moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rada Bezpieczeństwa Narodowego o koronawirusie

To było bardzo merytoryczne spotkanie i rzeczowa dyskusja. To, co do tej pory zostało zrobione przez rząd i inspekcję sanitarną zostało dobrze ocenione – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zwołane przez zwierzchnika sił zbrojnych posiedzenie dotyczyło zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

W posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego na zaproszenie prezydenta uczestniczyli m.in.: premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, ministrowie: zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji, edukacji, spraw zagranicznych i obrony narodowej. W spotkaniu wziął udział także główny inspektor sanitarny oraz przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych.

– Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest ciałem doradczym Prezydenta RP, a ta dzisiejsza ma wymiar szczególny. Zasiadają w niej zarówno przedstawiciele obozu rządzącego, jak i przedstawiciele opozycji – powiedział Andrzej Duda. – To było merytoryczne spotkanie i rzeczowa dyskusja. Padło wiele ważnych propozycji, ale chce podkreślić, że obyło się bez krytyki wobec rządzących. To, co do tej pory zostało zrobione przez rząd i inspekcję sanitarną zostało dobrze ocenione – zaznaczył prezydent. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił także, że rząd otrzymał od zebranych – w tym opozycji – zielone światło na „zdecydowane działania w walce z koronawirusem”. Prezydent przypomniał także, że rząd podejmuje kroki, by chronić zdrowie i życie obywateli, a to jest teraz najważniejsze. – Niejednokrotnie wyprzedziliśmy w działaniach inne kraje Europy Zachodniej, działaliśmy dużo skuteczniej, nie popełniliśmy błędów, które popełniono gdzie indziej. Jak do tej pory sytuacja nie wygląda źle, biorąc pod uwagę, że jesteśmy 38-milionowym społeczeństwem, to tych zachorowań procentowo jest niewiele. Ale musimy się liczyć z tym, że będzie następowało rozszerzanie się tego wirusa – mówił prezydent. Andrzej Duda zaapelował także o zachowanie wszelkich środków ostrożności, przestrzeganie zasad higieny i unikanie dużych zgromadzeń.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w Polsce koronawirusa zdiagnozowano u 20 osób. Jak zapewnił na konferencji, stan chorych jest stabilny. Około pół tysiąca osób jest w kraju hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, a przeszło tysiąc objęto kwarantanną. Ponad 7 tysięcy przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Dzisiaj Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że wśród zakażonych jest także dowódca generalny RSZ gen. Jarosław Mika. „Po powrocie z wojskowej narady w Niemczech u gen. Miki potwierdzono obecność koronawirusa. Osoby towarzyszące generałowi poddano kwarantannie. Dowódca czuje się dobrze”, poinformował resort.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Zakażeniu towarzyszą gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Choroba może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Epidemia wybuchła pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Obecnie patogen wykryto w ponad 90 państwach, potwierdzono ok. 120 tys. zakażeń, 4 tysiące przypadków śmiertelnych.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego zwoływana jest na wniosek prezydenta. Poprzednio RBN debatowała w 2016 roku. Zwykle w skład RBN wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MSWiA, szef MON, szef MSZ, koordynator służb specjalnych, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a także szefowie ugrupowań politycznych. W RBN mogą uczestniczyć również byli prezydenci i byli premierzy oraz osoby, których udział jest wskazany ze względu na przedmiot rozpatrywanych spraw.

MKS

autor zdjęć: Krystian Maj/KPRM

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
 
Wszystkie misje AWACS-a
Abramsy w pętli
Na straży nieba
Ostatnia droga Pileckiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po śladach polskich bohaterów
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Śladami ojca
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pływacy i maratończycy na medal
„Ryś” z laserem
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
By Polska była bezpieczna
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Zawsze gotowi do pomocy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Piedimonte – samobójcza misja
Nie szpital, a instytut
Cień atomowej zagłady
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Grand Quadriga ‘24”
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polki pobiegły po srebro!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Serwis K9 w Polsce
Bohater odtrącony
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Nowe zadania szefa SKW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO