moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko pomaga w czasie pandemii

Dziś w działaniach związanych z Covid-19 zaangażowanych jest ponad 9700 żołnierzy i pracowników wojska oraz ponad 1700 różnego rodzaju sprzętu. Wojskowi strzegą granic na 150 posterunkach granicznych. Pobierają materiał DNA do badań, wspierają osoby starsze i chore, prowadzą dezynfekcję szpitali i zapewniają transport logistyczny środków medycznych w całej Polsce. Cały czas oddają także krew.

Minister obrony Mariusz Błaszczak dziś rano poinformował w mediach społecznościowych, że w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 9784 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1765 jednostek sprzętu wojskowego. – Wojsko Polskie strzeże granic na ponad 150 posterunkach oraz wspólnie z Policją patroluje miejsca publiczne – napisał szef MON.

Żołnierze do walki z koronawirusem zostali skierowani już w marcu 2020 roku, choć jeszcze w lutym załogi lotnicze i ratownicy Zespołu Ewakuacji Medycznej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego przywieźli do kraju Polaków wracających z chińskiego Wuhan. Obecnie w walkę z Covid-19 zaangażowani są żołnierze wojsk operacyjnych, jak i wojsk obrony terytorialnej. Wojskowi transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami i rodzinami medyków.

– Żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej od 18 marca patrolują granice, prowadzą obserwację oraz pilnują porządku i bezpieczeństwa na terenie przygranicznych powiatów – mówi mjr Marcel Podhorodecki, rzecznik prasowy szczecińskiej dywizji. – Żołnierze pełnią 24-godzinne dyżury. Zmieniły się tylko jednostki. Żołnierzy 12 Brygady po kilku tygodniach na granicach zastąpili żołnierze z 7 Brygady Obrony Wybrzeża, a przeciwlotników z Koszalina zastąpili artylerzyści z Sulechowa – dodaje. Ponadto 12 Dywizja wspiera Wojewódzką Stację Pogotowia w Szczecinie, żołnierze pobierają próbki DNA do badań w kierunku Covid-19.


Film: Combat Camera DORSZ

Podobnie sytuacja wygląda w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Jak podaje mjr Artur Pinkowski, każdego dnia około tysiąca żołnierzy przez całą dobę pilnuje granicy Polski z Niemcami i Czechami. – Wystawiliśmy ponad 70 posterunków w trzech województwach: lubuskim, dolnośląskim i opolskim. W wielu z nich współdziałamy z funkcjonariuszami Straży Granicznej – mówi mjr Pinkowski. Ale to nie wszystko. Żołnierze „Czarnej Dywizji” do niedawna wspierali także Policję w kontrolowaniu osób przebywających na kwarantannie. – Teraz nasi medycy współpracują z wojskami OT podczas różnych zadań realizowanych na prośbę wojewodów. Tak jest np. podczas interwencji w domach pomocy społecznej – dodaje rzecznik 11 LDKPanc. Pancerniacy wspólnie z logistykami 10 Brygady z Opola zapewniają także transport środków ochrony z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych.

W czasie pandemii bardzo intensywnie pracują także pododdziały wojsk chemicznych, m.in. 6 Batalion Chemiczny czy 5 Pułk Chemiczny. Żołnierze prowadzą dekontaminację budynków, np. szpitalnych, domów pomocy społecznej, stacji pogotowia, punktów krwiodawstwa. Odkażają też sprzęt – samoloty i pojazdy oraz żołnierzy i ich bagaż (w przypadku wracających do kraju z misji). – Dekontaminacji podlegają także miejsca użyteczności publicznej, np. chodniki, przystanki. W sumie, od lutego wojskowi chemicy wykonali blisko 140 różnego rodzaju zadań – podaje ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego RSZ.

Chemików wspierają także żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej. Odkażają m.in. karetki, którymi podróżują zespoły pobierające wymazy od osób przebywających na kwarantannie. Jak informuje mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18 DZ, po dwie grupy dezynfekcyjne powstały w każdej z trzech brygad wchodzących w skład dywizji. – Ich zadaniem jest wsparcie wojsk chemicznych w odkażaniu sprzętu i infrastruktury. Odkażane są też pojazdy sanitarne i namioty medyczne – mówi mjr Lipczyński. Rzecznik 18 DZ informuje też, że żołnierze dywizji przechodzą szkolenia, po których będą mogli wesprzeć służby medyczne w opiece nad osobami zakażonymi Covid-19. Szkolenia zaliczyli już lekarze i ratownicy medyczni oraz żołnierze bez kierunkowego wykształcenia – w sumie ponad 4,5 tysiąca osób.

Wiele zadań wykonują również żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Terytorialsi już w połowie marca zostali przez szefa MON oddelegowani do nowych zadań związanych z Covid-19. Co robili? Wspierali funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicach, mierzyli pasażerom temperaturę i pomagali w segregacji karty lokalizacyjne wracających z zagranicy Polaków. Żołnierze WOT pod opiekę wzięli ludzi starszych i samotnych, którym dostarczają leki i żywność. Pobierają materiał do badań, aktywnie włączyli się w pomoc pensjonariuszom domów pomocy społecznej i oddają krew. Terytorialsi prowadzą także infolinię wsparcia psychologicznego i pedagogicznego. Ostatnio wspierają także pielęgniarki w województwie śląskim, udostępnili dla nich bus i wożą je do pracy i z pracy do domu. Dzięki temu nie muszą korzystać z komunikacji miejskiej. Terytorialsi uruchomili także punkty Test&Go, w których można wykonać test na obecność koronawirusa. Podczas pobrania wymazu badana osoba nie musi wychodzić z samochodu, a procedura trwa ok. 10 minut. Żołnierze najmłodszego RSZ wspierają także przedszkola i żłobki i pomagają w ich przygotowaniu do pracy zgodnie z wytycznymi sanitarnymi. Prowadzą także szkolenia personelu oraz dostarczają płyny do dezynfekcji do placówek.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk CC / DORSZ, kpt. Błażej Łukaszewski, 6bchem SP, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO na północnym szlaku
Szarża „Dragona”
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Barwy walki
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Kurs z dzwonem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ocalały z transportu do Katynia
Ogień w podziemiu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Przygotowania czas zacząć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
Optyka dla żołnierzy
Święto wojskowego sportu
Rakiety dla Jastrzębi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sprawa katyńska à la española
Zbrodnia made in ZSRS
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, epilog
V Korpus z nowym dowódcą
Wojsko inwestuje w Limanowej
Na straży wschodniej flanki NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO