moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rabat na paliwo dla żołnierzy WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej i PKN Orlen podpisały umowę, dzięki której terytorialsi dostaną rabat na paliwo. Do zniżki w wysokości ośmiu groszy za każdy litr paliwa będą uprawniały specjalne karty. – To forma podziękowania żołnierzom wojsk obrony terytorialnej za zaangażowanie w walkę z rozprzestrzeniającą się epidemią – mówi minister Mariusz Błaszczak.

Umowa zapewniająca żołnierzom WOT rabat na paliwo została zawarta w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w obecności prezydenta Andrzeja Dudy. Dokument podpisali Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej i Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

– Jestem pod wrażeniem skali wsparcia, jakiego wojska obrony terytorialnej udzielają służbom i instytucjom walczącym z epidemią. Szczególnie dziękuję żołnierzom-ochotnikom, którzy służbę w tych trudnych warunkach łączą z pracą zawodową – mówił Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych. – To zasługuje na najwyższe uznanie i dlatego dziękuję prezesowi Danielowi Obajtkowi za ten gest wsparcia. Po raz kolejny okazuje się także, że kapitał jednak ma narodowość i odpowiedzialna postawa wielu polskich firm, w tym PKN Orlen, które w czasie kryzysu solidarnie wspierają państwo, jest tego dowodem – zaznaczył prezydent.

Minister Błaszczak podkreślał, że zawarte porozumienie jest istotnym wsparciem. – Maksyma wojsk obrony terytorialnej „Zawsze gotowi, zawsze blisko” sprawdza się szczególnie teraz, w czasie epidemii, gdy żołnierze tych wojsk niosą pomoc potrzebującym – mówił szef resortu obrony.

– Umiejętnie łączymy działania biznesowe ze społeczną odpowiedzialnością. Koncentrujemy się na wsparciu służb, które codziennie niosą pomoc Polakom i dbają o ich zdrowie oraz bezpieczeństwo. Rola wojsk obrony terytorialnej jest nie do przecenienia, zwłaszcza w tak trudnym czasie, jakim jest epidemia koronawirusa. Rabat na paliwo dla tej grupy to wyraz naszego uznania i wsparcie w dalszych działaniach – dodał prezes PKN Orlen.

Terytorialsi od kilkunastu dni realizują między innymi akcję „Odporna wiosna”. Jej celem jest wspieranie osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych, a także bliskich lekarzy, ratowników medycznych czy pielęgniarek – wszystkich tych, dla których obecna sytuacja jest wyjątkowo trudna. Żołnierze dostarczają swoim podopiecznym żywność i leki. Uruchomili też specjalną infolinię, dzięki której psychologowie z formacji mogą udzielać wsparcia osobom przebywającym w izolacji bądź kwarantannie. Ochotnicy WOT, którzy mają wykształcenie medyczne, a nie pracują na co dzień w placówkach ochrony zdrowia, zostali także zaangażowani do pobierania wymazów od osób, które mogą być zakażone koronawirusem.

Zniżki dla terytoriasów zostaną aktywowane 1 maja i będą obowiązywały na wszystkich stacjach PKN Orlen. Dzięki temu, żołnierze OT zapłacą za każdy litr paliwa 8 groszy mniej niż wynosi regularna cena. Jedynym warunkiem otrzymania rabatu będzie okazanie karty poświadczającej przynależność do formacji. Ich dystrybucją zajmie się dowództwo WOT.

– To symboliczny gest stanowiący uznanie dla tych, którzy łączą życie osobiste, cywilną pracę zawodową i służbę wojskową, czyli żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową – mówił o inicjatywie PKN Orlen gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. – Ten program wzmacnia postawy proobywatelskie, zachęca do podejmowania służby wojskowej, ale też buduje coś czego bardzo potrzebujemy: prestiż munduru i służby – zaznaczył.

Żołnierze OT to nie jedyni beneficjenci programu wsparcia PKN Orlen. Z podobnych rabatów od ponad roku korzystają między innymi ochotnicy ze Straży Pożarnej. Ministerstwo Obrony Narodowej proceduje także porozumienie, na mocy którego zniżki na paliwo na stacjach Orlenu otrzymają też weterani działań poza granicami państwa. Państwowa spółka oferuje również darmową kawę na swoich stacjach dla wszystkich przedstawicieli służb, którzy walczą z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. 

MM

autor zdjęć: DWOT, Jakub Szymczuk/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto wojskowego sportu
Psiakrew, harmata!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kurs z dzwonem
Szpej na miarę potrzeb
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Weterani i bokser „Master”
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Hiszpański palimpsest
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ogień w podziemiu
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Zmiany w dodatkach stażowych
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Cena wolności
V Korpus z nowym dowódcą
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Będzie można zostać snajperem lądowym
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojsko inwestuje w Limanowej
Rakiety dla Jastrzębi
Wojskowi medycy ratują i leczą
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jeśli nie Jastrząb, to…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO