moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi gaszą pożar w dolinie Biebrzy

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej pomagają strażakom walczyć z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Terytorialsi za pomocą bezzałogowców Fly Eye monitorują kierunek rozprzestrzeniającego się ognia i biorą udział w akcjach gaszenia. Są także gotowi, by pomóc w ewakuacji okolicznych wsi. Szef MON polecił skierowanie nad Biebrzański Park samolotu Bryza i śmigłowców.

Ogień w największym w Polsce parku narodowym pojawił się w niedzielę. Do działania zostali natychmiast skierowani strażacy z Ochotniczej oraz Państwowej Straży Pożarnej natomiast z pokładów samolotów należących do Lasów Państwowych zaczęto robić zrzuty wody. Niestety żywiołu wciąż nie udało się opanować. Dyrekcja Lasów Państwowych szacuje, że ogień zniszczył już trzy tysiące hektarów. Z uwagi na suszę i wiatr ten obszar cały czas się powiększa.

„Strażacy starają się docierać jak najbliżej ognia, ale palą się nieużytki, zarośla wierzbowe i trzcinowiska, do których nie ma dróg dojazdowych, w zajęte przez pożar miejsca trzeba dojść pieszo ze sprzętem. Nawet po powierzchownym ugaszeniu płomieni, na torfowiskach podmuchy wiatru rozdmuchują ogień na nowo. Najgorszym niebezpieczeństwem jest zagrożenie lasów i torfowisk” – informuje w komunikacie dyrekcja Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Minister obrony Mariusz Błaszczak polecił dziś dowódcy generalnemu skierowanie samolotu Bryza oraz śmigłowców nad Biebrzański Park Narodowy. „Żołnierze będą oceniać skutki pożarów oraz kierunek rozprzestrzeniania się ognia. Na miejscu cały czas działa WOT, który wspiera strażaków w akcji gaśniczej” – poinformował szef MON w mediach społecznościowych.

Do pomocy strażakom zostali skierowani żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jako pierwsi do akcji wkroczyli terytorialsi z grupy rozpoznania obrazowego wyposażeni w bezzałogowe statki powietrzne Fly Eye. – W poniedziałek i wtorek operatorzy BSP monitorowali obszary zajęte pożarem, a także oceniali, w jakim kierunku rozprzestrzenia się ogień – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

W środę do działań w Biebrzańskim Parku Narodowym zostało skierowanych kolejnych 50 żołnierzy. Tym razem wspierają funkcjonariuszy na lądzie, pomagając im gasić pożar. – Niestety teren zajęty ogniem jest bardzo trudny, nie ma możliwości, aby został tam skierowany ciężki sprzęt. Żołnierze muszą dotrzeć na miejsce pieszo, a podczas działań używają ręcznych tłumic – wyjaśnia por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy podlaskiej brygady.

Niestety sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym nadal jest dramatyczna. Z uwagi na to, kolejni żołnierze OT pozostają w gotowości. Wśród nich jest 20 wojskowych wyposażonych w pojazdy transportowo-terenowe, którzy wkroczą do akcji kiedy konieczna będzie ewakuacja mieszkańców okolicznych wsi oraz żołnierze z uprawnieniami pilarzy, którzy mogą wesprzeć strażaków torując im drogę w lesie. Wojsko jest gotowe dostarczyć na miejsce tragedii także cysterny z wodą.

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego zaapelował o wsparcie finansowe, tak by można było kupić dodatkowy sprzęt dla Ochotniczej Straży Pożarnej. „Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe zapewniają pełne finansowanie walki z pożarem, jednak każdy kto chciałby pomóc, może przekazać datek na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej. Ochotnicy dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy, ale rozmiar tragedii i liczba wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszego sprzętu do gaszenia” – czytamy na stronie internetowej parku. Dzięki pozyskanym w ten sposób środkom, strażacy z OSP będą mogli kupić sprzęt, który wykorzystają do walki z żywiołem, m.in. tłumice do ręcznego gaszenia czy niewielkie motopompy, które będzie można zabrać w trudnodostępny teren.

Nie jest to pierwsza akcja, w której wojska obrony terytorialnej współpracują ze Strażą Pożarną w Biebrzańskim Parku Narodowym. Żołnierze i strażacy wspólnie usuwali skutki trąby powietrznej na Lubelszczyźnie, walczyli także z powodzią na terenie Małopolski, Śląska, Podkarpacia i województwa Świętokrzyskiego. Zasady współdziałania WOT i Straży Pożarnej zostały sformalizowane w lutym tego roku, kiedy gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT i st. bryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, podpisali porozumienie zacieśniające współpracę obu formacji.

Każdy kto chciałby wesprzeć działania OSP może przekazać datek na konto: 

Bank Gospodarstwa Krajowego
SWIFT – GOSKPLPW
IBAN: PL 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016
Biebrzański Park Narodowy
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
wpłaty tytułem: „Darowizna pożar 2020”

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, część druga
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Święto wojskowego sportu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Hiszpański palimpsest
Ogień w podziemiu
Kurs z dzwonem
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Weterani i bokser „Master”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zbrodnia made in ZSRS
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Rakiety dla Jastrzębi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cena wolności
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Psiakrew, harmata!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO