moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Psychologicznym skutkiem epidemii może być PTSD

Nasz telefon dzwoni bez przerwy. Udzieliliśmy już wsparcia dwóm tysiącom osób. Większość to przebywający w izolacji lub kwarantannie, którzy czują się samotni i zagubieni. Odbieramy też telefony od pacjentów w szpitalnych izolatkach – mówi Katarzyna Wiejak, psycholog WOT, koordynator infolinii wsparcia wojsk obrony terytorialnej, która działa całą dobę.

Uruchomiona przez WOT infolinia wsparcia psychologicznego działa już kilka tygodni. Jak wygląda wasza praca?

Katarzyna Wiejak: Właśnie zaczynają do nas dołączać psychologowie z innych jednostek, na przykład z wojskowych pracowni psychologicznych czy z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Nasz zespół ciągle się powiększa.
Centrala infolinii mieści się w Zegrzu, gdzie stacjonuje dowództwo WOT, ale przyłączamy do naszej telefonicznej sieci także innych psychologów, aby mogli udzielać wsparcia zdalnie. Jednak zasady korzystania z naszej infolinii się nie zmieniają. Cały czas można się do nas dodzwonić wybierając numer 800-100-102. Każdy, kto się z nim połączy, zostanie przekierowany do dyżurującego w danym momencie psychologa.

Czy powiększenie zespołu to skutek dużego zainteresowania infolinią?

Tak, nasz telefon dzwoni niemal bez przerwy. Do tej pory udzieliliśmy wsparcia dwóm tysiącom osób i ta liczba ciągle rośnie.

A kto dzwoni? Z jakimi problemami?

Większość telefonów jest od osób, które przebywają w izolacji lub kwarantannie i odczuwają negatywne skutki tego odosobnienia. Czują się samotne, zagubione. U niektórych ze względu na tę trudną sytuację odnawiają się różnego rodzaju problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak zaburzenia depresyjne, lękowe czy nerwicowe. To naturalne, że kiedy wokół nas dzieje się coś negatywnego, nasze emocje się nasilają i czasem, aby sobie z nimi poradzić, potrzebujemy wsparcia specjalisty.

Jakie skutki może mieć długotrwałe przebywanie w izolacji?

Wachlarz reakcji może być bardzo różny – od niepokoju, lęku, dezorientacji, aż po poważne problemy psychiczne. Nasz gatunek potrzebuje drugiego człowieka, bardzo niewiele osób rzeczywiście lepiej czuje się w samotności. Musimy mieć kontakt z ludźmi po to, żeby się rozwijać, socjalizować, aby po prostu prowadzić szczęśliwe życie. Dlatego trwająca obecnie izolacja dla większości osób jest bardzo trudnym doświadczeniem. Często odbieramy telefony od pacjentów, którzy przebywają na przykład w izolatkach w szpitalach. Kontaktują się z bliskimi telefonicznie, a personel medyczny, który się nimi opiekuje jest ubrany w maski i kombinezony ochronne. Efekt tego jest taki, że ci pacjenci de facto nie widzą innych ludzi, ich twarzy, reakcji. To może być bardzo trudne do zniesienia.

Staramy się nieść pomoc, aby niwelować skutki tego odosobnienia, ale tak naprawdę jeszcze bardzo dużo przed nami. Tym bardziej, że w związku z epidemią koronawirusa, cały czas pojawiają się kolejne obostrzenia. U niektórych osób może to spowodować poważne zmiany w sferze psychiki. Obawiam się, że część z nas po ustaniu epidemii może mieć nawet objawy PTSD.

Zdrowie psychiczne to wciąż w naszym społeczeństwie temat, o którym niechętnie mówimy. Jak ocenić, czy to ten moment, gdy należy poprosić o fachową pomoc?

Nie powinno się czekać na jakieś szczególne objawy. Jeśli ktoś zauważy, że zaczynają mu towarzyszyć trudne emocje, pojawia się niepokój, bezradność albo po prostu potrzeba rozmowy z drugim człowiekiem, to można do nas zadzwonić. Bo oprócz tego, że udzielamy pomocy psychologicznej, to także po prostu rozmawiamy. Rolą naszej infolinii nie jest profesjonalna terapia, bo w takich warunkach jej przeprowadzenie byłoby bardzo trudne. Bywa też, że na linii czeka już kolejka. Oczywiście, jeśli zauważmy, że jest potrzebna specjalistyczna terapia, to przekierowujemy taką osobę do innych specjalistów.

Teraz wielu psychologów, którzy na co dzień pracują w prywatnych gabinetach, udziela takiej pomocy bezpłatnie. I my staramy się pokazać dzwoniącym, że mogą skorzystać z takiego wsparcia. Próbujemy zmobilizować ich do działania i trochę uspokoić towarzyszące im emocje. Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy nie jest typowa, wszyscy mamy jakieś obawy i nie jest niczym niezwykłym, że szukamy wsparcia, aby sobie z nimi poradzić.

A jaką rolę w tej sytuacji pełnią bliscy? Czy jeśli widzą, że ktoś z ich rodziny boryka się z problemami, mogą jakoś pomóc?

Wsparcie bliskich jest bardzo ważne. Jeśli kontakty bezpośrednie zostały utrudnione, to można po prostu często dzwonić lub rozmawiać za pośrednictwem komunikatorów. Dziś mamy cały wachlarz możliwości i powinniśmy z nich korzystać.

Dla młodych ludzi jest to całkiem naturalne, bo oni na co dzień dużo czasu spędzają w internecie. Problem pojawia się u osób starszych, które najczęściej nie odnajdują się w tym środowisku. Dlatego powinniśmy jak najczęściej do nich dzwonić, bo oni czują się po prostu odizolowani i osamotnieni. Wiemy o tym, bo odbieramy wiele telefonów od starszych osób.

Niektórzy jednak nie chcą przyznać się bliskim, że coś złego się z nimi dzieje.

Tak, czasem rozmowa z psychologiem, który dla nas jest osobą obcą, może być łatwiejsza. Poza tym psycholog będzie mógł spojrzeć na trapiące nas problemy pod innym kątem niż nasi bliscy. My często słyszymy, szczególnie od osób starszych, że one nie chcą obciążać swoimi problemami dzieci czy wnuków. Staramy się jednak pokazać, że nie jest to dobre rozwiązanie. Znajomi, rodzina to jest nasz ogromny kapitał. Podczas takich rozmów psycholog podpowiada też, jak rozmawiać z bliskimi, aby zrozumieli nasze problemy. Zresztą warto pamiętać, że to działa także w drugą stronę, to naprawdę może być transakcja wymienna. W tej trudnej sytuacji ludzie się gubią, nie dostrzegają, tego co mają na wyciągnięcie ręki. Dlatego pomagamy dostrzec różne rozwiązania, a następnie je wykorzystać.

A czy w sytuacji epidemii, izolacji i związanego z tym niepokoju, można dostrzec jakieś pozytywne strony?

Oczywiście. Przede wszystkim uczymy się siebie. Możemy się przekonać, jak radzimy sobie z trudnościami i uczymy się je pokonywać. Ponieważ nie mamy kontaktu z ludźmi, zaczynamy dostrzegać to, jak ważny jest dla nas drugi człowiek. Widzimy też, jak wiele życzliwości jest dookoła nas, przecież teraz szczególnie widać, jak ludzie sobie bezinteresownie pomagają.

W końcu mamy też czas na to, aby zadbać o relacje z bliskimi. Niektórzy postrzegają tę sytuację negatywnie i śmieją się, że czeka nas fala rozwodów, ale mnie się wydaje, że to jest moment, abyśmy po prostu popracowali nad relacjami. Wiele osób spędza też dużo czasu z dziećmi. Poza codziennym kontaktem, pytaniami o lekcje czy kolegów, teraz trzeba dzieciom zorganizować dzień. W wielu aspektach wyręczała nas w tym szkoła, a teraz to my musimy sobie z tym radzić. To też pewna wartość.

Katarzyna Wiejak jest psychologiem z dwudziestoletnim stażem pracy w wojsku. Obecnie pracuje w dowództwie wojsk obrony terytorialnej, jest także koordynatorem infolinii wsparcia WOT.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Rozpoznać, strzelić, zniknąć
 
Głos z katyńskich mogił
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
V Korpus z nowym dowódcą
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Szpej na miarę potrzeb
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Odstraszanie i obrona
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Kadisz za bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
SOR w Legionowie
Przygotowania czas zacząć
Sandhurst: końcowe odliczanie
Mundury w linii... produkcyjnej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Charge of Dragon
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rakiety dla Jastrzębi
Sprawa katyńska à la española
Strażacy ruszają do akcji
NATO on Northern Track
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Zbrodnia made in ZSRS
Kolejne FlyEle dla wojska
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
Front przy biurku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO