakiety dla Jastrzębi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część pierwsza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO