moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przeciwlotnicy organizują transport środków ochrony

Dziesięć ton środków ochrony osobistej przewieźli w piątek z Warszawy do Zielonej Góry żołnierze 4 Pułku Przeciwlotniczego. Kombinezony, gogle, maseczki i jednorazowe rękawiczki trafią do personelu medycznego szpitali leczących pacjentów z koronawirusem. Wojskowy transport został zorganizowany na prośbę marszałek województwa lubuskiego.

– Do Warszawy wysłaliśmy siedem ciężarówek. Przed południem dotarły na Lotnisko Chopina, gdzie rozpoczął się ich załadunek. W realizacji zadania pomagali żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej – mówi płk Adam Luzyńczyk, dowódca 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska. Na samochody trafiło dziesięć ton środków ochrony osobistej: kombinezonów, maseczek czy jednorazowych rękawiczek. Materiały przeznaczone są dla personelu medycznego z lubuskich szpitali, a o ich przewiezienie poprosiła wojsko marszałek tamtejszego województwa. – Środki ochrony przywiózł z Chin samolot LOT-u. Zakup zrealizowaliśmy za pośrednictwem prywatnej firmy – wyjaśnia Michał Iwanowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Środki zostaną niebawem rozdysponowane pomiędzy lubuskie placówki medyczne. – Trafią między innymi do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, gdzie mieści się jedyny w województwie oddział zakaźny, a także do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie, który po wybuchu pandemii został przekształcony w placówkę jednoimienną – informuje Iwanowski. Jak zapewnia, sytuacja w szpitalach jest dobra. Z danych zgromadzonych przez służby marszałka wynika, że liczba zakażonych koronawirusem nie przekroczyła stu osób. Jak dotąd żadna z nich nie zmarła. To najbardziej optymistyczne statystyki w całej Polsce. – Nie zmienia to faktu, że potrzeby personelu medycznego są duże – podkreśla rzecznik.

Dzisiejszy transport jest już drugim tego typu przedsięwzięciem zorganizowanym przez lubuską marszałek, Elżbietę Polak. – Pierwszy dotarł do nas przed świętami. On również zawierał dziesięć ton materiałów z Chin. Na ich zakup i transport przeznaczyliśmy 5,5 miliona złotych. Dodatkowo 800 tysięcy wyasygnowały władze Zielonej Góry – mówi Iwanowski. Środki – podobnie jak dziś – przewieźli żołnierze z Czerwieńska. – Dla nas to proste zadanie. A ponieważ mamy odpowiedni sprzęt, chętnie odpowiadamy na społeczne zapotrzebowanie – podkreśla płk Luzyńczyk.

4 Pułk wchodzi w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, która w walkę z koronawirusem angażuje się od kilku tygodni. – Kilkuset naszych żołnierzy stale patroluje granice z Niemcami i Czechami. Jesteśmy obecni na trzech czynnych przejściach oraz w różnych punktach na tzw. granicy zielonej. Ściśle współpracujemy ze Strażą Graniczną – wyjaśnia mjr Artur Pinkowski, rzecznik jednostki. Dowództwo 11 Dywizji odpowiada za sytuacją w czterech województwach: dolnośląskich, lubuskim, wielkopolskim i dodatkowo opolskim, gdzie operuje 10 Brygada Logistyczna. – Mieliśmy do czynienia z próbami nielegalnego przekroczenia granicy, ale były one nieliczne – przyznaje mjr Pinkowski. Do niedawna żołnierze 11 Dywizji wspólnie z policjantami sprawdzali, czy osoby w kwarantannie przestrzegają jej zasad. Do ich zadań należy też pomoc w transporcie na rzecz szpitali.

Ale lubuscy żołnierze angażują się w walkę z pandemią także w inny, mniej typowy sposób. St. chor. sztab. Przemysław Lisiecki z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej przy pomocy drukarek 3D wykonuje ochronne przyłbice i maseczki między innymi dla szpitali, domów pomocy społecznej. – Na pomysł wpadła moja żona. W sumie mamy w domu siedem różnej wielkości drukarek. Nowoczesne technologie zawsze mnie pasjonowały. Wcześniej na drukarkach wykonywałem między innymi części do modeli samolotów. Po wybuchu pandemii postanowiliśmy wykorzystać je inaczej – opowiada podoficer. Do tej pory wspólnie z żoną rozprowadził około 500 wykonanych w domu przyłbic i 30 maseczek. – Tych drugich jest niewiele, bo szybko zarzuciliśmy ich produkcję na rzecz przyłbic właśnie – tłumaczy. Materiałów dostarczają wolontariusze i sponsorzy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 4pplot

dodaj komentarz

komentarze


Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kurs z dzwonem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
25 lat w NATO – serwis specjalny
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jak wyszkolić pilota F-16?
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część druga
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Psiakrew, harmata!
Odstraszanie i obrona
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Przygotowania czas zacząć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Będzie można zostać snajperem lądowym
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cena wolności
Wojskowi medycy ratują i leczą
Święto wojskowego sportu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Weterani i bokser „Master”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Hiszpański palimpsest
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO