moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko na pomoc DPS-om

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej i jednostek operacyjnych są w stałym kontakcie z ponad 820 domami opieki społecznej w Polsce. Do wielu z nich dostarczają żywność i leki, w razie konieczności pomagają w opiece nad pensjonariuszami. Koronawirus dla mieszkańców DPS-ów jest szczególnie groźny, wojsko ewakuowało już chorych z kilku domów.

Aby pomóc domom opieki społecznej, minister obrony zadecydował o utworzeniu zespołów interwencji kryzysowej. ZIK-i działają we wszystkich województwach, a tworzą je zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Wszystkie działania wojska są koordynowane z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz wojewodami.

Terytorialsi pozostają w stałym kontakcie z ponad 820 placówkami, które opiekują się osobami starszymi i chorymi. Do 116 z nich żołnierze przyjechali już z pomocą. – Dostarczają do DPS-ów żywność i leki, w razie konieczności pomagają też personelowi w bezpośredniej opiece nad pensjonariuszami. Z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa w tego typu placówkach, kilka z nich zostało ewakuowanych – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Najwięcej takich interwencji wojsko podjęło w województwie lubuskim i wielkopolskim. W tym rejonie stacjonuje 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej. – Pierwszą ewakuację przeprowadziliśmy w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Kilka dni później w kolejnych placówkach, w dwóch Kaliszu i w jednej Pleszewie. Wówczas musieliśmy zabezpieczyć 72 pensjonariuszy, z czego 44 było w bardzo ciężkim stanie. Część z nich to osoby po udarach, a także wymagające opieki paliatywnej – wyjaśnia płk Rafał Miernik, dowódca 12 BOT. – Dziś przystąpiliśmy do ewakuacji kolejnych 45 pensjonariuszy z placówki w Kaliszu, u których stwierdzono COVID-19 – dodaje.

Żołnierze OT, a także podchorążowie z wojskowych uczelni pomagają pacjentom placówek w przemieszczaniu się, a w razie konieczności – po prostu przenoszą ich do karetek. Następnie, ewakuowane osoby pod opieką medyków z 2 Wojskowego Szpitala Polowego, są transportowane do szpitali jednoimiennych, gdzie leczy się chorych na COVID-19. Całą operację zabezpiecza Żandarmeria Wojskowa i Policja.

Aby nieść pomoc, żołnierze muszą najpierw zadbać o własne bezpieczeństwo. Dlatego przed każdą placówką, w której działają, przygotowywane są specjalne strefy – tzw. czysta, gdzie wojsko ubiera się w kombinezony ochronne oraz strefa, w której żołnierze i sprzęt przechodzą dezynfekcję. Po każdej tego typu akcji dekontaminacji poddawane są także całe placówki, z których ewakuowano chorych. Za ten proces odpowiadają wojskowi z 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych.

– Wygląda na to, że dzisiejsza ewakuacja jest tą, po której będziemy mogli powiedzieć, że sytuacja w naszym regionie została opanowana. Jednak cały czas pozostajemy w gotowości, aby wspierać tutejszą społeczność – zapewnia płk Miernik.

Podobne działania realizują żołnierze z innych jednostek. 13 Brygada Obrony Terytorialnej ewakuowała ośrodek pomocy w Koszęcinie na Śląsku. Następnie żołnierze z 5 Pułku Chemicznego dokonali dekontaminacji placówki. Chemicy zostali także zaangażowani do dezynfekcji DPS-u w Kleszczowie, skąd wcześniej pacjentów ewakuowali żołnierze z 9 Łódzkiej Brygady OT, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej.

Wojsko Polskie angażuje się w walkę z epidemią koronawirusa od początku marca. Do działań codziennie jest kierowanych około dziewięciu tysięcy żołnierzy. Wspierają oni m.in. pograniczników przy zabezpieczaniu granic i policjantów przy kontrolowaniu osób w kwarantannie, pomagają służbie zdrowia. Wojskowe samoloty przetransportowały do kraju kilkadziesiąt ton środków ochronnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi
Przygotowania czas zacząć
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barwy walki
Sprawa katyńska à la española
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ocalały z transportu do Katynia
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Odstraszanie i obrona
Szarża „Dragona”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zbrodnia made in ZSRS
Głos z katyńskich mogił
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Święto wojskowego sportu
Ramię w ramię z aliantami
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Prawda o zbrodni katyńskiej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ogień w podziemiu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Na straży wschodniej flanki NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Kurs z dzwonem
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO