moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jesteś rezerwistą? Szykuj się na ćwiczenia!

Nawet 80 tysięcy rezerwistów może zostać wezwanych w przyszłym roku na ćwiczenia. To dwa razy więcej niż w mijającym roku i aż sześć razy więcej niż w 2015 roku. 10 października będziemy po raz pierwszy świętować Dzień Rezerwisty. Natomiast służbę w WOT rozpocznie 29 tysięcy ochotników. Tak wynika z projektu rozporządzenia dotyczącego limitów powołań do służby czynnej.

Liczbę osób, które mogą zostać powołane do czynnej służby wojskowej określa co roku rozporządzenie przygotowane przez resort obrony, a następnie zaakceptowane przez Radę Ministrów. Przepisy te dotyczą m.in rezerwistów, czyli byłych żołnierzy służby wojskowej oraz osób, które nie odbywały służby, ale po przeprowadzonej kwalifikacji wojskowej zostały przeniesione do rezerwy.

 

Rok rezerwistów

Co przewiduje projekt rozporządzenia na 2020 rok? Przede wszystkim stawia na szkolenia rezerwistów. – To jeden z priorytetów wyznaczonych przez szefa Sztabu Generalnego. Zgodnie z zapowiedziami gen. Rajmunda T. Andrzejczaka rok 2020 stanie się „Rokiem Szkolenia Rezerw Osobowych”. Rezerwiści po raz pierwszy w historii tej formacji będą też obchodzić swoje święto. Zostało ono ustanowione na 10 października – mówi płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy SGWP.

Zgodnie z projektem rozporządzenia ćwiczenia organizowane w przyszłym roku – w zależności od specyfiki szkolenia – potrwają od 5 do 12 dni. W tym czasie rezerwiści poznają m.in. nowe procedury obowiązujące w armii, nauczą się też obsługi nowoczesnego sprzętu. Niektórych czeka przekwalifikowanie do innych specjalności wojskowych. Według informacji Sztabu Generalnego, na ćwiczenia do jednostek może w sumie trafić ok. 80 tysięcy żołnierzy rezerwy. Ale to nie wszystko. Kolejnych 1100 będzie mogło przejść tzw. kursy kadry rezerwy. Wezmą w nich udział oficerowie i podoficerowie, którzy mogą zostać wyznaczeni na stanowiska w strukturach wojennych, wymagających wyższych kwalifikacji.

W przyszłym roku żołnierze rezerwy mogą częściej niż dotychczas spodziewać się wezwań w „trybie natychmiastowego stawiennictwa”. Oznacza to, że w jednostce muszą się wtedy stawić w ciągu czterech godzin. Taki tryb powołań będzie stosowany jednak tylko wobec tych osób, które mają nadane przydziały mobilizacyjne do jednostek, czyli są przypisane do konkretnego etatu na czas mobilizacji. Takie wezwanie może nastąpić wówczas, gdy dana jednostka zostanie wyznaczona do udziału, np. w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, w działaniach antyterrorystycznych czy akcjach poszukiwawczych.

Rezerwiści będą też mogli otrzymać powołanie do okresowej służby wojskowej. Ma ona charakter ochotniczy i może trwać maksymalnie cztery lata. Pełni się ją w kraju lub za granicą, m.in. w sytuacjach zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków. MON planuje, że w przyszłym roku do tego rodzaju służby wojskowej może zostać powołanych 200 żołnierzy rezerwy.

Służba przygotowawcza i NSR

Projektowane przepisy dotyczą również osób, które nigdy nie były w wojsku, a chciałyby odbyć jedną z form służby czynnej. Chodzi tu np. o ochotników służby przygotowawczej. Według planów MON w ciągu całego roku będzie ją mogło odbyć 12 tysięcy osób. Ci, którzy pozytywnie ukończą szkolenie, będą mogli ubiegać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej, służby terytorialnej lub zostać żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych. Te bowiem wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie zostaną zlikwidowane.

W 2020 roku – jak proponuje MON – zostanie przygotowanych ponad 5 tys. miejsc dla studentów, którzy chcą wziąć udział w programie „Legii Akademickiej”.

Projektowane przepisy dotyczą też powołań kandydatów do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. W przyszłym roku w szeregi formacji będzie mogło wstąpić maksymalnie 29 tys. ochotników.

Liczba szkolonych rezerwistów systematycznie wzrasta. O ile w 2015 roku przeszkolono ok. 13 tys. osób, rok później 15 tys., w 2017 – ok. 25 tys., w 2018 roku było już ich ok. 30 tys. W 2019 roku wezwania do jednostek dostało w sumie 38 tys. rezerwistów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Będzie można zostać snajperem lądowym
 
Psiakrew, harmata!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy ratują i leczą
Weterani i bokser „Master”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Kurs z dzwonem
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Jeśli nie Jastrząb, to…
Szpej na miarę potrzeb
Jak wyszkolić pilota F-16?
Święto wojskowego sportu
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Cena wolności
Animus Fortis, czyli mężny duch
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Przygotowania czas zacząć
Hiszpański palimpsest
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
V Korpus z nowym dowódcą
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Odstraszanie i obrona
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Mundury w linii... produkcyjnej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO