moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko czeka na ochotników

Ruszają ćwiczenia rezerwy i dodatkowe szkolenia w ramach służby przygotowawczej. Priorytetowo traktowane są wnioski od osób, które w czasie epidemii straciły pracę. – To szansa, by przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa kraju i znaleźć pewne zatrudnienie – mówił minister Mariusz Błaszczak, inaugurując kolejną edycję kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Dziś na konferencji prasowej szef MON podkreślał, że w wyniku rozpoczętej dwa lata temu kampanii szeregi Wojska Polskiego znacznie się powiększyły. – Moim priorytetem jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do tego, aby Wojsko Polskie było liczniejsze. Dlatego dziś rozpoczynamy kolejną edycję programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” – mówił Mariusz Błaszczak. Obecnie w siłach zbrojnych służy 108 tys. żołnierzy zawodowych. Minister obrony poinformował również o wznowieniu zawieszonych na czas pandemii ćwiczeń rezerwy oraz szkoleń w ramach służby przygotowawczej. Decyzję w tej sprawie szef MON podpisał na początku czerwca

W ćwiczeniach rezerwy mogą wziąć udział osoby, które mają za sobą jakąkolwiek formę czynnej służby wojskowej i złożyły przysięgę wojskową. To byli żołnierze zawodowi, ochotnicy po służbie przygotowawczej, zasadniczej służbie wojskowej, a także absolwenci Legii Akademickiej po ukończonym szkoleniu wojskowym. Do służby przygotowawczej z kolei mogą zgłosić się ci, którzy dotąd nie mieli żadnego kontaktu z wojskiem.

Jak przyznał minister, obie propozycje skierowane są przede wszystkim do osób, które w wyniku epidemii utraciły pracę. Wnioski od tych ochotników są traktowane priorytetowo. Pobyt w koszarach, za który ćwiczący otrzymają wynagrodzenie, ma być dla nich realnym wsparciem w tej trudnej sytuacji. W przypadku ćwiczeń rezerwy to minimum 3,5 tysiąca zł miesięcznie, a dla ochotników służby przygotowawczej – 1,2 tys. zł miesięcznie, plus 2,6 tys. zł odprawy po zakończeniu służby. Ochotnicy otrzymają też bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie na terenie jednostek.


Film: MON

Do tej pory zgłosiło się 880 osób, w tym 490 do służby przygotowawczej. 578 wszystkich wniosków złożyli bezrobotni. – Nasza propozycja pozwala zrealizować dwa cele. Jest ważna dla bezpieczeństwa kraju, bo daje możliwość przeszkolenia jak największej liczby osób, których umiejętności mogą być potem wykorzystane w sytuacji kryzysowej. Jednocześnie to szansa na rozwój i zwiększenie własnych kompetencji oraz gwarancja dobrego, pewnego zatrudnienia. Zachęcam, by z niej skorzystać. Liczę też, że większość osób, które wezmą udział w ćwiczeniach i szkoleniach, postanowi związać swoją przyszłość z wojskiem zawodowym – dodał minister Błaszczak.

Pierwsi chętni ćwiczenia rezerwy rozpoczęli dzisiaj, kolejne zaplanowano na 13 lipca, 17 sierpnia, 14 września, 12 października oraz 16 listopada. Ochotnicy będą się szkolić w 23 jednostkach, m.in. w 12 Brygadzie Zmechanizowanej, 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża, 5 Pułku Artylerii. Ćwiczenia potrwają nawet 90 dni (jesienią mają być wznowione obowiązkowe ćwiczenia rezerwistów). To maksymalny czas, na jaki wojsko może wezwać jednorazowo rezerwistę w ciągu roku.

Dziś ruszył też dodatkowy turnus służby przygotowawczej. Potrwa do 4 września, a szkolenie jest prowadzone w 13 jednostkach, m.in. w 4 Pułku Przeciwlotniczym, 11 Pułku Artylerii, 15 Batalionie Saperów, 19 Batalionie Zmechanizowanym, 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich, 1 Brygadzie Pancernej. Kolejny turnus rozpocznie się 14 września i zakończy 4 grudnia.

Dla osób, które chcą wziąć udział w szkoleniu rezerw lub służbie przygotowawczej, wojsko przygotowało w sumie ponad 20 tysięcy miejsc w 40 jednostkach wojskowych. Zainteresowani mogą zgłaszać się do wojewódzkich sztabów wojskowych lub wojskowych komend uzupełnień w całym kraju.

Paulina Glińska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojskowi medycy ratują i leczą
Hiszpański palimpsest
Święto wojskowego sportu
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jeśli nie Jastrząb, to…
Kurs z dzwonem
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Rakiety dla Jastrzębi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Będzie można zostać snajperem lądowym
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Psiakrew, harmata!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Optyka dla żołnierzy
Ogień w podziemiu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Weterani i bokser „Master”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Odstraszanie i obrona
Przygotowania czas zacząć
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojsko inwestuje w Limanowej
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jak wyszkolić pilota F-16?
Cena wolności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO