moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister Błaszczak: dziękuję żołnierzom za zaangażowanie

Wojsko Polskie nie miało Świąt Wielkanocnych. Każdego dnia w walkę z powstrzymaniem rozprzestrzeniającego się koronawirusa było zaangażowanych 9 tys. wojskowych – mówił na konferencji prasowej Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef MON poinformował także, że COVID-19 stwierdzono dotąd u 74 żołnierzy i 36 pracowników wojska. Osiem osób już wyzdrowiało.

Mariusz Błaszczak podczas wideokonferencji z dziennikarzami podsumował działania wojska związane z powstrzymaniem epidemii. Jak mówił, każdego dnia Świąt Wielkanocnych było w nie zaangażowanych prawie dziewięć tysięcy wojskowych. Wśród nich – zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej.

– To był bezpieczny czas. Wojsko Polskie zapewniło wsparcie zarówno Straży Granicznej, jak i Policji – zaznaczył minister. Wyjaśnił, że żołnierze i funkcjonariusze innych służb prowadzili wspólne patrole, zapewniali transport środków medycznych do szpitali, wspierali także osoby starsze i samotne. – Żołnierze docierali do osób, które przebywają na peryferiach miast i wsi, docierali do każdego, kto potrzebował pomocy – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Minister przypomniał także o infolinii, dzięki której psychologowie WOT mogą udzielać wsparcia osobom przebywającym w izolacji lub kwarantannie. Z takiej pomocy skorzystało już dwa tysiące osób. Zaznaczył również, że siedem wojskowych laboratoriów – pięć stacjonarnych i dwa mobilne – jest zaangażowanych do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa.

– Z dumą mogę powiedzieć, że 83 procent Polaków ufa żołnierzom Wojska Polskiego, a 82 proc. popiera wspólne patrole wojska i policji, które mają na celu kontrolę osób przebywających w kwarantannie. To bardzo dobry rezultat i oddaje zaangażowanie żołnierzy w wykonywanie obowiązków. To powód do dumy i satysfakcji – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Minister poinformował także, że dotychczas koronawirusem zostało zakażonych 74 żołnierzy i 36 pracowników resortu obrony. Sześciu żołnierzy i dwóch pracowników już wyzdrowiało.

Natomiast gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny RSZ, podkreślił, że działania wojsk operacyjnych związane z powstrzymaniem epidemii dotyczą przede wszystkim dwóch obszarów – ochrony granic i wsparcia tzw. układu pozamilitarnego. – Wspólnie ze Strażą Graniczną na lądzie, w powietrzu i na morzu odpowiadamy za zapewnienie szczelności granic i ich bezpieczeństwo – mówił. – Prawie we wszystkich województwach żołnierze m.in. transportują środki medyczne i zapewniają bezpieczeństwo obszarów logistycznych – dodał dowódca operacyjny.

Z kolei gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej przypomniał, że żołnierze najmłodszego rodzaju sił zbrojnych już od kilkunastu dni realizują operację „Odporna wiosna”. Jej celem jest między innymi wspieranie osób starszych, niepełnosprawnych i samotnych, a także funkcjonariuszy policji, samorządów lokalnych i agencji rezerw materiałowych. – Do tej pory udzieliliśmy wsparcia ponad 22 tysiącom osób, z czego osiem tysięcy to kombatanci. Każdego dnia funkcjonariuszy policji wspierało około dwa i pół tysiąca żołnierzy z czego 500 to żandarmi, 600 żołnierzy było natomiast skierowanych do wspierania szpitali i podmiotów leczniczych – zaznaczył generał. – Wspieraliśmy także organizacje pozarządowe, m.in. Caritas – dodał.

– Wojsko Polskie nie miało świąt. Dowódcy byli ze swoimi żołnierzami, wszyscy byli w gotowości, aby nieść pomoc potrzebującym. Tak było w czasie świąt i tak będzie w przyszłości. Dziękuję wszystkim żołnierzom za ich służbę – zakończył spotkanie Mariusz Błaszczak.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Patryk Cieliński, MON, WOT

dodaj komentarz

komentarze


NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Głos z katyńskich mogił
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Ramię w ramię z aliantami
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Zbrodnia made in ZSRS
Kurs z dzwonem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
NATO na północnym szlaku
Mundury w linii... produkcyjnej
Ogień w podziemiu
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży wschodniej flanki NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Optyka dla żołnierzy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jak wyszkolić pilota F-16?
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zmiany w dodatkach stażowych
V Korpus z nowym dowódcą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ocalały z transportu do Katynia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO