moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowi chemicy świętują

Udowodniliście, że można na was liczyć, że służycie tym, którzy potrzebują wsparcia i pomocy. Epidemia to czas próby, ale wy ten egzamin zdaliście celująco – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Szef MON spotkał się z żołnierzami w Brodnicy z okazji święta wojsk chemicznych. Chemicy od początku pandemii przeprowadzili ponad 205 dezynfekcji. Odkażali m.in. szpitale i domy opieki.

W Brodnicy, na uroczystej zbiórce z okazji dorocznego święta wojsk chemicznych, stanęli żołnierze 4 Pułku Chemicznego oraz przedstawiciele innych jednostek tego rodzaju wojsk, m.in. 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór oraz 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu.

– W ciągu ostatnich miesięcy udowodniliście, że cały czas jesteście na posterunku, że można na was liczyć, że służycie tym, którzy potrzebują wsparcia i pomocy – zwrócił się do wojskowych chemików minister obrony, Mariusz Błaszczak. – Podczas krótkiego briefingu zostałem poinformowany o setkach tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, która została przez was zdezynfekowana, o tysiącach samochodów, które odkaziliście i tysiącach osób, którym w czasie epidemii udzieliliście pomocy. Udowodniliście, że jesteście świetnie wyszkoleni, że jesteście zawsze tam, gdzie potrzeba – dodał minister.

Szef resortu obrony podkreślił, że żołnierze wojsk chemicznych wyróżniają się profesjonalizmem, wiedzą i umiejętnościami. Z okazji święta, przekazał im także podziękowania i pozdrowienia od prezydenta Andrzeja Dudy.

– Epidemia to czas próby, ale wy ten egzamin zdaliście celująco – zaznaczył minister Błaszczak. Przypomniał też, że zaangażowanie wojskowych chemików w walkę z COVID-19 zaczęło się w lutym, gdy żołnierze przeprowadzili dezynfekcję samolotu transportującego polskich obywateli wracających z Wuhan. Podkreślił także, że aktywność chemików nie ustaje, bo każdego dnia wykonują nowe zadania, które mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. – Dzięki waszej służbie ochroniono tysiące istnień ludzkich i to jest właśnie najistotniejsze w służbie żołnierzy Wojska Polskiego. To, że stoicie na straży ojczyzny i że dzięki wam, możemy czuć się bezpiecznie – zaznaczył szef MON.

Podczas uroczystej zbiórki minister wręczył wojskowym chemikom medale „Za zasługi dla obronności kraju”. Obejrzał także wyposażenie, jakim posługują się żołnierze zespołów dezynfekcyjnych, sprzęt mobilnych laboratoriów chemicznych i radiometrycznych oraz pojazdy do wykrywania i likwidowania skażeń.

Od wybuchu pandemii wojska chemiczne przeprowadziły ponad 205 różnego rodzaju akcji odkażania, m.in. domów pomocy społecznej, szpitali, szkół, budynków administracji państwowej. Chemicy odkażali również personel i sprzęt, m.in. wojskowe pojazdy, karetki, kilkadziesiąt samolotów i ich pasażerów oraz kilkadziesiąt ton ładunków. Łącznie zdezynfekowano ponad 2600 osób, 423 tys. metrów kw. powierzchni i ponad 4 tys. pojazdów.

Jednostki chemiczne nie po raz pierwszy zostały zaangażowane w pomoc w czasie kryzysu. W 1997 roku, podczas tzw. powodzi tysiąclecia, a potem np. w 2001, 2010 i 2012 roku chemicy pomagali przy likwidacji skutków powodzi. Prowadzili dezynfekcję zalanych budynków i dróg, usuwali z zalanych terenów toksyny i martwe zwierzęta.

Zgodnie z bojowym przeznaczeniem, wojskowi chemicy odpowiadają za ocenę skutków użycia broni masowego rażenia, monitorowanie skażeń i ich rozpoznanie. Są odpowiedzialni za likwidację skażeń sprzętu, infrastruktury oraz ludzi. W Siłach Zbrojnych RP są dwa pułki chemiczne w wojskach lądowych (4 Pułk w Brodnicy i 5 Pułk w Tarnowskich Górach), 6 Batalion Chemiczny Sił Powietrznych w Śremie oraz dwie kompanie chemiczne w marynarce wojennej. Ponadto w Warszawie działa Centralny Ośrodek Analizy Skażeń.

Od 2004 roku polskie siły zbrojne regularnie wydzielają pododdziały chemiczne do międzynarodowych struktur OPBMR (Obrona Przed Bronią Masowego Rażenia) w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Obecnie trwa roczny dyżur w SON 2020, w którym uczestniczą także polscy chemicy. Żołnierze muszą być gotowi na wezwanie, gdyby w którymś z krajów Sojuszu wystąpiło ryzyko lub doszło do skażenia biologicznego, chemicznego i radiologicznego.

W ramach SON żołnierze stworzyli liczącą blisko 900 osób Grupę Zadaniową Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia. Jej dowódcą został ppłk Piotr Wachna, zastępca dowódcy 4 Pułku Chemicznego z Brodnicy. Główną siłę grupy stanowią wojskowi z 4 Pułku Chemicznego. W strukturze poza Polakami są jeszcze Czesi, Węgrzy, Bułgarzy, Rumunii, Brytyjczycy, Włosi i Hiszpanie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szarża „Dragona”
Zbrodnia made in ZSRS
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Rakiety dla Jastrzębi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO na północnym szlaku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Odstraszanie i obrona
Święto wojskowego sportu
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Barwy walki
Mundury w linii... produkcyjnej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część druga
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Charge of Dragon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
Ocalały z transportu do Katynia
Optyka dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO