moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oddano hołd żołnierzom niezłomnym

Wolna Polska istnieje dzięki męstwu żołnierzy niezłomnych – mówił prezydent Andrzej Duda podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Z kolei minister obrony Mariusz Błaszczak podkreślał, że współcześni wojskowi powinni brać przykład z bohaterstwa swoich poprzedników. W całym kraju odbywały się uroczystości upamiętniające żołnierzy wyklętych.

Po raz dziesiąty w całym kraju obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głównym punktem uroczystości w Warszawie był Apel Pamięci przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Nie podali się, nie złożyli broni, nie chcieli żyć w państwie, w którym nie ma prawdziwej wolności i zapłacili za tę wierność Polsce straszliwą cenę – mówił Andrzej Duda w czasie uroczystości na pl. Piłsudskiego. Prezydent dodał, że komuniści chcieli, by historia milczała o żołnierzach niezłomnych. – Chcieli ich zadeptać, dlatego zamordowanych wrzucali do bezimiennych dołów. Ale byli tacy, którzy zawsze o nich pamiętali – zaznaczył Duda. Podkreślił też, że wolność i niepodległość, którą w pełni odzyskaliśmy na przełomie lat 80 i 90 XX wieku, to także zasługa żołnierzy niezłomnych. Prezydent Duda tłumaczył, że gdyby nie ich trud, bohaterstwo i zbrojny sprzeciw wobec władzy komunistycznej, władza ta nie obawiałaby się mocniej zwalczać późniejszą opozycję solidarnościową. – Dlatego dzisiejsza wolna Polska istnieje dzięki męstwu naszych bohaterów, żołnierzy niezłomnych – zaznaczył.
Wzór dla żołnierzy

Podczas obchodów na pl. Piłsudskiego blisko 2200 żołnierzy służby przygotowawczej złożyło wojskową przysięgę. Żołnierze szkolili się w trzydziestu ośmiu jednostkach wojskowych na terenie całego kraju w specjalnościach zarówno wojsk lądowych, sił powietrznych jak i marynarki wojennej. – Dzięki złożonej dziś przysiędze święto żołnierzy niezłomnych stało się też świętem polskich żołnierzy – mówił Andrzej Duda, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP. Zauważył, że dla elewów jest zaszczytem, iż mogli wypowiedzieć słowa roty przysięgi właśnie dzisiaj. – To też znak, do kogo mają się odwoływać polscy żołnierze, kiedy myślą o swojej służbie. Powinni brać wzór z niezłomnych, którzy tej przysiędze w najstraszniejszych chwilach byli wierni – dodał prezydent.

O czerpaniu z tradycji żołnierzy niezłomnych mówił też minister obrony Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że postawa wierności, jaką do końca reprezentowali niezłomni, jest przesłaniem, które trafia do wojska polskiego i któremu są wierni żołnierze. Szef MON przypomniał, że w tym roku będziemy obchodzili stulecie Bitwy Warszawskiej, kiedy ojczyzna została obroniona dzięki postawie wojska i całego społeczeństwa. – Z tej tradycji wyrośli też żołnierze niezłomni, którzy po 1945 roku nie godzili się z sowiecką dominacją w Polsce – zaznaczył szef MON.

Minister mówił także, że szeregi naszej armii cały czas rosną. Dziś wojsko polskie liczy 108 tys. żołnierzy zawodowych i 22 tys. żołnierzy obrony terytorialnej. – Wojsko polskie będzie jeszcze liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i będzie ściśle współpracowało w ramach NATO, także dzięki bardzo dobrym relacjom ze Stanami Zjednoczonymi – podkreślił minister. Jako jeden z przykładów takiej współpracy podał rozpoczynające się w Polsce największe od lat ćwiczenia z udziałem sojuszników „Defender 2020”. – Wojsko jest przygotowane, aby bronić naszej ojczyzny – podsumował szef MON.

Podczas obchodów na pl. Piłsudskiego odczytany został też apel pamięci, oddano salwę honorową, a wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli m.in. prezydent Duda i minister Błaszczak. Uroczystości zakończyła defilada. Po niej uczestnicy spotkania przeszli do archikatedry św. Jana, gdzie odprawiona została msza w intencji żołnierzy wyklętych.

Walczyli do końca

Uroczystości Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych obchodzone były od rana. Przed południem minister złożył wieniec przed Panteonem – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oddając hołd ofiarom terroru komunistycznego pochowanym w zbiorowych mogiłach w kwaterze „Ł”. Szef MON złożył też kwiaty pod tablicą przy siedzibie Służby Kontrwywiadu Wojskowego upamiętniającą ofiary represji Informacji Wojskowej.

Rano prezydent wziął udział w Mińsku Mazowieckim w „Biegu Tropem Wilczym” ku czci żołnierzy niezłomnych, a przed południem wręczył odznaczenia państwowe członkom konspiracyjnych organizacji antykomunistycznym oraz osobom udzielającym im pomocy. – To niezwykle wzruszająca chwila móc zobaczyć prawdziwych niezłomnych, którzy nie dali się załamać w najtrudniejszych czasach, ale walczyli o prawdziwie niepodległą, suwerenną i wolną Polskę – mówił Duda w Pałacu Prezydenckim. Prezydent podziękował wszystkim bohaterom antykomunistycznego podziemia. – To było wielkie poświęcenie, nie tylko tych, którzy stali z bronią w ręku, także tych, którzy walczyli w inny sposób, bez broni – stwierdził. Andrzej Duda odznaczył orderami ponad 20 żołnierzy podziemia niepodległościowego m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał pośmiertnie Aleksander Kasaraba „Kamień”, żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, skazany na karę śmierci w 1946 roku.

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest na pamiątkę 1 marca 1951 roku, kiedy w więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 

 

 

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.

 

Mecenasem jednodniówki jest Polska Grupa Zbrojeniowa, a partnerem wydania Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

 

Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski / KPRP, Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Zachować właściwą kolejność działań
 
Front przy biurku
NATO na północnym szlaku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kolejne FlyEle dla wojska
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
V Korpus z nowym dowódcą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
Sandhurst: końcowe odliczanie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO on Northern Track
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
25 lat w NATO – serwis specjalny
SOR w Legionowie
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zbrodnia made in ZSRS
Kadisz za bohaterów
Głos z katyńskich mogił
Ocalały z transportu do Katynia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strażacy ruszają do akcji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO