moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejne misje wojskowych medyków

Wojskowy Instytut Medyczny przygotowuje dwie misje. Dziś czterech lekarzy poleciało do Słowenii, by wesprzeć tamtejszych medyków i podzielić się doświadczeniami z organizowania szpitali i sposobów leczenia pacjentów z COVID-19. Jutro z tygodniową misją do USA ruszają kolejni lekarze i ratownicy WIM. Część z nich była już na medycznej ekspedycji we Włoszech.

– Po bardzo udanej misji w północnych Włoszech, w Lombardii, w której uczestniczyli żołnierze lekarze i medycy z Wojskowego Instytutu Medycznego, ruszają kolejne misje do Słowenii oraz do Illinois w USA – zapowiedział dziś minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON wyjaśnił, że celem jest przede wszystkim zdobycie przez polskich lekarzy dodatkowej wiedzy dotyczącej leczenia chorych na COVID-19. – Tak było w przypadku włoskiej misji. Doświadczenia zdobyte w Lombardii już zostały wykorzystane w walce z koronawirusem w Polsce – podkreślił minister.

Priorytetem słoweńskiej misji jest wymiana informacji na temat organizacji zarządzania w służbie zdrowia, co ma przekładać się na ograniczenie liczby zachorowań i wygaszanie epidemii. – Słowenia jest jednym z wielu krajów dotkniętych epidemią, który oczekuje wsparcia eksperckiego w działaniach związanych z COVID-19. Doświadczenia zebrane przez przedstawicieli WIM w Polsce oraz podczas misji medycznej we Włoszech pozwalają na udzielenie takiego wsparcia – wyjaśnia płk lek. Jarosław Kowal, rzecznik prasowy WIM. – Jest to także okazja do wzbogacenia własnych doświadczeń i wyrażenia solidarności z innymi krajami w obliczu głębokiego kryzysu epidemicznego i wspólnych zagrożeń – dodaje oficer.

Misja ekspercka w Słowenii potrwa trzy dni. Dziś z Warszawy na pokładzie wojskowego samolotu C-295M wyleciało czterech lekarzy WIM: płk dr n. med. Artur Bachta, płk dr hab. n. med. prof. nadzw. Witold Owczarek, kpt dr n. med. Monika Konior, mjr dr n. med. Bartosz Żakowski. – To specjaliści m.in. od spraw związanych z organizacją pracy szpitala, także w czasie podczas epidemii, eksperci od logistyki, chorób zakaźnych oraz epidemiologii – dodaje płk Kowal. Lekarze spotkają się m.in. z kadrą głównych słoweńskich ośrodków medycznych: Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Lublanie, w Instytucie Mikrobiologii i Immunologii Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Mariborze.

Natomiast w czwartek na pokładzie samolotu Gulfstream G550 do Stanów Zjednoczonych poleci dziewięciu żołnierzy, pracowników WIM. W większości są to te same osoby, które na początku kwietnia przebywały z misją medyczną w Lombardii, czyli specjaliści od intensywnej terapii, anestezjologii, medycyny pola walki oraz ratownicy medyczni.

Medycy polecą do Chicago. Przez siedem dni będą tam uczestniczyć w różnego rodzaju seminariach oraz telekonferencjach z personelem amerykańskich placówek służby zdrowia. – Miejscem spotkań będą szpitale i lokalne centra medyczne, gdzie zgodnie z programem misji nasz personel podzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z opieką i leczeniem chorych z COVID-19 – wyjaśnia rzecznik WIM. – Nasi medycy zdobędą praktyczną i teoretyczną wiedzę na temat tego, jak skutecznie i efektywnie walczyć z największą epidemią choroby, jaka dotknęła świat na przestrzeni ostatnich 100 lat – dodaje pułkownik.

Szef resortu obrony poinformował dzisiaj także, że polscy lekarze i ratownicy w USA będą uczestniczyć w spotkaniach z personelem powstającego obecnie największego tymczasowego szpitala zakaźnego w Chicago. W projekt ten zaangażowani są także wojskowi medycy z USA. – Szpital będzie przeznaczony dla ponad 2 tysięcy pacjentów i lada dzień rozpocznie swoją działalność. Medycy zdobędą tam doświadczenia i wiedzę, która następnie będzie wykorzystana w Polsce i podczas pomocy sojusznikom – podkreślił minister Błaszczak.

W amerykańskim szpitalu jednocześnie będzie mogło przebywać 2250 zarażonych koronawirusem. Tamtejsze władze informują, że placówka ma być uruchomiona jeszcze w tym tygodniu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Odstraszanie i obrona
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Barwy walki
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Na straży wschodniej flanki NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zachować właściwą kolejność działań
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ocalały z transportu do Katynia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Sprawa katyńska à la española
Mundury w linii... produkcyjnej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szpej na miarę potrzeb
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
V Korpus z nowym dowódcą
Strażacy ruszają do akcji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Front przy biurku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Święto stołecznego garnizonu
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rakiety dla Jastrzębi
Charge of Dragon
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kadisz za bohaterów
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO