moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister obrony z wizytą na Litwie

Polska i litewska brygada będą ze sobą ściśle współpracować, a ich działania będą koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód z Elbląga. – Wspólne ćwiczenia i praca nad planami to elementy, które budują bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO – tak o współpracy z Litwinami mówił minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Wilnie.

Dziś w Wilnie odbyła się litewsko-polska Rada Ministrów Obrony. W spotkaniu uczestniczył Mariusz Błaszczak, szef polskiego resortu oraz jego litewski odpowiednik Raimundas Karoblis. Politycy omówili między innymi kwestię zacieśnienia współpracy sił zbrojnych obu państw.

Natomiast szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Rajmund T. Andrzejczak i szef obrony Republiki Litewskiej gen. broni Valdemaras Rupšys podpisali notę akcesyjną o afiliacji dwóch brygad: 15 Brygady Zmechanizowanej oraz litewskiej „Iron Wolf” do Wielonarodowej Dywizja Północny Wschód. Ta natowska jednostka stacjonuje w Elblągu, a jej głównym zadaniem jest koordynacja działalności Batalionowych Grup Bojowych NATO, które znajdują się na wschodniej flance Sojuszu.

– Współpracujemy razem zarówno w ramach Unii Europejskiej, jak i NATO. Dzięki podpisanym dziś dokumentom ta współpraca będzie ściślejsza – mówił dziś w Wilnie minister Mariusz Błaszczak. – Wspólne ćwiczenia wojskowe i wspólna praca nad planami to elementy, które budują bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu – podkreślił. Szef MON zwrócił także uwagę na fakt, iż zarówno Polska, jak i Litwa przeznaczają 2 proc. PKB na obronność, a „wspólna historia jest elementem naszej tożsamości”.

Polska delegacja spotkała się także z prezydentem Litwy, Gitanasem Nausėdą, który podkreślał bliską współpracę obu państw w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. — Nasze kraje identyfikują wspólne zagrożenia, dlatego w ich obliczu szczególnie ważne jest wzajemne wsparcie i wspólne przygotowanie – mówił. Głos zabrał także Raimundas Karoblis, minister obrony Litwy. – Podpisane dziś porozumienie opiera się na tym, że jednakowo postrzegamy zagrożenia. Mamy także bardzo podobne stanowiska dotyczące spraw bezpieczeństwa, które prezentujemy w NATO – zaznaczył. Litewskie ministerstwo obrony podkreśla, że porozumienie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa Przesmyku Suwalskiego.

Decyzja o podporządkowaniu polskiej 15 Brygady Zmechanizowanej i litewskiej Brygady Zmechanizowanej „Iron Wolf” dowództwu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód zapadła w ubiegłym roku. Wówczas prezydenci obu państw podpisali listy intencyjne dotyczące tej kwestii, a także zawarli porozumienie o utworzeniu bezpiecznego łącza do wymiany informacji radiolokacyjnych między polskimi i litewskimi siłami zbrojnymi.

Jednak to nie jedyny militarny aspekt, który łączy oba państwa. Polscy i litewscy żołnierze służą ramię w ramię w Wielonarodowej Brygadzie, która stacjonuje w Lublinie, a marynarze, w ramach odbywającej się regularnie operacji „Open Spirit” poszukują amunicji zalegającej na dnie Morza Bałtyckiego i likwidują ją. Polscy piloci F-16 w ramach misji „Baltic Air Policing” strzegą przestrzeni powietrznej nad Litwą. W obu państwach stacjonują także Batalionowe Grupy Bojowe NATO.

Nie mniej zaawansowana jest polsko-litewska współpraca na Mazurach. W latach 1997-2008 w Orzyszu stacjonował Litewsko-Polski Batalion Sił Pokojowych. Od kilku lat żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej współdziałają z litewskimi „żelaznymi wilkami”, a półtora roku temu została zacieśniona współpraca między polskim 2 Batalionem Zmechanizowanym oraz litewskim Uhlan Birutė. – To batalion, który ma bardzo duże doświadczenie w sprawach dotyczących logistyki. Choć jest w strukturach „Żelaznego wilka”, funkcjonuje samodzielnie, więc w tej kwestii możemy czerpać bezpośrednio od naszych kolegów. Litwini są natomiast bardzo zainteresowani prowadzonymi w Polsce szkoleniami strzelców wyborowych, a także plutonów rozpoznania oraz plutonu przeciwpancernego – mówi ppłk Adam Krysiak, dowódca 2 bz. – Wymieniamy się także doświadczeniami związanymi z działalnością sztabową, wkrótce odbędą się też kolejne wspólne manewry – dodaje dowódca.

Pierwsze  ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Łasica ‘20”  już 4 lutego. Kolejne wspólne szkolenie żołnierzy odbędzie w marcu na Litwie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Front przy biurku
Mundury w linii... produkcyjnej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kadisz za bohaterów
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strażacy ruszają do akcji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Barwy walki
Sandhurst: końcowe odliczanie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ocalały z transportu do Katynia
Święto stołecznego garnizonu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sprawa katyńska à la española
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO na północnym szlaku
Zachować właściwą kolejność działań
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Odstraszanie i obrona
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szarża „Dragona”
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Głos z katyńskich mogił
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO