moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent z wizytą w Drawsku

Te manewry to znak polsko-amerykańskiej przyjaźni – mówił dziś prezydent Andrzej Duda w Drawsku Pomorskim. Zwierzchnik sił zbrojnych, wraz z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem, spotkał się z żołnierzami, którzy brali udział w ćwiczeniach „Defender Europe ʾ20 Plus”. Prezydent poinformował też, że NATO zatwierdziło plany obronne dla Polski i krajów bałtyckich.

Spotkanie odbyło się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Uczestniczyli w nim polscy i amerykańscy żołnierze, którzy wzięli udział w manewrach „Defender Europe ʾ20 Plus”. Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że ćwiczenia, ze względu na pandemię COVID-19, zostały zmodyfikowane. – Pojawiały się głosy, że te największe od 25 lat ćwiczenia, mające odbyć się na terenie Polski, Niemiec i krajów bałtyckich, powinny zostać zawieszone lub przełożone na inny termin. Podjęto jednak decyzję, że w nieco zmienionej formule, ale się odbędą. Dziękuję komendzie poligonu za zapewnienie bezpieczeństwa ćwiczącym, a dowódcom za to, że manewry zostały przeprowadzone w sposób wzorcowy, i dziękuję żołnierzom, którzy profesjonalnie realizowali zadania – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

Prezydent podkreślił ogromną rolę wojsk amerykańskich we wzmacnianiu globalnego bezpieczeństwa. Zauważył, że obecność żołnierzy armii USA w naszym kraju nie tylko świadczy o polsko-amerykańskiej przyjaźni, ale jest też wyraźnym sygnałem rzeczywistej odpowiedzialności USA za pokój na świecie. – Po II wojnie światowej Stany Zjednoczone przyjęły na siebie misję, którą z powodzeniem przez cały ten czas realizują, zapewniając pokój wolnemu światu. Cieszę się, że polscy żołnierze ramię w ramię z żołnierzami amerykańskimi niosą pokój i wykonują ważne zadania dla wzmacniania bezpieczeństwa – przekonywał Andrzej Duda.

Podczas spotkania na poligonie zwierzchnik sił zbrojnych poinformował, że plany obronne dla Polski i państw bałtyckich, tzw. plany stopniowej odpowiedzi (Graduated Response Plans – GPR), zostały zatwierdzone przez Sojusz Północnoatlantycki. – Dostaliśmy w tej sprawie oficjalną wiadomość z Kwatery Głównej NATO. To ostateczne zatwierdzenie politycznych decyzji podjętych podczas ostatniego szczytu NATO, który się odbył w Londynie w grudniu 2019 roku. Cieszę się z tego bardzo, bo to kolejny element przyczyniający się do zwiększenia bezpieczeństwa naszego kraju, naszej części Europy i wschodniej flanki NATO – podkreślał Andrzej Duda.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przyznał, że organizacja ćwiczeń „Defender Europe ’20 Plus” była wyzwaniem, ale przeprowadzenie tych manewrów udowodniło profesjonalizm ćwiczących. – To był egzamin, który żołnierze zdali celująco. Obserwując niektóre epizody ćwiczeń, byłem pod wielkim wrażeniem umiejętności i znajomości wojskowego rzemiosła. Udowodniliście, ze jesteście profesjonalistami. Dziękuję wam za to – mówił szef MON-u. Podkreślił też, że przeprowadzenie ćwiczeń nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie polskiego prezydenta.

Według pierwotnych planów w manewrach „Defender Europe ʾ20” miało wziąć udział 37 tys. żołnierzy z 18 państw. Z powodu pandemii koronawirusa zakres ćwiczeń został ograniczony. W sumie przyjechało ponad 6 tys. żołnierzy i 3 tys. jednostek sprzętu, a ponad 9 tys. pojazdów zostało przeniesionych z magazynów US Army w Europie na poligony w Niemczech. Podczas manewrów Amerykanie sprawdzili m.in. procedury przerzutu żołnierzy i sprzętu na Stary Kontynent, a także pobierania sprzętu znajdującego się w amerykańskich magazynach na terenie Europy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski / KPRP, st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Sprawa katyńska à la española
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
Zmiany w dodatkach stażowych
Jeśli nie Jastrząb, to…
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ogień w podziemiu
Rakiety dla Jastrzębi
Psiakrew, harmata!
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część druga
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojsko inwestuje w Limanowej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szpej na miarę potrzeb
V Korpus z nowym dowódcą
Weterani i bokser „Master”
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Prawda o zbrodni katyńskiej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
NATO na północnym szlaku
Hiszpański palimpsest
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zbrodnia made in ZSRS
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cena wolności
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kurs z dzwonem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jak wyszkolić pilota F-16?
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ocalały z transportu do Katynia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO