moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tym żyło wojsko – III kwartał 2019 roku

Prototyp Borsuka, Defendery i milionowe kontrakty – takie rzeczy tylko na targach zbrojeniowych w Kielcach. Ale w trzecim kwartale 2019 r. działo się znacznie więcej – do jednostek lądowych trafiły Groty, zmieniły się zasady przechodzenia na wojskową emeryturę, a na niemieckim poligonie, podczas manewrów „Combined Resolve”, Polacy dowodzili ćwiczącymi żołnierzami.

LIPIEC

 

Zmiany emerytalne dla żołnierzy

1 lipca weszły w życie nowe znowelizowane przepisy ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych. Zgodnie z nimi wojskowi, którzy wstąpili do armii po 2012 r., będą mogli przejść na emeryturę po 25 latach służby, bez konieczności spełnienia drugiego, obowiązującego wcześniej wymogu, ukończenia 55 lat. Żołnierzy, którzy do armii wstąpili wcześniej obowiązują dotychczasowe zasady – mogą oni przejść na emeryturę po 15 latach służby wojskowej.


fot. szer. Patryk Szymaniec

Gwardziści u terytorialsów

Po raz pierwszy żołnierze Gwardii Narodowej Stanu Illinois uczestniczyli w ćwiczeniach wojsk obrony terytorialnej. W 25 Batalionie Lekkiej Piechoty Amerykanie wzięli udział w szkoleniu podstawowym, czyli tzw. „szesnastce” dla ochotników. Był to kolejny etap współpracy Polaków z gwardzistami z Illinois.


fot. DWOT

Nowy pułk artylerii

Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak zdecydował, że stacjonujący od 2010 roku w Suwałkach 14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej zostanie przeformowany w pułk. –Przesmyk suwalski to miejsce szczególne, bo żołnierze, którzy tu stacjonują, będą stanowili pierwszą zaporę w przypadku agresji – podkreślił szef MON.


fot. st. szer. Wojciech Król / CO MON

Gen. Joks na czele JFTC

Gen. dyw. Adam Joks, dotychczasowy zastępca szefa Sztabu Generalnego WP objął obowiązki dowódcy natowskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy. Zastąpił na tym stanowisku gen. dyw. Wilhelma Grüna, który dowodził jednostką od 2016 r. Centrum jest pierwszą instytucją NATO, która powstała w Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmuje się m.in. szkoleniem dowództw i sztabów przed wyjazdem na misje.


fot. SGWP

Groty dla wojsk lądowych

Żołnierze z trzech brygad – 6 Powietrznodesantowej, 25 Kawalerii Powietrznej oraz 21 Strzelców Podhalańskich, jako pierwsi z wojsk lądowych otrzymali 1412 sztuk modułowych karabinków MSBS Grot. To te jednostki będą tworzyć trzon kierowanej przez Polaków wielonarodowej brygady w ramach tzw. natowskiej szpicy, czyli VJTF – Very High Readiness Joint Task Force (siły szybkiego reagowania). Do 2022 roku wojsko otrzyma ponad 50 tysięcy Grotów.


fot. Maciej Nędzyński / CO MON

„Mieszko” po wodowaniu

Trzeci z serii sześciu holowników dla marynarki wojennej „Mieszko” został zwodowany w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Jednostka weszła do służby w 3 Flotylli Okrętów. Do głównych zadań „Mieszka” należy ubezpieczanie większych jednostek podczas manewrowania w porcie, holowanie tarcz podczas strzelań artyleryjskich, podejmowanie z wody ćwiczebnych torped i wspieranie akcji ratowniczych.


fot. Marian Kluczyński

SIERPIEŃ

Święto Wojska

Po raz pierwszy w historii główne uroczystości Święta Wojska Polskiego odbyły się w Katowicach. Uczczono w ten sposób nie tylko rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej, ale i setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Defiladę „Wierni Polsce” oglądali m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i minister obrony Mariusz Błaszczak. W defiladzie wzięło udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu, a także 60 samolotów i śmigłowców. Z okazji święta wojska Polskiego w 11 miastach, w tym Łasku, Radomiu i Sulechowie odbyły się wojskowe pikniki „Wierni Polsce”. Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP mianował na stopnie generalskie oraz admiralski pięciu oficerów WP. Awansowani oficerowie: gen. dyw. Sławomir Kowalski, gen. dyw. Krzysztof Radomski, gen. bryg. Artur Jakubczyk, gen. bryg. pil. Krzysztof Walczak i kontradmirał Piotr Nieć.


fot. Michał Niwicz

Polski generał w NATO

Gen. dyw. Piotr Błazeusz został zastępcą szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE) w Mons w Belgii. To najwyższe stanowisko w strukturach dowodzenia NATO zajmowane przez polskiego oficera. Generał odpowiada za m.in. planowanie strategicznego użycia sił w operacjach NATO i UE.


fot. MON

Polskie dowodzenie w NATO

Pięć tysięcy żołnierzy z 21 państw wzięło udział w manewrach „Combined Resolve XII”, które zostały zorganizowane w Niemczech. Głównym ćwiczącym była stacjonująca w Polsce Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z USA, dla której manewry były ćwiczeniem certyfikującym do działań na wschodniej flance Sojuszu. Wspólnie z Amerykanami ćwiczyli też żołnierze brygady z Danii i Wielkiej Brytanii. Ich działaniami, po raz pierwszy w historii kierowali polscy oficerowie.


fot. mjr Artur Pinkowski

WRZESIEŃ

Targi w Kielcach

Po raz 27. odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Swoje produkty zaprezentowało ponad 620 firm z 31 krajów. W inauguracji wydarzenia wziął udział prezydent Andrzej Duda. Częścią MSPO była Wystawa Sił Zbrojnych RP. Na jubileuszowej, 20. edycji można było obejrzeć ponad 100 jednostek sprzętu. W Kielcach został zaprezentowany prototyp nowego polskiego bojowego wozu piechoty „Borsuka”. Państwem partnerskim tegorocznych targów były Stany Zjednoczone. Na zorganizowanej przez nich wystawie produkty prezentowało aż 50 firm przemysłu zbrojeniowego zza oceanu np. śmigłowce Black Hawk i Apache, model myśliwca F-35 czy czołg Abrams. Tradycyjnie podczas targów zostały wręczone Defendery 2019. W tym roku otrzymało je 10 wyróżniających się produktów przemysłu obronnego.


fot. Paweł Sobkowicz

Cyberprzestrzeń priorytetem MON

Minister Mariusz Błaszczak w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu podpisał koncepcję rozwoju wojsk obrony cyberprzestrzeni. W Zegrzu powstaje Szkoła Podoficerska „Sonda”, w której będą szkoleni kandydaci na podoficerów na kierunkach łączności i informatyki oraz cyberbezpieczeństwie.


fot. Leszek Chemperek CO/MON

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz, mjr Atur Pinkowski, DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~prastarzec
1578332880
Zapomnieli Państwo o 20 rocznicy utworzenia DWKP-W w Szczecinie.....
FF-BB-A2-05

Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
 
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Weterani i bokser „Master”
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Hiszpański palimpsest
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
V Korpus z nowym dowódcą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Optyka dla żołnierzy
Rakiety dla Jastrzębi
Mundury w linii... produkcyjnej
Święto wojskowego sportu
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, epilog
Cena wolności
Animus Fortis, czyli mężny duch
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Psiakrew, harmata!
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Zmiany w dodatkach stażowych
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Przygotowania czas zacząć
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zbrodnia made in ZSRS
Kurs z dzwonem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Odstraszanie i obrona
Głos z katyńskich mogił

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO