moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Grób Nieznanego Żołnierza ma 94 lata

Grób Nieznanego Żołnierza pod kolumnadą Pałacu Saskiego w Warszawie powstał 94 lata temu. Szczątki bezimiennego polskiego obrońcy Lwowa złożono tam 2 listopada 1925 roku. – To święte dla wszystkich Polaków miejsce – mówiono podczas uroczystości upamiętniającej rocznicę powstania monumentu symbolizującego wszystkich poległych za ojczyznę.

Płonie tu wieczny znicz, a wartę honorową pełnią żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Tutaj też obchodzone są najważniejsze uroczystości państwowe. Dziś na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel. – Celebrując 94. rocznicę ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza dajemy wyraz szacunku dla tych, którzy oddali życie za naszą wolność – napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony w liście do uczestników uroczystości.

 

Hołd dla żołnierzy

Minister zaznaczył, że polscy żołnierze przelewając przez wieki krew dawali świadectwo najwyższym wartościom, takim jak honor i ojczyzna, a naszą powinnością jest pielęgnowanie pamięci o tych, którym nie dane było wrócić do domu. – Pozostają żywi w naszych sercach i myślach, a ich ofiara nie została zapomniana – zapewniał minister.

Szef MON przypomniał także, że na co dzień GNŻ strzegą żołnierze Dowództwa Garnizonu Warszawa, a szczególnie Pułku Reprezentacyjnego WP, którzy pełnią przy nim wartę. – Dla nas dbanie o to miejsce to najwyższy zaszczyt – stwierdził gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa. Podkreślił też, że GNŻ jest pomnikiem upamiętniających tych, dla których Polska i jej niepodległość były najwyższym nakazem.

Jak zaznaczył podczas apelu Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Grób Nieznanego Żołnierza to święte miejsce dla Polaków. – Skłaniamy tu głowy wobec pochowanego bezimiennego obrońcy Lwowa, a jednocześnie składamy hołd wszystkim, którzy stali na straży niepodległości i honoru Rzeczpospolitej i dla dobra ojczyzny poświęcili wszystko – mówił minister Kasprzyk.

Rocznicę uczczono uroczystą zmianą warty i złożeniem kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Odczytano także akt ustanowienia Grobu z 1925 roku, a żołnierze Pułku Reprezentacyjnej WP oddali salwę honorową ku czci żołnierzy poległych za ojczyznę. Obchody zakończyła defilada wojskowa.

Uczestnicy dzisiejszej uroczystości złożyli też kwiaty przed tablicą na ścianie budynku DGW poświęconą Jadwidze Zarugiewiczowej, matce Konstantego, poległego w walkach pod Zadwórzem. To ona w 1925 roku wybrała trumnę, w której znajdowały się szczątki nieznanego żołnierza.

Symbol poległych

Pierwsze inicjatywy mające na celu stworzenie w Polsce miejsca upamiętniającego poległych zrodziły się w 1921 roku, jednak dopiero cztery lata później Rada Ministrów uchwaliła, że Grób Nieznanego Żołnierza powstanie w kolumnadzie Pałacu Saskiego, który był wówczas siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Projekt przygotował rzeźbiarz Stanisław Ostrowski.

Pobojowisko, z którego zostaną ekshumowane szczątki żołnierza, wybrano losowo spośród 15 pól bitewnych z lat 1918–1920. Los padł na Cmentarz Orląt Lwowskich. 29 października 1925 roku wydobyto tam z bezimiennych grobów trumny: sierżanta, kaprala oraz ochotnika w maciejówce. Jadwiga Zarugiewiczowa losowo wskazała trumnę 14-letniego szeregowca w maciejówce.

Trumnę z prochami obrońcy Lwowa sprowadzono do Warszawy specjalnym pociągiem. 2 listopada złożono ją w grobowcu pod kolumnadą Pałacu Saskiego. Prezydent Stanisław Wojciechowski umieścił w grobie akt erekcyjny mówiący o tym, że monument powstał, aby wyrazić cześć dla tysięcy żołnierzy, którzy zginęli dla Polski. Przy grobie zapłonął też wieczny znicz.

Pod koniec 1944 roku wycofujące się z Warszawy oddziały niemieckie wysadziły w powietrze Pałac Saski, ale fragment arkad z grobowcem ocalał. Po wojnie odbudowano Grób odnawiając trzy środkowe arkady kolumnady i odsłonięto go ponownie 9 maja 1946 roku.

W czasie PRL-u władze umieściły na grobie tablice upamiętniające walki toczone podczas II wojny, usunięto natomiast cztery przedwojenne płyty z nazwami pól bitew z lat 1914-1920. Ich kopie zamontowano na filarach dopiero w 1990 roku. Wówczas też odsłonięto 14 nowych płyt upamiętniających 180 najważniejszych bitew z historii Polski.

W 2016 roku na filarach grobu odsłonięto dwie tablice tablicę poświęconą pamięci żołnierzy wyklętych – jedna upamiętnia dziewięć największych bitew podziemia niepodległościowego, a druga dziewięć największych akcji odbijania więźniów politycznych z aresztów UB. Rok później na kolumnach Grobu zamontowano dwie kolejne tablice. Wyryto na nich nazwy 22 miejscowości na Wołyniu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce Wschodniej, w których Polacy stoczyli walki z bojówkami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barwy walki
Strażacy ruszają do akcji
NATO on Northern Track
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Na straży wschodniej flanki NATO
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto stołecznego garnizonu
Rakiety dla Jastrzębi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
V Korpus z nowym dowódcą
Optyka dla żołnierzy
Mundury w linii... produkcyjnej
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Charge of Dragon
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
Kadisz za bohaterów
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Odstraszanie i obrona
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
NATO na północnym szlaku
Zachować właściwą kolejność działań
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sandhurst: końcowe odliczanie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO