moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W wojsku powstały zespoły interwencji kryzysowej

Minister obrony Mariusz Błaszczak zdecydował o powołaniu na czas pandemii szesnastu zespołów interwencji kryzysowej. Utworzą je żołnierze wojsk obrony terytorialnej oraz jednostki podległe Dowództwu Generalnego RSZ i Inspektoratowi Wsparcia SZ. Głównym zadaniem ZIK-ów ma być wspieranie domów pomocy społecznej. Wojsko będzie pomagać np. podczas ewakuacji DPS-ów.

„Poleciłem, aby w każdym województwie powstał wojskowy zespół interwencji kryzysowej, który będzie mógł udzielać natychmiastowego wsparcia w domach pomocy społecznej, jeśli zajdzie taka potrzeba. W skład zespołów będą wchodzili zarówno terytorialsi jak i wojska operacyjne” – poinformował w mediach społecznościowych minister obrony Mariusz Błaszczak.

Szef MON decyzję o utworzeniu zespołów interwencji kryzysowej podpisał 17 kwietnia, ale zaczęła ona obowiązywać w poniedziałek. Powołując ZIK-i, Ministerstwo Obrony Narodowej chce udzielić wsparcia Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu oraz wojewodom w sytuacjach kryzysowych dotyczących zagrożenia życia i zdrowia w domach pomocy społecznej.

Zespoły interwencji kryzysowej będą tworzone w każdym województwie w oparciu o brygady obrony terytorialnej i jednostki podległe Dowództwu Generalnemu RSZ. Będą także wspierane przez pododdziały Inspektoratu Wsparcia SZ. – Głównym celem powołania zespołów jest pomoc w ewakuacji i przywracanie zdolności do funkcjonowania domów pomocy społecznej – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik wojsk obrony terytorialnej, które w ZIK-ach będą tworzyć główną siłę. – Podopiecznymi domów pomocy społecznej są w większości osoby w podeszłym wieku, najczęściej przewlekle chore oraz niepełnosprawne. Placówki te są szczególnie narażone na epidemię, bo dochodzi tam do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się koronawirusa – dodaje oficer.

Wojskowe zespoły interwencyjne będą utrzymywane w sześciogodzinnej gotowości do działania, a aktywować je będzie mogło Dowództwo WOT na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego lub odpowiedniego wojewody. W ich składzie może działać (w zależności od potrzeb) do 30 żołnierzy. Wojskowi będą pobierać materiał do badań w kierunku koronawirusa od mieszkańców, pracowników oraz personelu DPS-ów a następnie oddawać wymazy do laboratoriów. Zajmą się także triażem, czyli segregacją pacjentów przed przekazaniem ich do placówek medycznych oraz będą odpowiadać za ewakuację pensjonariuszy. – Nasi żołnierze będą także prowadzić szkolenia dla mieszkańców, pracowników i personelu DPS-ów, by zablokować rozprzestrzenianie się koronawirusa – mówi płk Pietrzak. W składzie ZIK-ów mają być także psychologowie z WOT.

Dla terytorialsów wsparciem mają być jednostki specjalistyczne z DGRSZ. – Na potrzeby zespołów interwencji kryzysowej wydzielimy różnego rodzaju pojazdy, m.in. sanitarne, personel medyczny oraz jednostki inżynieryjne i chemiczne, które będą prowadziły odkażanie – mówi mjr Magdalena Busz z Dowództwa Generalnego RSZ.

Pod opieką żołnierzy WOT jest obecnie 39 domów pomocy społecznej w całej Polsce. Wojskowi zapewniają dostawy żywności i środki ochrony osobistej, pomagają też w pobieraniu wymazów do badań i zapewniają ewakuację medyczną. Terytorialsi trzykrotnie uczestniczyli już w ewakuacji chorych na COVID-19 pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Najpierw w Koszęcinie na Śląsku, a kilka dni temu w Drzewicy w województwie łódzkim, gdzie zakażonych było około 80 osób. 18 kwietnia żołnierze WOT wspólnie z podchorążymi z AWL-u, żołnierzami wojsk lądowych i Żandarmerii Wojskowej, strażą pożarną i policją brali udział w ewakuacji DPS-u w Kaliszu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Barwy walki
 
Front przy biurku
Ramię w ramię z aliantami
Odstraszanie i obrona
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
NATO on Northern Track
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
SOR w Legionowie
Prawda o zbrodni katyńskiej
V Korpus z nowym dowódcą
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Optyka dla żołnierzy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto stołecznego garnizonu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zachować właściwą kolejność działań
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kadisz za bohaterów
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Charge of Dragon
Sprawa katyńska à la española
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO