moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tym żyło wojsko – I kwartał 2019 roku

Podpisanie wartego ponad 400 mln dolarów kontraktu na dostawę wyrzutni HIMARS, przyjęcie „Planu modernizacji technicznej SZ na lata 2017–2026” oraz podwyżki dla żołnierzy. W pierwszym kwartale mijającego roku nie brakowało dobrych wiadomości dla wojska. Prezentujemy pierwszą część cyklu podsumowującego najważniejsze wydarzenia w Wojsku Polskim.

 

STYCZEŃ

Podwyżki dla żołnierzy

Od 1 stycznia 2019 roku wzrósł – z poziomu 3,20 do 3,63 – wskaźnik, na podstawie którego oblicza się średnie wynagrodzenie żołnierzy. Przeciętna pensja zawodowca wzrosła z ok. 4874 zł do 5530 zł brutto. Nowe stawki zostały określone w rozporządzeniu MON. Zgodnie z jego zapisami żołnierze korpusu szeregowych otrzymali podwyżkę 450 zł (wzrost o 14,1% i o 13,8%), podoficerowie – od 410 zł do 550 zł (10,9%–13,0%), oficerowie – od 300 zł do 530 zł (3,4%–10,7%), a generałowie – od 200 zł do 350 zł (1,3%–3,7%.).

Fot. st. chor. sztab. Rafał Mniedło

„Orlik” już na Litwie

Od 1 stycznia piloci F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego rozpoczęli misję Baltic Air Policing na Litwie. Jej celem jest ochrona przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. W ramach VIII zmiany PKW „Orlik” Polacy pełnili rolę państwa wiodącego.

Fot. Bartosz Bera

Ferie w mundurze

W całej Polsce wojska obrony terytorialnej przeprowadziły autorski projekt „Ferie z WOT”. Był on skierowany głównie do uczniów, studentów i nauczycieli, którzy zimową przerwę w nauce mogli wykorzystać na szkolenie podstawowe. W ciągu 16 dni kandydaci na terytorialsów uczyli się taktyki, topografii i łączności, mieli też zajęcia strzeleckie i ćwiczyli zasady udzielania pierwszej pomocy. Po zaliczeniu szkolenia i złożeniu przysięgi ochotnicy zasilili szeregi formacji.

Fot. DWOT

Komandosi na Kaukazie

Kilkunastu polskich żołnierzy z Jednostki Wojskowej Agat, specjalizujących się w działaniach w górach, wspólnie z gruzińskimi komandosami szkoliło się na Kaukazie. Wyprawa na lodowiec zimą była dla nich sprawdzianem podsumowującym dwuletni cykl szkolenia. Wyjazd polskich komandosów w góry Kaukazu wpisuje się w trwającą od kilku lat współpracę polskich i gruzińskich specjalsów.

Fot. Michał Niwicz


LUTY

Cyberarmia na start

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przedstawił plan budowy i rozwoju wojsk obrony cyberprzestrzeni. Powołał też pełnomocnika do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Został nim płk Karol Molenda (obecnie generał brygady).

Fot. MON

Pierwszy sprawdzian „Pułaskiego”

Marynarze z PKW „Pułaski” wzięli udział w międzynarodowych manewrach „Dynamic Guard” u wybrzeży Norwegii. W skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego weszły: załoga fregaty oraz lotnicy i obsługa śmigłowca SH-2G. Dla Polaków to były pierwsze ćwiczenia po dołączeniu do natowskiego zespołu SNMG1.

Fot. st. chor. mar. Kacper Konkol

Kontrakt na HIMARS-y podpisany

W obecności prezydenta Andrzej Dudy i wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Michaela Pence’a, szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał kontrakt na dostawę dywizjonu systemu artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS. Koszt systemu, w skład którego wchodzi 20 wyrzutni, amunicja, stanowiska dowodzenia, pakiet logistyczny i szkoleniowy – to 414 mln dolarów. – Polski żołnierz będzie mógł stać na straży ojczyzny, wiedząc, że ma do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt na świecie – mówił Duda.

Fot. Leszek Chemperek / CO MON

Miliardy na nowe uzbrojenie

Minister Mariusz Błaszczak podpisał „Plan modernizacji technicznej SZ na lata 2017–2026”. Całość wydatków na nowy sprzęt i uzbrojenie opiewa na sumę 185 mld zł. Wśród przyjętych szesnastu programów są takie, które będą kontynuacją już rozpoczętych zakupów, jak chociażby pozyskanie systemów rakietowych Patriot (program „Wisła”), armatohaubic Krab (program „Regina”), moździerzy Rak czy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Himars (program „Homar”). Spośród nowych programów jako priorytet został wskazany zakup Harpii, czyli wielozadaniowych samolotów, które zastąpią wysłużone Su-22 oraz MiG-29. Zakupowymi priorytetami mają być też zestawy rakietowe krótkiego zasięgu „Narew” czy śmigłowce uderzeniowe Kruk.

Fot. st. szer. Wojciech Król

Spotkanie ministrów obrony państw NATO

W Brukseli odbyły się obrady ministrów obrony państw NATO. Jednym z tematów spotkań była współpraca między NATO a UE. Rozmowy dotyczyły m.in. inicjatywy 4x30, która zakłada utrzymanie 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni. Sojusznicy zdecydowali także o kontynuowaniu operacji „Resolute Support” w Afganistanie.

Fot. NATO


MARZEC

Szef NATO w Warszawie

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO i prezydent Andrzej Duda spotkali się w Warszawie podczas „NATO Week”, czyli cyklu spotkań i uroczystości zorganizowanych z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Jesteśmy niezwykle wdzięczni za wkład, który Polska wnosi do NATO każdego dnia – mówił sekretarz generalny NATO.

Fot. ppor. Robert Suchy/ CO MON

Umowy offsetowe na „Wisłę”

Minister Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystości podpisania pięciu umów offsetowych związanych z I fazą programu „Wisła”, który zakłada zakup przez polską armię ośmiu baterii systemu antyrakietowego Patriot. Na podstawie umów firmy z Polskiej Grupy Zbrojeniowej będą współpracować z amerykańskim koncernem Lockheed Martin. W Polsce mają być produkowane elementy rakiet PAC-3 MSE, produkowane i serwisowane wyrzutnie pocisków, ma też powstać laboratorium do badań nad pociskami rakietowymi.

Fot. Maciej Nędzyński / CO MON

Kraby na służbie w Sulechowie

Osiem samobieżnych 155-milimetrowych haubic Krab dotarło do Sulechowa. To pierwsza partia dział, jaką z Huty Stalowa Wola otrzymał 5 Pułk Artylerii. Poza haubicami do jednostki dotarły też cztery gąsiennicowe wozy dowodzenia, jeden wóz amunicyjny oraz wóz remontu uzbrojenia i elektroniki na podwoziu Jelcza. Dostawa nowej broni była pierwszym z etapów budowanego w pułku dywizjonowego modułu ogniowego Regina.

Fot. Krzysztof Wilewski

Srebrny jubileusz Buzdyganów

Po raz 25. redakcja miesięcznika „Polska Zbrojna” i portalu polska-zbrojna.pl przyznała Buzdygany. Do grona ponad 200 laureatów tej prestiżowej nagrody dołączyli: kpt. Tomasz Dembiński, żołnierz 15 Brygady Zmechanizowanej, gen. dyw. Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, ppłk Jarosław Neffe, kierownik Ośrodka Szkolenia Personelu Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego Lotniczej Akademii Wojskowej, kpt. Anita Podlasin, ratowniczka medyczna z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, sierż. Krzysztof Śliwiński z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, mjr. Aleksander Tarnawski, ostatni żyjący cichociemny. Nagrodę internautów – czytelników portalu polska-zbrojna.pl otrzymał pułkownik Szczepan Głuszczak, szef wydziału multimediów Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz twórca „Projektu Wojownik”.

Fot. Michał Niwicz

Rusza program „cyber.mil z klasą”

MON zainicjował „cyber.mil z klasą”, program skierowany do uczniów szkół średnich. Zakłada on, że w liceach ogólnokształcących w mniejszych miejscowościach powstaną klasy o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne.

Fot. MON


Katastrofa MiG-a-29

Podczas lotu szkolnego rozbił się samolot MiG-29. Do wypadku doszło w okolicy miejscowości Łochów w województwie mazowieckim. Pilot myśliwca zdążył się katapultować i przeżył katastrofę.

Fot. Piotr Łysakowski

Nowi generałowie

– Odbieracie nominacje w roku, w którym obchodzimy 20-lecie Polski w NATO i 15. rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej. Ale przede wszystkim, w czasie, gdy świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił prezydent Andrzej Duda podczas wręczania nominacji generalskich w Pałacu Prezydenckim. Zwierzchnik sił zbrojnych wręczył cztery nominacje generalskie i jedną admiralską. Na stopień generała brygady zostali mianowani płk pil. Robert Cierniak, płk Andrzej Dąbrowski, płk Norbert Iwanowski i płk Karol Molenda. Akt mianowania na stopień kontradmirała przyjął kmdr Mirosław Jurkowlaniec.

Fot. Jakub-Szymczuk / KPRP

Laureaci plebiscytu sportowego

Po raz siódmy portal polska-zbrojna.pl zorganizował sportowy „Plebiscyt na najpopularniejszych sportowców Wojska Polskiego”. „Sportowcem roku” został st. szer. Jakub Krzewina, „Nadzieją sportu wojskowego” Helena Wiśniewska, a trenerem roku Tadeusz Rutkowski. Mistrzem sportu powszechnego został kpt. Marcin Kołoszuk. „Nagrodę specjalną” otrzymał kpr. Jakub Tynka, żołnierz Jednostki Wojskowej Agat.

Fot. Jacek Szustakowski

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz, Bartosz Bera, ppor. Maciej Wrotniak / 15 BZ, MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1577653740
Armia generałów, a ilu będzie bronić ojczyzny?
80-AB-16-01

Kadisz za bohaterów
 
Szarża „Dragona”
Ocalały z transportu do Katynia
Charge of Dragon
Strażacy ruszają do akcji
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
V Korpus z nowym dowódcą
NATO na północnym szlaku
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Front przy biurku
Zachować właściwą kolejność działań
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO on Northern Track
Kolejne FlyEle dla wojska
Na straży wschodniej flanki NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
SOR w Legionowie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zmiany w dodatkach stażowych
Optyka dla żołnierzy
Rakiety dla Jastrzębi
Ramię w ramię z aliantami
Zbrodnia made in ZSRS
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Barwy walki
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Święto stołecznego garnizonu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sprawa katyńska à la española
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO