moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko wzywa na kwalifikację

Na początku lutego w całej Polsce rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. Około 215 tys. młodych ludzi, głównie mężczyzn urodzonych w 2001 roku, stanie przed komisją lekarską, która oceni, czy są zdolni do pełnienia czynnej służby wojskowej. Stawiennictwo jest obowiązkowe. Kwalifikacja potrwa do 30 kwietnia.

Obowiązek kwalifikacji wojskowej został wprowadzony w 2009 roku, gdy zawieszono zasadniczą służbę wojskową. Armia musi jednak wiedzieć, ilu młodych ludzi może powołać do służby w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa, dlatego co roku przeprowadza kwalifikację. Zbierane są wówczas informacje o stanie zdrowia wskazanej grupy osób i oceniana jest ich zdolność do ewentualnej służby.

Co roku liczbę osób, które zostaną wezwane, wskazują w rozporządzeniu ministrowie spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej. Do jedenastej już kwalifikacji będzie musiało stawić się ok. 215 tysięcy osób. Start 3 lutego.

Młodzi i chętni do służby

Największa grupę tworzą 19-letni mężczyźni, czyli urodzeni w 2001 roku (tzw. rocznik podstawowy). Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1996-2000, którzy do tej pory nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Obowiązek stawienia się dotyczy też roczników 1999-2000, które stawały już do kwalifikacji, ale ze względu na swój stan zdrowia zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej i otrzymały kategorię „B”. Aby ostatecznie uregulować swój stosunek do służby, muszą ponownie stawić się na badania.

Na komisję lekarską muszą też zgłosić się niektóre kobiety. Chodzi o panie urodzone w latach 1996-2001, które mają wykształcenie przydatne w armii, są np. absolwentkami kierunków: lekarskiego, pielęgniarstwa, farmacji, psychologii weterynarii czy ratownictwa medycznego.

Na przykład na terenie administrowanym przez Wojewódzki Sztab Wojskowy we Wrocławiu (obejmujący WKU w Bolesławcu, Kłodzku, Głogowie i Wrocławiu) wezwania otrzyma 15 783 osób, w tym kilkadziesiąt pań. – To będzie 12 750 tys. mężczyzn z tzw. rocznika podstawowego, 2990 z roczników starszych oraz zgłoszone 43 kobiety. Ogólna liczba może się jeszcze zmienić z uwagi na fakt, iż do kwalifikacji mogą się zgłosić także ochotnicy w wieku 18-24 lat, którzy nie mają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej – mówi kpt. Piotr Grucela z WSZW we Wrocławiu.

Oficer podkreśla, że ochotnicy to najczęściej osoby, które planują rozpocząć służbę, np. przygotowawczą czy terytorialną. – Liczymy też na studentki, które chciałby przejść szkolenie w ramach Legii Akademickiej. Jeśli wezmą udział w kwalifikacji zostaną wpisane do ewidencji wojskowej i przypisana zostanie im też kategoria zdolności do służby – dodaje kpt. Grucela.

Na czym polega kwalifikacja?

Każdy, kto zgodnie z przepisami podlega stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej, otrzyma od wójta, burmistrza (prezydenta miasta) imienne wezwanie. Określone w nim będą: dokładny termin i miejsce stawienia się oraz wykaz dokumentów, jakie trzeba ze sobą zabrać, m.in. dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną, a także dokumenty potwierdzające wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe.

Każdy przejdzie wywiad lekarski, czyli rozmowę o stanie zdrowia. Potem proste, obowiązkowe badania: słuchu, wzroku, postawy oraz pomiar ciśnienia i wagi. Na tym najczęściej się kończy. Może się jednak zdarzyć, że orzecznicy uznają za konieczne skierowanie niektórych np. na dodatkowe, obowiązkowe badania specjalistyczne.

Każdego wezwanego czeka też rozmowa z przedstawicielem wojskowej komendy uzupełnień. Pytania mogą dotyczyć np. dodatkowych kwalifikacji, hobby czy ewentualnych planów wstąpienia do wojska. Ci, którzy są zainteresowani służbą, będą mogli zdobyć informacje o rekrutacji, a także zgłosić swój akces np. do służby przygotowawczej lub terytorialnej.

Na zakończenie kwalifikacji każdej osobie zostanie przyznana kategoria zdolności do służby. Osoby z kategorią „A” lub „D” zostaną po dwóch tygodniach przeniesione do rezerwy i tym samym ich stosunek do służby wojskowej zostanie uregulowany. Ci, wobec których komisja orzeknie czasową niezdolności do służby otrzymają kategorię „B” i będą musiały stawić się przed komisją ponownie. Do rezerwy zostaną przeniesione dopiero po ustaleniu ostatecznej kategorii zdolności do służby.

Stawiennictwo obowiązkowe

Kwalifikacja będzie się odbywać na terenie wszystkich 16 województw. Będzie prowadzona przez wojewodów przy współudziale starostów, wójtów, burmistrzów (prezydentów miast). Udział w niej wezmą także przedstawiciele wojskowych komend uzupełnień oraz członkowie wojewódzkich i powiatowych komisji lekarskich.

Pierwsze komisje rozpoczną prace już 3 lutego, tak będzie np. na terenie administrowanym przez Wojewódzki Sztab Wojskowy we Wrocławiu. – Pierwszego dnia prace rozpoczną trzy komisje, potem sukcesywnie będą dołączać kolejne. Najwięcej, bo aż 14 będzie pracować w marcu. W sumie do 29 kwietnia będzie działało u nas 31 komisji – wylicza kpt. Grucela.

Należy pamiętać, że stawienie się do kwalifikacji jest obowiązkowe. Jeśli jednak ktoś nie może tego zrobić, powinien poinformować o tym właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta najpóźniej w dniu wyznaczonego stawiennictwa. W innym przypadku należy liczyć się z poważnymi konsekwencjami, np. przymusowym doprowadzeniu przez policję, karą grzywny lub karą ograniczenia wolności. 
Kwalifikacja potrwa do 30 kwietnia.

Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej

Kategoria „A” – zdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej, z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej. Aktualnie nie ma obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych, w związku z tym wszystkie osoby, którym orzeczono kategorię A, jeżeli nie zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, będą przenoszone do rezerwy;

Kategoria „B” – czasowo niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza, że aktualny stan zdrowia nie pozwala na pełnienie tej służby, natomiast w okresie do 12 lub 24 miesięcy od dnia badania rokuje nadzieję na odzyskanie zdolności do jej pełnienia. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została niezdolność;

Kategoria „D” – niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;

Kategoria „E” – trwale i całkowicie niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~FAKTY I UKRYTA PRAWDA
1618792980
NAJLEPSZY DOWÓD ZE TE KOMISJE POBOROWE TO NIC DOBREGO TO JEST FAKT ZE NIE CHCĄ TEGO WCISKAC NA SIŁE TAK SAMO KOBIETĄ ALE DOBROWOLNIE PRZYJMUJA TAK SAMO I JESZCZE OSZUKUJA NA WYMOGACH..
4F-6B-4B-8D
~FAKTY I UKRYTA PRAWDA
1608827340
Tam gdzie się opłaca to potrafią "baby" przyjmować i jeszcze oszukiwać na testach sprawnościowych ale jak ludziom wciskają "obóz koncentracyjny" z poboru w brew woli to wszyscy udają że tego nie ma i nic się nie zmieniło...TAKIM "KOLEŻANKA" NIECH SOBIE WCISKAJĄ "POBOROWE WOJSKO" I NIECH TAM OSZUKUJĄ NA KRYTERIACH I TESTACH SPRAWNOŚCIOWYCH..A NIE TAM GDZIE SIĘ OPŁACA..
4F-6B-4B-8D
~FAKTY I UKRYTA PRAWDA
1604116680
Wszyscy moga nie wszyscy muszą to jest zwykła dyskryminacja a kobiety oszukuja na wymogach bo maja mieć poprostu lżej do tego wszystkiego...
4F-6B-4B-8D
~FAKTY O FAKTACH
1582693800
TO JEST ZWYKŁA DYSKRYMINACJA GDY WOJSKO POLICJA STRAZ GRANICZNA JEST DOBROWOLNE I ATRAKCYJNE PRZYJMUJA WSZYSTKICH BEZ WZGLEDU NA PŁEĆ I WYKSZTALCENIE KANDYDATÓW....-NAWET OSZUKIJĄ NA SELEKCJI KOBIET...BO ALBO NAKŁADAJĄ NISZE WYMOGI SPRAWNOSCI...ALBO DAJĄ WIECEJ PUNKTOW.. ALE GDY WOJSKO I PRZYMUSOA KOMISJA I EWIDENCJA JEST TO SIE UDAJE ZE SIE NIC NIE ZMIENIŁO I NAKŁADAJĄ PRZYMUS NA TAKIE PROCEDURY TYLKO MEZCZCZYZNA I TYLKO MALEJ GRUPCE KOBIET O PEWNYM WYKSZTAŁCENIU NA POKAZ,,,,
B8-A3-53-23

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Hiszpański palimpsest
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jeśli nie Jastrząb, to…
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
Cena wolności
Rakiety dla Jastrzębi
Ocalały z transportu do Katynia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Odstraszanie i obrona
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Głos z katyńskich mogił
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Jak wyszkolić pilota F-16?
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Ogień w podziemiu
Przygotowania czas zacząć
Animus Fortis, czyli mężny duch
Kurs z dzwonem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Psiakrew, harmata!
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Prawda o zbrodni katyńskiej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO