moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Arsenał na dnie jeziora

1650 pocisków z czasów II wojny światowej wojskowi specjaliści wydobyli z jeziora Ciemne w okolicach Torzymia (województwo lubuskie). W akcję zaangażowani byli zespół rozminowania z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz cztery patrole saperskie – łącznie ponad 30 osób. Część amunicji została już zniszczona.

Zgłoszenie dotyczące amunicji policjanci otrzymali od kpt. Tomasza Kwiatkowskiego, rzecznika 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, który mieszka w Torzymiu. – W ostatnim czasie poziom wody dość wyraźnie się obniżył. Wystające z jeziora pociski zauważył znajomy. Naszkicował mapkę i przekazał ją mnie. Aby formalności stało się zadość, skontaktowałem się z policją. Potem zawiadomienie trafiło do naszych saperów – wyjaśnia kpt. Kwiatkowski.

Na miejsce pojechał patrol z Krosna Odrzańskiego. – Saperzy pracowali przez cały dzień, wydobywając na powierzchnię 50 niemieckich pocisków rakietowych kalibru 80 milimetrów z czasów II wojny światowej. Szybko okazało się jednak, że amunicji jest znacznie więcej – tłumaczy kpt. Kwiatkowski. Co ważniejsze, zalegała ona na głębokości większej niż 80 centymetrów. A to oznaczało, że zgodnie z procedurami na miejsce należy wezwać nurków minerów. Wkrótce nad jeziorem Ciemne pojawili się specjaliści z Grupy Nurków Minerów 12 Dywizjonu Trałowców, który wchodzi w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. – Do pracy przystąpiliśmy w czwartek rano i działaliśmy do późnego popołudnia. Podobnie było w piątek – wspomina mł. chor. mar. Michał Jodłoski z 41 patrolu rozminowania Grupy Nurków Minerów.

Pociski spoczywały na głębokościach sięgających od niespełna metra do trzech metrów. Najwięcej było wspomnianej już 80-milimetrowej amunicji rakietowej. Ale minerzy natrafili także na pięć 130-milimetrowych pocisków z sowieckich katiusz i jeden 128-milimetrowy niemiecki pocisk artyleryjski. – Zniszczenie ich na miejscu nie było możliwe. Wprawdzie jezioro znajduje się w odludnym terenie, jednak obszar jest objęty programem Natura 2000. Na przeprowadzenie detonacji musielibyśmy więc mieć zgody instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Poza tym znalezisko okazało się zbyt wielkie. W sumie pociski zawierały kilka ton materiałów wybuchowych. Ostatecznie więc zapadła decyzja, by amunicję przekazywać saperom, którzy wywozili ją na poligon – mówi mł. chor. mar. Jodłoski.

Ze względu na rozmiar znaleziska do Torzymia zostały wezwane posiłki. Oprócz nurków ze Świnoujścia w zadanie zaangażowane zostały cztery patrole saperskie – dwa z Głogowa oraz po jednym z Krosna Odrzańskiego i Bolesławca. – Praca była ciężka, bo amunicję musieliśmy wydobywać z dna i przenosić ręcznie, a każdy z pocisków ważył dobrych kilka kilogramów. Do tego jezioro znajduje się pośród lasów, stosunkowo trudno się w tamte rejony dostać. Za to nie było osób postronnych, co dawało nam pewien komfort pracy. Pociski przed laty zostały pozbawione zapalników, więc raczej nie obawialiśmy się, że podczas wykonywania zadania dojdzie do niekontrolowanej eksplozji – tłumaczy mł. chor. mar. Jodłoski.

Znalezisko zostało już przetransportowane na poligon w Wędrzynie. – Do tej pory saperzy zniszczyli 150 pocisków. Pozostałe powinny zostać zdetonowane we wtorek i środę – zaznacza kpt. Kwiatkowski. A mł. chor. mar. Jodłoski dodaje: – Ze względu na liczbę pocisków to była największa akcja wydobywcza od lat.

W jaki sposób tak pokaźny arsenał znalazł się w jeziorze? Tutaj trudno o jednoznaczną odpowiedź. – W czasie wojny w Torzymiu był garnizon Wehrmachtu. Według jednej z wersji, czerwonoarmiści po zdobyciu miasta zdecydowali się zatopić zgromadzone tam zapasy. Sami nie mogli ich wykorzystać, bo pociski nie pasowały do ich uzbrojenia – podkreśla kpt. Kwiatkowski. Ale wśród mieszkańców krążą też opowieści o wrzucaniu do jeziora amunicji zebranej na okolicznych polach. – Jakkolwiek było, jezioro zostało oczyszczone, choć saperzy nie wykluczają, że jakieś pozostałości z czasów wojny mogą się jeszcze na jego dnie znajdować – przyznaje kpt. Kwiatkowski.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu nurkowie minerzy z 8 Flotylli zaangażowani byli też w inne akcje. Specjaliści z 13 Dywizjonu Trałowców, który na co dzień stacjonuje w Gdyni, z pomocą załogi okrętu ORP „Flaming” wydobyli z dna Bałtyku trzy stare torpedy. Spoczywały one 30 metrów pod powierzchnią, w odległości pół kilometra od wejścia do portu w Helu. Torpedy zostały przekazane saperom, którzy zniszczą je na poligonie. Gdyńscy minerzy we współpracy z żołnierzami 15 Batalionu Saperów wykonywali też zadanie na Mazurach. Z jeziora w Orzyszu wydobyli stary niemiecki granatnik Panzerfaust. Niewybuch został już zniszczony na pobliskim poligonie.

– W naszej flotylli są dwie grupy nurków minerów. Odpowiadają one między innymi za neutralizację niebezpiecznych znalezisk z czasów ostatnich wojen, które zalegają zarówno na dnie Bałtyku, jak i w rzekach czy jeziorach. GNM stacjonująca w Świnoujściu odpowiada za zachodnią Polskę, ta z Gdyni zaś za wschodnią część kraju – wyjaśnia kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. szer. Kamil Śpiączka, GNM 12.DTr, bsmt Sebastian Antoniewski

dodaj komentarz

komentarze


Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Animus Fortis, czyli mężny duch
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Wojsko inwestuje w Limanowej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jak wyszkolić pilota F-16?
NATO na północnym szlaku
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Przygotowania czas zacząć
Kurs z dzwonem
V Korpus z nowym dowódcą
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
Ogień w podziemiu
Mundury w linii... produkcyjnej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojskowi medycy ratują i leczą
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hiszpański palimpsest
Święto wojskowego sportu
Psiakrew, harmata!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cena wolności
Rakiety dla Jastrzębi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Będzie można zostać snajperem lądowym
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Odstraszanie i obrona
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO