moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WF na punkty

W MON trwają prace nad wprowadzeniem nowych zasad oceniania testów sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych. – Nowością będą punkty przeliczane na ocenę. Konkurencje pozostają bez zmian – mówi ppłk Mirosław Bembnowicz ze Sztabu Generalnego WP. Nowe zasady oceny, dostosowane do standardów funkcjonujących w NATO, mają pozwolić na łatwiejszą diagnozę kondycji żołnierzy.

Test sprawności fizycznej żołnierze zawodowi zdają co roku. Obejmuje on cztery konkurencje sprawdzające wytrzymałość, siłę, motorykę oraz szybkość i zwinność. To odpowiednio: marszobieg na dystansie 3 kilometrów lub pływanie w czasie 12 minut, podciąganie na drążku lub ugięcia ramion, skłony tułowia w ciągu dwóch minut oraz bieg po tzw. kopercie, który można zamienić na bieg wahadłowy 10x10 metrów. Z każdej konkurencji żołnierz otrzymuje ocenę, a średnia not z czterech ćwiczeń stanowi ocenę ogólną z testu.

Taki system nie do końca jednak trafnie diagnozuje kondycję i sprawność poszczególnych żołnierzy. – Dziś piątka piątce nierówna i trudno jednoznacznie stwierdzić, w czym żołnierz jest najlepszy. W praktyce ktoś z piątką z WF-u może być np. bardziej silny, bo robi dużo podciągnięć na drążku, ale jest mniej wytrzymały i wydolny, bo w biegu wypada słabiej. Jego ocena z testu niewiele mówi o jego poszczególnych cechach motorycznych – zauważa ppłk Mirosław Bembnowicz, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego WP.

Dlatego już w ubiegłym roku rozpoczęły się prace zmierzające do opracowania systemowych rozwiązań związanych z oceną sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych. Po kilku miesiącach gotowy jest projekt zmian.

Sprawny na 100 punktów

Propozycje zmierzają do wprowadzenia punktowego systemu oceny. Na czym dokładnie ma on polegać? – Za każdą z konkurencji będziemy przyznawać punkty, zależne m.in. od wieku, płci i stanowiska, a także liczby powtórzeń danego ćwiczenia czy czasu jego wykonania. Następnie wartości punktowe dla każdego ćwiczenia określone w specjalnych tabelach będziemy przeliczać na ocenę ogólną – tłumaczy ppłk Bembnowicz.

Na przykład żołnierz wieku 31-35 lat, który w konkurencji podciągania na drążku chce otrzymać maksymalną liczbę 21 punktów, będzie musiał zrobić 14 powtórzeń, ale ten w wieku 46-50 lat dostanie tyle samo punktów za 10 podciągnięć. W przypadku biegu wahadłowego żołnierze ci dostaną maksymalnie 19 punktów za pokonanie dystansu odpowiednio w czasie: 29,2 sek. i 30,4 sek. Siedemdziesiąt tzw. brzuszków da młodszym żołnierzom maksymalnie 16 punktów, ci starsi będą musieli zrobić 55 powtórzeń tego ćwiczenia.

W sumie, za cały test każdy z żołnierzy będzie mógł uzyskać 100 punktów. Najbardziej wyśrubowane normy mają żołnierze zawodowi – kobiety i mężczyźni zajmujący stanowiska służbowe w zespołach bojowych, szturmowych, wsparcia bojowego jednostek wojsk specjalnych i w Wydziale Działań Specjalnych ŻW. Aby otrzymać piątkę, będą oni musieli zdobyć od 95 do 100 punktów. Jak to wygląda przy rozłożeniu na poszczególne konkurencje? – Bieg na 3 kilometry i pływanie zostały „wycenione” maksymalnie na 44 punkty. 21 punktów będzie można uzyskać za podciąganie na drążku i pompki, 19 punktów za bieg wahadłowy i bieg zygzakiem po kopercie, a 16 punktów za skłony tułowia – tłumaczy ppłk Bembnowicz. Czwórka zostanie wystawiona za 84-94 punktów, a trójka – 73-83 punktów. Żołnierz, który uzyska poniżej 73 punktów, otrzyma ocenę niedostateczną.

W przypadku mężczyzn, żołnierzy zawodowych, m.in. dowódców pododdziałów (kompania, pluton, drużyna, sekcja i równorzędne), wykonujących skoki ze spadochronem czy służących na stanowiskach w pododdziałach rozpoznawczych piątkę będzie można dostać za zdobycie od 84 do 100 punktów, a czwórkę za uzyskanie od 73-83 punktów. Ocena dostateczna będzie wystawiona za noty od 67-72 punktów. Kobiety będą musiały zdobyć odpowiednio: 74-100 punktów, 73-59 punktów i 48-58 punktów.

Mocne strony

Żołnierze sił powietrznych, zarówno kobiety jak i mężczyźni, służący na stanowiskach pilotów i personelu pokładowego, aby otrzymać piątkę będą musieli zdobyć 90-100 punktów. Lokata poniżej 68 punktów będzie oznaczała dwóję.

Dla pozostałych żołnierzy (ok. 80 proc. wszystkich służących w armii) ustalono jeszcze inne progi punktowe. Mężczyźni otrzymają piątkę, jeśli zdobędą minimum 78 punktów, kobietom wystarczy 68. Ocena niedostateczna będzie wystawiana, gdy żołnierze uzyskają odpowiednio: poniżej 59 i 45 punktów. – W przypadku kobiet z tej grupy zaproponowaliśmy nieznaczne podniesienie wymagań. Uznaliśmy to za konieczne, analizując normy obowiązujące na sprawdzianie sprawności fizycznej w 2019 roku. Dla przykładu, gdyby przeliczyć obecne normy, żołnierz mężczyzna na stanowisku strzelca za 60 punktów otrzymałby ocenę dostateczną, a kobieta bardzo dobrą – mówi ppłk Bembnowicz.

Najniższe kryteria będą obowiązywały żołnierzy służących na stanowiskach „zdolny z ograniczeniami”. Tu na piątkę wystarczy zdobyć 40 punktów. Dwója będzie wystawiana poniżej 20 punktów. – Propozycje zakładają też, że wszyscy żołnierze, poza tymi z kategorią z/o, aby otrzymać ocenę pozytywną ze sprawdzianu z WF-u, będą musieli uzyskać minimum 30 proc. maksymalnej wartości punktowej przypisanej do swojej grupy wiekowej w konkurencjach: podciąganie się na drążku albo uginanie i prostowanie ramion, bieg wahadłowy lub bieg zygzakiem oraz skłony tułowia – mówi ppłk Bembnowicz. W przypadku marszobiegu na 3 kilometry konieczne będzie uzyskanie minimum 50 proc. maksymalnej wartości punktowej przypisanej do grupy wiekowej zdającego test.

Oficer podkreśla, że taki system oceny pozwoli na łatwiejszą diagnozę sprawności danego żołnierza. – Przy opracowaniu tabel punktowych szczególną uwagę zwróciliśmy na znaczenie poszczególnych cech motorycznych niezbędnych w służbie wojskowej i na nowo określiliśmy ich procentowe znaczenie przy ocenie ogólnej – mówi podpułkownik. I tak, wydolność będzie stanowić 44 proc. (obecnie 50 proc. oceny ogólnej), siła – 21 proc. wartości punktowej (16,6 proc.), szybkość i zwinność – 19 proc. wartości punktowej (16,6 proc.), a skłony tułowia w czasie 2 minut – 16 proc. wartości punktowej ( 16,6 proc.).

Od 1 stycznia 2019 roku żołnierze zawodowi zdają test według nowych zasad. Ujednolicone zostały np. konkurencje sprawdzające siłę. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą podciągać się na drążku lub wykonywać ugięcia ramion na ławeczce. Takie same dla obu płci są też konkurencje testujące zwinność i sprawność. Dla kobiet, obok biegu zygzakiem wprowadzony został do wyboru bieg wahadłowy 10x10. Kobiety po raz pierwszy, na równi z mężczyznami, muszą zaliczać marszobieg na 3 kilometry (różne są tylko normy czasowe). Dla wybranych grup żołnierzy w miejsce tzw. brzuszków wprowadzono trzy nowe konkurencje – Biegowy Test Siłowy (BTS), Biegowy Test Zwinnościowy (BTZ) oraz Ośrodek Sprawności Fizycznej (OSF). Nowe ćwiczenia wykonują przede wszystkim żołnierze, którzy nie ukończyli 30 roku życia, głównie z zespołów bojowych jednostek wojsk specjalnych i oddziału specjalnego ŻW, piloci, a także dowódcy niższych szczebli. Podwyższone zostały też niektóre normy konkurencji dla mężczyzn, jak chociażby te sprawdzające siłę mięśni brzucha. W przypadku pływania dystans dla każdej męskiej grupy wiekowej wydłużono o 25 metrów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Inspektorat Wsparcia SZ, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze

~fakty o faktach
1624761960
WOJSKO ZWYCZAJNIE OSZUKUJE NA WYMOGACH bo dla czego jeśli mężczyzna nie zrobi więcej od kobiety to się nie nadaje ale kobieta się nadaje..ale gdy wojsko jest przymusowe to już nie stosują już tych samych ustalonych przez siebie zasad i kryterium...wojsku zależy niby na kobietach ale nawet do przechodzenia przez komisje poborowe nie chcą nie mówiąc już o przymusowym wcielaniu...PATOLOGICZNA POLITYKA I ZASADY..
4F-6B-4B-8D
~FAKTY O FAKTACH
1601180820
WOJSKO JAK ZWYKLE OSZUKUJE... ZA TAKIE SAME WYNIKI MĘŻCZYZNA DOSTAJE GORSZE OCENY...TO JEST DYSKRYMINACJA..!!! -PYTANIE CZY JAK TE WOJSKO I SŁUŻBA BYŁA BY PRZYMUSOWA I NIECHCIANA JAK ZASADNICZA SŁUŻBA WOJSKOWA WOJSKO TAK SAMO BY STOSOWAŁA KRYTERIA I ZASADY..???? WSZYSTKO BY SIE SAMO PROSTOWAŁO GDYBY LUDIA DAC PRAWO DO SKUTECZNYCH SKARG...
4F-6B-4B-8D
~Jaś
1580729820
Po przeanalizowaniu tego projektu widać jedno. Kolejne podniesienie poprzeczki w górę. W niektórych przypadkach dzisiejsza norma z wybranej konkurencji, którą obecnie żołnierz zdaje na bdb w nowym rozporządzeniu daje mniej niż minimum by w ogóle zaliczyć całość egzaminu... Jak to mówiono w PRL "Musztrą, śpiewem i WF-em wygramy nawet z NRF-em"...
9A-20-F9-DB
~Piotrr
1580584860
"Umożliwi diagnozę sprawności" Uśmiałem się jak koń. ta Wasza diagnoza będzie służyć tylko i wyłącznie szantażowi wywieranemu na żołnierzach kontraktowych. "nie licz na 4 z opinii, bo z wf-u miałeś słaby wynik". A wtedy d-ca jw powie: No słabo kolego, 3 z opinii, mam prawo pożegnać się z Tobą. I nieistotne będzie, że żołnierz wykonywał swoje zadania na najwyższym poziomie. Nie każdy musi być biegaczem. Sukces tkwi w różnorodności. Mając trzy piątki z sali i czwórkę z biegu to zawsze była sprawiedliwa ocena. Teraz grzebiecie w tych przepisach co rok Gdzie ta stabilizacja. A za rok co będzie? 100 podciągnięć? 150 skłonów? 4 minuty na 3km? Już widzę jak technik lotniczy starszy chorąży po 50-tce podciąga się 10 razy. Wrzucacie wszystkich do przysłowiowego "jednego wora". Mój wywód to nie jest narzekanie, bo ludzie sobie poradzą. Tylko z tego całego zamieszania od kilku lat widać, że może jest ktoś tam na górze, kto próbuje zaistnieć i udowodnić swoją przydatność, co uskutecznia różnymi "cudami". które komplikują funkcjonowanie tych trybików na dole. Pozdrawiam serdecznie.
34-53-CF-31

Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojsko inwestuje w Limanowej
Odstraszanie i obrona
Zbrodnia made in ZSRS
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sprawa katyńska à la española
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część druga
Jak wyszkolić pilota F-16?
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Szpej na miarę potrzeb
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto wojskowego sportu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ramię w ramię z aliantami
Na straży wschodniej flanki NATO
Ogień w podziemiu
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kurs z dzwonem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO